Nie każdy z nas zdaje sobie sprawę z tego, że na sen przeznaczamy aż ⅓ swojego życia, czyli średnio osiem godzin dziennie. W tym czasie organizm ma czas, aby się zregenerować i naładować baterie. Jednak, dlaczego coraz częściej budzimy się zmęczeni? Jest to związane z pogorszeniem jakości wypoczynku związanej najczęściej nie tylko z brakiem odpowiedniego materaca, ale również i innych, podstawowych elementów wyposażenia łóżka. Są to akcesoria sypialniane, takie jak właściwy stelaż czy dobra kołdra. Jak zatem dopasować poszczególne elementy do łóżka wyposażonego w materac 160x200?

Sprawdź także: Stelaż pod materac - jakie ma znaczenie?

Dowiedz się więcej: Wpływ pościeli na jakość snu

Przeczytaj również: Jakie akcesoria sypialniane zasługują na szczególną uwagę

Materac 160x200 a akcesoria sypialniane

Sypialnia stanowi miejsce przeznaczone na odpoczynek i relaks. Jednak nie może w prawidłowy sposób spełniać swojej funkcji, jeśli nie jest wyposażona w łóżko. To właśnie wygodny materac 160x200 oraz akcesoria sypialniane odpowiadają za:
- odpowiednie dopasowanie się do ciała użytkownika i jego stabilizacja,
- wsparcie kręgosłupa oraz zachowanie go w fizjologicznej pozycji w czasie snu,
- antyalergiczne środowisko do spania,
- wysoki poziom higieniczności,
- zachowanie optymalnej temperatury w czasie snu.
Materace 160x200 to podstawowy element sypialni par oraz singli. Wyróżnia się uniwersalnym rozmiarem, dzięki czemu sprawdzi się w każdej sytuacji oraz dopasowuje się do metrażu, jakim dysponujemy. Jednak materac 160x200 nie jest jedynym czynnikiem, który w korzystny sposób wpływa zdrowy sen. Dlaczego? Na współczesnym rynku wyróżnić można liczne produkty do spania, czyli tzw. akcesoria sypialniane, które podzielić można na stelaż, prześcieradło, ochraniacz na materac oraz kołdry. Jak zatem prawidłowo dopasować je do podłoża do spania i dlaczego są tak ważne?

Stelaż a materac 160x200

Stelaże pod materac to integralna część łóżka, która składa się z ramy oraz przymocowanych do niej, licznych listewek. Dzięki swojej unikalnej budowie są w stanie zapewnić najlepszą cyrkulację powietrza wewnątrz podłoża do spania, gdyż znacząco usprawniają przepływ powietrza. Jednak to nie wszystko, gdyż dzięki nim materac 160x200:
- ma zapewnione prawidłowe wsparcie,
- na dłużej zachowuje swoje pierwotne cechy i właściwości,
- może szybko usunąć zgromadzoną wewnątrz wkładu wilgoć.
Istnieje również wiele korzyści dla użytkownika. Wśród nich wyróżnić można, chociażby zapewnienie najlepszego wsparcie dla kręgosłupa oraz stabilizację całego ciała, co byłoby ciężkie bez dobrego stelaża. Dzięki prawidłowej wentylacji, wewnątrz podłoża do spania nie gromadzą się alergeny, takie jak kurz czy roztocza, co zwiększa nie tylko higieniczność, ale i antyalergiczność produktu. Jak widać, jego obecność jest wręcz obowiązkowa, jednak jaki stelaż do łóżka wybrać? W pierwszej kolejności sprawdźmy, jakie materac 160x200 ma wypełnienie, gdyż na współczesnym rynku dostępnych jest wiele modeli, w tym stelaże bez regulacji i z regulacją, na których nie każde podłoże do spania się sprawdzi. Następnie pod uwagę bierzemy rozmiar - w tym przypadku sprawdzi się stelaż 160x200.

Materac 160x200 - jak dobrać rozmiar prześcieradła?

