Efektywny i spokojny sen dziecka w okresie dojrzewania ma kluczowy wpływ na rozwój całego organizmu. W związku z tym warto zainwestować w wysokiej jakości materac, który będzie umożliwiał regenerację mięśni oraz stawów w trakcie wypoczynku. Jaki zatem model powinieneś wybrać dla swojej pociechy? Na jakie parametry najlepiej zwracać uwagę podczas zakupu? Zapraszamy do lektury!

Dlaczego sen nastolatka jest taki ważny?

Dzieci w wieku szkolnym prowadzą dość intensywny tryb życia, uczestnicząc przez większość dnia w zajęciach lekcyjnych, a popołudniami uprawiając sport lub też biorąc udział w dodatkowych aktywnościach. To wszystko ma niesamowicie duży wpływ nie tylko na samopoczucie, ale także na zmęczenie mięśni czy obciążenie stawów i kręgosłupa. W związku z tym nastolatkowie muszą mieć zapewnione komfortowe oraz odpowiednio dopasowane do ich potrzeb warunki do wypoczynku. Mówi się, że dzieci dla pełnej regeneracji i prawidłowego wypoczynku potrzebują nawet do 3 godzin sny więcej niż dorośli. Właśnie dlatego jednym z podstawowych aspektów, który należy wziąć pod uwagę urządzając sypialnię nastolatka, jest wysokiej jakości materac. Dlaczego? Idealne podłoże do spania zapewni dziecku optymalne podparcie dla całej sylwetki, umożliwiając efektywną regenerację mięśni czy stawów. Pozwala też na utrzymanie ciała - w tym również kręgosłupa - w odpowiedniej pozycji przez całą noc, co zdecydowanie pomaga zapobiec powstawaniu lub pogłębianiu się wad postawy.

Materac dla nastolatka - jaki powinien być?

Czym zatem powinien charakteryzować się materac dla nastolatka, by zapewnić Twojemu dziecku zdrowy, spokojny, a przede wszystkim efektywny wypoczynek przez całą noc? Przede wszystkim powinien wyróżniać się sprężystą i elastyczną powierzchnią, by jak najdokładniej dopasowywać się do naturalnych krzywizn osoby śpiącej, zapewniając tym samym odpowiednie ułożenie sylwetki w trakcie snu. W tym celu bardzo często producenci materacy dzielą powierzchnię na 7 zróżnicowanych stref twardości, by zapewnić optymalne podparcie dla każdej partii ciała. Kolejnym bardzo ważnym aspektem jest optymalna wentylacja wewnątrz wkładu, która zapobiega gromadzeniu się kurzu i roztoczy, a tym samym powstawaniu uczuleń skórnych czy alergii. Oczywiście warto także zwracać uwagę na jakość wykorzystanych do produkcji komponentów, ponieważ dość intensywna eksploatacja może wpływać na powstawanie odkształceń czy utratę pierwotnych właściwości. Materace dziecięce zazwyczaj budowane są na bazie różnego rodzaju pianek, dlatego też warto przed zakupem zapoznać się z ich dokładną specyfikacją. Nie bez znaczenia jest również pokrowiec dołączony do zestawu - powinien być on wykonany z wysokiej jakości tkaniny odpornej na przetarcia czy uszkodzenia. Dodatkowo, dla utrzymania najwyższego poziomu higieny w łóżku, dobrze by był zdejmowalny, dzięki czemu mamy możliwość wyprania go samodzielnie w domowej pralce.

Jaki rozmiar oraz twardość wybrać?

Dla komfortu oraz prawidłowej regeneracji całego organizmu, warto przed zakupem materaca dla nastolatka, dopasować rozmiar i twardość modelu do potrzeb oraz oczekiwań użytkownika. Wymiary podłoża do spania zależą przede wszystkim od wzrostu oraz budowy ciała osoby śpiącej. Przyjmuje się, że dla dziecka w wieku szkolnym minimalna szerokość powierzchni powinna nie być mniejsza niż 60 cm, jednak najpopularniejsze propozycje dla nastolatków to materace 80x200 oraz materace 90x200. Jak zatem dopasować twardość wybranego modelu? Kluczowym czynnikiem, który należy wziąć pod uwagę jest waga ciała użytkownika - dla osób ważących do 60 kg polecane są miękkie powierzchnie, dla tych o wadze między 60 a 80 kg doskonałą opcją są materace średnie, natomiast dla nastolatków o wadze powyżej 80 kg warto wybrać modele twarde. Dobrze jest jednak wybrać podłoże o różnych twardościach po każdej ze stron, co pozwoli na dopasowanie powierzchni do zmieniającej się sylwetki oraz wagi dziecka.

