Nie da się zaprzeczyć, że za komfort oraz jakość naszego wypoczynku odpowiada przede wszystkim odpowiednio dopasowane do naszych potrzeb podłoże do spania. Wielu z nas uważa, że duży materac to produkt przeznaczony tylko i wyłącznie dla par - w końcu śpią na nim dwie osoby, więc powinny mieć więcej miejsca. Jednak, jak się okazuje, nie jest to do końca prawda! Decydując się na wysokiej jakości produkt do spania, warto wiedzieć, jakie czynniki uwzględnić, w tym rozmiar. 

Sprawdź także: Śpisz w pojedynkę? Sprawdź, jak wybrać materac do łóżka jednoosobowego!

Dowiedz się więcej: Rozmiar materaca - jak dobrać go do swoich potrzeb?

Przeczytaj również: Materac 160x200 - jak dobrać odpowiednie akcesoria sypialniane?

Dlaczego warto postawić na wysokiej jakości materac? 

W dzisiejszych czasach coraz więcej mówi się o tym, jak ważne jest zdrowy wysypianie się. Wszystko z uwagi na fakt, iż rośnie świadomość pozytywnych efektów, jakie niesie ze sobą wysokiej jakości i odpowiedniej długości wypoczynek. Wyróżnić tutaj można między innymi: 

 • prawidłowe funkcjonowanie w ciągu dnia, 
 • spore pokłady energii, 
 • dobry humor oraz samopoczucie, 
 • lepszą odporność, 
 • poprawę kondycji fizycznej i psychicznej, 
 • usprawnienie zdolności poznawczych. 

Warto również zaznaczyć, że właściwe wysypianie się pośrednio wpływa na stan kręgosłupa oraz ryzyko kształtowania się schorzeń lub wad postawy. W jaki sposób? Otóż za wszystko odpowiedzialny jest materac. Jego prawidłowy dobór do użytkownika wpływa nie tylko na sposób, w jaki się wysypiamy, ale także wsparcie kręgosłupa. Jest to możliwe, gdyż powierzchnia podłoża do spania jest w stanie dopasować się do anatomicznych kształtów ciała człowieka, tym samym zapewniając odpowiednie wsparcie. Istnieje wiele kwestii, jakie należy wziąć pod uwagę przy wyborze najlepszego produktu do spania, a jedną z nich jest rozmiar. 

Czy duży materac jest tylko dla par? 

Przy wyborze rozmiaru odpowiedniego materaca liczą się dwie kwestie. Pierwszą z nich jest długość. Dla zapewnienia optymalnego komfortu zaleca się, aby materac był 15-20 cm dłuższy, aniżeli wzrost użytkowania. Z uwagi na to, większość dostępnych na rynku produktów ma długość 200 cm. Drugą i o wiele trudniejszą kwestią jest wybranie szerokości. Parametr ten odpowiada przede wszystkim za ilość miejsca, jaka jest dostępna w czasie snu, a co za tym idzie - komfort. Przy jej wyborze powinniśmy uwzględnić to, jaki mamy dostępny metraż sypialni, czy się w nocy rozpychamy lub śpimy z partnerem. Jednak, jak się okazuje szersze podłoże do spania nie jest tylko i wyłącznie zarezerwowane dla dwóch osób! Zatem, dlaczego warto postawić na duży materac? 

Materac 140x200 

Materac 140x200 jest podstawową i jednocześnie najwęższą opcją dla par. Wszystko z uwagi na fakt, iż zapewnia minimalną ilość miejsca dla jednej osoby, czyli 70 cm. Aczkolwiek okazuje się, że równie dobrze sprawdza się w sypialni osoby śpiącej pojedynczo! Przede wszystkim jest w stanie zapewnić każdemu z nas dostateczną ilość miejsca, dzięki czemu jesteśmy w stanie ułożyć się w wygodnej pozycji. Co więcej, nie musimy się bać, że przewracając się na drugi bok, spadniemy z łóżka, co jest bardzo ważne dla osób wierzących się. Decydując się na tego rodzaju produkt, warto w pierwszej kolejności poznać jego mocne, a także słabe strony. Zatem, dlaczego warto postawić na materac 140x200? Jak się okazuje, jest on dostępny w licznych wariantach pod kątem twardości czy wypełnienia, gdyż stanowi jeden z najczęściej wybieranych modeli. Świetnie sprawdzi się również w sypialni z ograniczonym metrażem. Warto także zaznaczyć, że każdy z nas jest w stanie dopasować go do swoich osobistych preferencji, ponieważ na rynku jest dostępny, np. materac Fit.4.Sleep H2/H3, który umożliwia nam zmianę odczuwalnej twardości w zależności od aktualnych potrzeb.

Materac 160x200

Równie często wyposażamy swoją sypialnię w materac 160x200. Stanowi on komfortowe rozwiązane dla par, zapewniając aż 80 cm miejsca dla jednej osoby. Tak duża szerokość jest w stanie zagwarantować każdemu z nas sporą przestrzeń do wypoczywania, co w korzystny sposób wpływa na jakość oraz długość naszego snu. Warto jednak zaznaczyć, że z tego rozwiązania skorzystać mogą również osoby śpiące pojedynczo, np. nastolatkowie. Na współczesnym rynku dostępne są różnego rodzaju produkty do spania, w tym modele piankowe, sprężynowe i hybrydowe. Chcą zapewnić sobie najwyższy komfort snu, warto postawić na model idealnie dopasowany do naszych osobistych potrzeb i preferencji. Jednak, to nie wszystko! Oprócz tego pamiętajmy, aby uwzględnić wysoką jakość produktu oraz jego indywidualne właściwości. W tym przypadku możemy postawić na materac 160x200 od SleepMed, taki jak SleepMed Hybrid Premium Plus. Powinniśmy jednak mieć na uwadze fakt, że są to już większe modele, przez co nie zawsze sprawdzą się w małych sypialniach.

