Wykorzystywanie kokosa do stworzenia głównej części materaca zyskuje coraz większą popularność, ale nie zapominajmy też, że są modele, w których mata kokosowa jest dodatkiem do podstawowego wypełnienia. Jej odpowiednie zastosowanie przynosi wiele zalet między innymi zwiększając komfort wypoczynku. Ten naturalny materiał pozwala na jeszcze lepsze dopasowanie danego modelu do potrzeb i oczekiwań jego użytkownika. Kto powinien zdecydować się na materac z kokosem? Co można dzięki niemu uzyskać? Zapraszamy do lektury!

Zalety materaca z kokosem

Materace z kokosem posiadają wiele zalet, między innymi dzięki temu, że kokos to naturalny materiał pochodzenia roślinnego. Jego główną i najbardziej odczuwalną funkcją jest to, że utwardza materac zwiększając tym samym jego twardość. Kokosowe włókna są lateksowane i wulkanizowane przez co się nie kruszą i w efekcie wydłużenia to czas eksploatacji produktu. Ponadto warto zwrócić uwagę na fakt, że kokos nie wydziela toksyn i szkodliwych substancji, a celulozowe włókno posiada wiele soli mineralnych, co skutecznie  zapobiega rozwojowi pleśni i roztoczy, a także pochłania on niepotrzebną wilgoć i odprowadza ją poza materac. Wpływa również pozytywnie na poprawę cyrkulacji powietrza, dzięki czemu organizm nie przegrzewa się nadmiernie w czasie snu. W niektórych modelach mata kokosowa jest mobilna, możemy ją dodatkowo dokupić, dzięki czemu będziemy mieć możliwość regulowania twardości naszego podłoża do wypoczynku. Dobroczynne właściwości kokosa znacząco wpływają na zwiększenie komfortu snu, pomagając osiągnąć idealny wypoczynek.

Dla kogo materac z kokosem?

Materac kokosowy ma wiele zalet, funkcji i zastosowań, dlatego polecany jest dla szerokiego grona użytkowników. Idealnie sprawdzi się u seniorów, ponieważ skutecznie zmniejsza napięcie mięśniowe oraz ułatwia zarówno kładzenie się do łóżka jak i wstawanie. Ze względu na wysoką wytrzymałość, modele te polecane są dla użytkowników o podwyższonej masie ciała. Właściwości kokosa docenią również osoby zmagające się z różnymi alergiami, ponieważ dzięki swojej budowie materac zapewnia idealną wentylację, która zapobiega gromadzeniu się kurzu i drobnoustrojów potęgujących nieprzyjemne alergiczne objawy. Optymalna cyrkulacja wynikająca z konstrukcji zapewnia także właściwy mikroklimat, co spodoba się użytkownikom zmagającym się z nadmierną potliwością w czasie snu. Materac kokosowy nada się idealnie dla osób, które wiercą się w nocy oraz dla dzieci. Dla najmłodszych polecany jest na przykład model Hilding Kołysanka. Dzięki właściwemu dopasowaniu do ciała wspierany jest prawidłowy rozwój kręgosłupa i postawy. Materac ten dostosowuje się do ruchliwych maluchów, jest wytrzymały i odporny na odkształcenia, dzięki czemu będzie służył wiele lat. Ponadto jest odwracalny: posiada jedną twardszą i drugą bardziej miękką powierzchnię. Modele kokosowe dedykowane są również wszystkim, którzy nie zaliczają się do powyższych grup, ale preferują ten rodzaj podłoża. Warto zwrócić uwagę na materac Sleepmed Hybrid Supreme, z kategorii modeli sprężynowych, który daje świetne podtrzymanie, a ponadto można do niego dokupić dodatkową matę kokosową w celu regulacji poziomu twardości. Natomiast Materasso Kokos Bio Ex wyróżnia siedem stref twardości, a także zastosowanie pianki wysokoelastycznej w połączeniu z wbudowaną warstwą kokosową. Interesujący jest także Janpol Erebu Dream, który posiada piankę termoelastyczną, poliuretanową oraz oczywiście warstwę z kokosa - dostosowuje się do krzywizn ciała pod wpływem jego temperatury, ale jednocześnie zapewnia optymalne podparcie na całej długości. Należy pamiętać, że tylko dobrze dopasowany do użytkownika materac spełni wszystkie swoje funkcje i zaspokoi potrzebę wartościowego, zdrowego snu. 

Jak dbać o materac z kokosem?

Aby materac z kokosem służył nam przez wiele lat i abyśmy mogli w pełni korzystać z jego właściwości musimy o niego dbać w odpowiedni sposób, o czym pisaliśmy TUTAJ. Przede wszystkim najważniejsza jest uważność, aby nie zalać podłoża do snu żadnymi płynami, ponieważ nadmierna wilgoć skraca użyteczność materiałów, z których złożony jest rdzeń modelu. Należy także pamiętać o jego regularnym wietrzeniu, zwłaszcza latem, kiedy można wystawić materac na taras czy balkon. Takie działanie jeszcze lepiej zapobiega rozwojowi roztoczy i innych mikroorganizmów. Istotna jest także systematyczność w kwestii prania pokrowca. Niektóre można wyprać w temperaturze sięgającej 60 stopni Celsjusza (informacja na pewno zostanie podana na metce), czyli w takiej, która nie tylko pozwoli oczyścić i odświeżyć materiał, ale również wyeliminuje drobnoustroje. Pamiętajmy także o odwracaniu materaca tak, aby nie eksploatować nadmiernie tylko jednej jego płaszczyzny. Dzięki temu będzie nam idealnie służył przez wiele lat.

Materac z kokosem to świetne rozwiązanie dla osób, które szukają raczej twardszego i wytrzymałego podłoża do nocnego wypoczynku. Odpowiednio dobrany spełni wszystkie oczekiwania i wspomoże wartościowy, zdrowy sen, tak abyśmy rano wstali wypoczęci i pełni energii do podejmowania wyzwań nowego dnia.

Materace Hilding polecane przez zdrowykregoslup.pl