Najlepsze materace dla nastolatka

Doskonałą opcją dla wszystkich nastolatków są modele wykonane na bazie elastycznej pianki, dopasowującej się doskonale do naturalnych krzywizn ciała użytkownika. Na szczególną uwagę zasługują podłoża z wnętrzem z pianki FlexiFoam, która nadaje powierzchni wyjątkowej sprężystości i plastyczności, a dzięki swojej specjalnej strukturze oraz gęstości jest w stanie utrzymać ciało dziecka w odpowiedniej pozycji przez całą noc. W związku z tym idealnym modelem dla nastolatka będzie między innymi Hilding Breakdance, wyróżniający się wyjątkowym designem oraz wysoką jakością wykonania, dzięki czemu jest on odporny na odkształcenia. Na jego powierzchni zastosowano 7 stref twardości, co zdecydowanie ułatwia utrzymanie każdej partii ciała w prawidłowej pozycji, dzięki czemu możliwa jest pełna regeneracja całego organizmu podczas wypoczynku. Dodatkowo, posiada on także właściwości antyalergiczne, co oznacza, że jest polecany osobom wrażliwym na wszelkiego rodzaju alergeny, ponieważ użyte do produkcji tego modelu komponenty hamują rozwój szkodliwych dla zdrowia mikroorganizmów. Kolejnym materacem, będącym doskonałą opcją dla nastolatków, jest Hilding Funky. Jest to model o dwóch twardościach - H2 i H3 - dzięki czemu można go z łatwością dopasować do zmieniającej się wagi dziecka. Co więcej, w jego wkładzie wykonano specjalne nacięcia i profilowania, które zapewniają odpowiednią wentylację, co w konsekwencji uniemożliwia gromadzenie się szkodliwych dla zdrowia bakterii, kurzu oraz wilgoci. Dodatkowo został wyposażony w nowoczesny pokrowiec, który nie tylko przypadnie do gustu każdemu nastolatkowi, ale także posiada zamek rozdzielczy, dzięki czemu możemy go z łatwością zdjąć i wyprać w temperaturze do 60 stopni Celsjusza. Warto również wspomnieć, że ten model posiada aż 5 lat gwarancji, obejmującej odkształcenia oraz nieprawidłową pracę podłoża.

Skutki źle dobranego materaca dla nastolatka

Co jednak w przypadku, gdy nastolatek będzie spał przez dłuższy czas na niewygodnym i źle dobranym podłożu? Przede wszystkim może się to przyczynić do powstawania lub pogłębiania się już istniejących wad postawy. Co więcej, taka sytuacja wpływa na utrudniony wypoczynek czy też pojawianie się dolegliwości bólowych, co skutkuje obniżonym samopoczuciem i brakiem energii przez cały dzień. Dodatkowo, źle dobrany materac dla nastolatka utrudnia odpowiednią regenerację mięśni, stawów czy kręgosłupa, przez co organizm nie ma możliwości na prawidłowy rozwój. Złe ułożenie ciała w trakcie snu oddziałuje także na układ krążenia, w konsekwencji czego mogą pojawiać się bóle głowy czy też drętwienie kończyn. W związku z tym nie ma wątpliwości, że dziecko nie powinno spać na nierównej kanapie czy też niedopasowanym materacu, ponieważ może mieć to poważne konsekwencje dla jego zdrowia.

Wybór materaca dla nastolatka jest niesamowicie istotny dla prawidłowego rozwoju całego organizmu dziecka. Właśnie dlatego przed zakupem warto zapoznać się dokładniej z modelami dostępnymi na rynku i jak najlepiej dopasować właściwości podłoża do potrzeb oraz oczekiwań swojego dziecka. Już dziś sprawdź, jakie oferuje materace Wrocław!