Materac 180x200

Mówi się, że im coś jest większe - tym lepsze. Kwestia ta może również dotyczyć naszego podłoża do spania. W jaki sposób? Jak się okazuje, materac 180x200 jest jednym z najlepszych rozwiązań dla osób śpiących razem, gdyż gwarantuje po 90 cm szerokości na jedną osobę. Jednak, równie dobrze sprawdzą się one w sypialni singli, nastolatków czy seniorów! Wszystko z uwagi na fakt, iż jest on na tyle szeroki, aby zapewnić każdemu z nas sporą przestrzeń do wypoczywania. Dzięki temu jesteśmy w stanie swobodnie zmienić pozycję w czasie snu lub relaksu. Co więcej, jest dostępny w licznych wariantach z uwagi na budowę, rodzaj wypełnienia, twardość czy też indywidualne właściwości. Nie można również zaprzeczyć, że większy model sprosta oczekiwaniom niemalże każdego, gdyż zapewnia nam prawidłowe wsparcie kręgosłupa, a także stabilizację całej sylwetki. Oprócz tego, warto również zaznaczyć, że materac 180x200 może w każdej chwili być użytkowany nie przez jedną, a dwie osoby! Na współczesnym rynku mamy dostęp do różnych modeli, w tym innowacyjnych podłoży do spania, takich jak SleepMed Comfort. Niestety, często nie mieszczą się lub zajmują za dużo miejsca w mniejszych sypialniach.

Jak wybrać dobry materac do spania? 

Rozmiar to jeden z podstawowych kryteriów uwzględnianych przy wyborze podłoża do spania - jednak nie jedyny. Decydując się na duży materac, warto wziąć pod uwagę osobiste potrzeby i preferencje użytkownika. Tylko wówczas jesteśmy w stanie dopasować wybrany model do wieku, wagi i stanu zdrowia użytkownika. Jednak, warto również uwzględnić: 

 • twardość,
 • rodzaj wypełnienia,
 • indywidualne cechy materaca. 

Przy wyborze idealnego dla siebie podłoża do spania warto pamiętać, że na współczesnym rynku mamy dostęp do licznych modeli. Z uwagi na to, warto dodatkowo wiedzieć, czym się wyróżniają chociażby produkty od Fit.4.Sleep i SleepMed. Dlaczego? 

Postaw na materace od Fit.4.Sleep

Chcąc postawić na wysokiej jakość produkty do spania, warto w pierwszej kolejności zwrócić swoją uwagę na modele od Fit.4.Sleep. Na tle innych wyróżniają się licznymi cechami oraz właściwościami, w tym: 

 • antyalergicznością, 
 • higienicznością, 
 • siedmioma strefami twardości, 
 • optymalną wentylacją wkładu, 
 • możliwością użytkowania obu stron produktu. 

Warto również zaznaczyć, że każdy duży materac od Fit.4.Sleep posiada certyfikat AEH potwierdzający spełnianie najwyższych startów w zakresie ergonomii, higieny, klimatu i trwałości. Oprócz tego warto zaznaczyć, że tego typu produkty charakteryzują się dwiema twardościami. Wynika to z wykorzystania materiałów o różnych właściwościach pod względem twardości, dzięki czemu możemy wybrać Fit.4.Sleep H2/H3 lub H3/H4. 

Postaw na materace od SleepMed

Do jednych z najnowocześniejszych produktów do spania, jakie są dostępne na współczesnym rynku zaliczyć można materace SleepMed. Są one wyjątkowe niemalże pod każdym względem, a wszystko z uwagi na fakt, iż posiadają status wyrobu medycznego w I klasie. Co więcej, ich właściwości prozdrowotne zostały potwierdzone przez odpowiednie testy i badania. Oznacza to, że mamy pewność iż wybrany przez nas materac od SleepMed jest w stanie: 

 • wyeliminować dolegliwości bólowe ze strony kręgosłupa, 
 • zminimalizować ryzyko pogłębienia się wad postawy lub schorzeń, 
 • zredukować ryzyko kształtowania się wad postawy lub schorzeń kręgosłupa, 
 • w profilaktyczny sposób zadbać o nasz kręgosłup.  

Warto również zaznaczyć, że modele, takie jak SleepMed Hybrid Premium Plus wyróżniają się właściwościami antyalergicznymi, wysokim stopniem wentylacji wkładu, zróżnicowanym wypełnieniem oraz 4 lub 6 twardościami. Co jeszcze warto wiedzieć o produktach od SleepMed? Otóż zostały one stworzone dla każdego - zarówno singli, jak i par, tym samym gwarantując najwyższy komfort wypoczynku. Jest to możliwe przede wszystkim poprzez idealne dopasowanie się podłoża do anatomicznej budowy ciała użytkownika. Dzięki temu mogą dogodzić nawet najbardziej wymagającym osobom. 

Odpowiednie dopasowany do naszych potrzeb materac jest w stanie zagwarantować zdrowy i spokojny wypoczynek. Warto jednak pamiętać, aby postawić na właściwy rozmiar - niezależnie od tego, czy produkt jest przeznaczony dla singla czy pary. Oznacza to, że nawet duży materac może zagościć w sypialni nastolatka, osoby dorosłej czy seniora.