Prześcieradło stanowi podstawowy element wyposażenia łóżka, który oddziela użytkownika od podłoża. Oznacza to, że materiał, z jakiego zostało wykonane, powinien być najwyższej jakości, dzięki czemu redukuje się ryzyko podrażnień czy reakcji alergicznej. Istnieje jednak wiele czynników, na które należy zwrócić uwagę, decydując się na zakup prześcieradła. Do nich zaliczyć można przede wszystkim rodzaj materiału - powinien on być delikatny i przyjemny w dotyku, a jednocześnie wyróżniać się właściwościami antyalergicznymi. Drugą kwestią jest rodzaj. Na rynku dostępne są prześcieradła bez gumki, które można łatwo założyć i estetycznie wyglądają, aczkolwiek mają wiele wad. Przede wszystkim rolują się, przez co tworzą niekomfortową dla użytkownika powierzchnię. Lepszą alternatywą jest prześcieradło z gumką, np. lniane MOANA! A jak dobrać rozmiar prześcieradła? Jest to ostatnią i najbardziej znaczącą rzeczą, a uwzględnia się tutaj rozmiar podłoża do spania.

Ochraniacz na materac a materac 160x200

Coraz więcej osób zdaje sobie sprawę z tego, jak ważna jest ochrona podłoża do spania. Zapewnić ja może między innymi ochraniacz na materac, który stanowi swego rodzaju nakładkę ochronną przypominającą matę, np. nakładka ochronna AMZ Mikrofibra. Jej głównym zadaniem jest uniemożliwienie wnikania kurzu i wilgoci (np. w formie potu lub rozlanej herbaty) w głąb materaca. Pozwala na to unikalna budowa oraz zastosowane wewnątrz wypełnienie. Jest to idealne rozwiązanie, które w znaczący sposób zwiększa żywotność oraz trwałość podłoża do spania, przy jednoczesnym zachowaniu wysokiego poziomu higieniczność. Co więcej, tego typu produkty z łatwością można założyć oraz ściągnąć i wyprać we wskazanej przez producenta temperaturze. Gwarantuje ona wyeliminowanie wszelkich zabrudzeń oraz alergenów, takich jak roztocza. Wybierając ochraniacz na materac pamiętajmy, aby dopasować go do wymiarów materaca.

Jak dobrać rozmiar kołdry do wymiarów materaca?

Kołdra to jeden z najistotniejszych elementów wyposażenia łóżka, która zalicza się do kategorii akcesoria sypialniane. Jej obecność wpływa przede wszystkim na zwiększenie komfortu snu poprzez otulenie użytkownika. Co więcej, wyróżnia się takimi cechami, jak:
- odpowiednie właściwości termoizolacyjne,
- pochłanianie wilgoci ze skóry i jej odparowywanie,
- wysoki poziom antyalergiczności.
Wybór dobrej kołdry opiera się na uwzględnieniu jej wypełnienia. Na rynku dostępne są kołdry naturalne lub syntetyczne. Każda z nich wyróżnia się dodatkowo innymi cechami, które użytkownik musi dopasować indywidualnie do swoich potrzeb oraz preferencji. Jednak to nie wszystko, gdyż często zastanawiamy się, jak dobrać rozmiar kołdry do łóżka. Uznaje się, że do wymiarów podłoża do spania należy dodać ok. 20-30 cm do szerokości na każdą stronę. Oznacza to, że materac 160x200 będzie najlepiej współpracował z kołdrą 200x200, np. kołdra puchowa AMZ Royal. Jest jeszcze jedna, równie ważna kwestia - każda pościel. To właśnie ona ma, podobnie jak prześcieradło, jako pierwsza kontakt z naszą skórą. Zwróćmy zatem uwagę na materiał, z jakiego jest wykonana oraz dopasujmy ją odpowiednio do rozmiaru kołdry.

Akcesoria sypialniane to równie ważne elementy wyposażenia łóżka, jak materac 160x200. Ich obecność w znaczący sposób zwiększa jakość i efektywność naszego wypoczynku. Co więcej, odpowiadają również za higieniczne warunki w czasie snu!