Niemal każdy zdaje sobie sprawę z tego, jak wielki wpływ na jakość snu ma odpowiednio dobrany materac. Zdecydowanie mniejsza grupa osób ma jednak świadomość, że nie jest to jedyny element wyposażenia sypialni, który decyduje o tym, czy nocny wypoczynek będzie udany, czy też nie. Kolejnym czynnikiem jest pościel.

Sprawdź także: Pranie kołdry - jak zrobić to prawidłowo?

Dowiedz się więcej: Kołdry do spania - rodzaje oraz charakterystyka

Przeczytaj również: Jakie akcesoria sypialniane zasługują na szczególną uwagę

Pościel a jakość snu

Każdy człowiek poświęca na sen średnio ⅓ swojego życia. W czasie jego trwania organizm może w pełni odpocząć i zregenerować się po całym dniu. Nocny wypoczynek jest więc niezwykle ważny - przekłada się bowiem na prawidłowe funkcjonowanie w ciągu dnia, zwiększenie odporności, czy poprawę pamięci i koncentracji. Jak już wcześniej wspomniano, pościel jest akcesorium sypialnianym, na które należy zwracać szczególną uwagę. Jest to bowiem element wyposażenia, który znajduje się zdecydowanie najbliżej ciała i przez całą noc ma bezpośredni kontakt ze skórą. Bardzo ważne jest zatem, aby pościel była przyjemna w dotyku i nie wywoływała podrażnień. Wpływa na jakość snu nie tylko poprzez wrażenia stricte dotykowe - to, jaki model wybierzesz wiąże się również z higieną snu oraz właściwościami termoizolacyjnymi. Materiał, z którego jest wykonana decyduje o tym, czy użytkownik latem nie będzie się przegrzewał, a zimą poczuje się przyjemnie otulony.

Co jeszcze wpływa na jakość snu?

Na jakość snu ma wpływ również podłoże do snu. To ono podpiera ciało użytkownika i zapewnia mu wygodę. Nie bez znaczenia pozostają inne akcesoria sypialniane, takie jak stelaż, kołdra, poduszka, czy prześcieradło. Najważniejsze w kwestii zdrowego snu jest jednak to, aby trzymać się zasad higieny nocnego wypoczynku, które opierają się na:

  • regularnych porach wstawania i zapadania w sen,
  • zdrowej diecie,
  • regularnej aktywności fizycznej, 
  • unikaniu światła (szczególnie niebieskiego) tuż przed pójściem spać,
  • niespożywaniu używek w godzinach wieczornych, 
  • wykonywaniu innych czynności poza łóżkiem - mebel ten powinien być przeznaczony tylko i wyłącznie do wypoczynku,
  • unikaniu drzemek w ciągu dnia,
  • niekontrolowaniu czasu w nocy,
  • wietrzeniu sypialni.

Prześcieradło z gumką lniane MOANA Rodzaje pościeli do spania

Poszewki mogą być wykonane z różnych materiałów, natomiast zdecydowanie najpopularniejszym jest bawełna. Nie ma absolutnie nic dziwnego w tym, że  jest to tkanina tak często stosowana - wśród jej atutów można wymienić stosunkowo niską cenę, dobre właściwości termoizolacyjne, wyjątkową  przewiewność i umiejętność doskonałego odprowadzania wilgoci. Innym rodzajem jest pościel lniana, która coraz częściej pojawia się w sypialniach u  miłośników zdrowego snu. Doskonale sprawdza się u alergików uczulonych na kurz i roztocza, a także u osób ze skórą wrażliwą. Len jest materiałem  naturalnym i w pełni biodegradowalnym, który posiada całą masę zalet. Jego ogromnym atutem jest fakt, iż jest to tkanina całoroczna - latem daje  przyjemne poczucie chłodu, a zimą zapewnia ciepło i doskonale otula. Zarówno jeden, jak i drugi wymieniony materiał jest bardzo trwały i odporny na  zabrudzenia, dlatego z pewnością spełni swoją funkcję przez bardzo długie lata. 

 Jaką pościel wybrać?

 Bardzo ważnym aspektem jest rzecz jasna rozmiar pościeli. Długość i szerokość tego akcesorium sypialnianego należy dopasować do wymiarów materaca,   poduszki i kołdry. Najpopularniejsze wymiary kołdry z reguły wahają się od 140x200 aż do 220x240, dlatego pościele są dostępne w bardzo podobnych   wersjach Najlepiej wybrać poszycie zgodne z rozmiarem wcześniej wspomnianego akcesorium sypialnianego, ponieważ dzięki temu jakość nocnego   wypoczynku będzie na najwyższym poziomie. Kołdra nie będzie przemieszczać się wewnątrz pościeli podczas nocy, a tym samym pozwoli na spokojny i   efektywny sen. Jeśli chodzi o stosunek rozmiaru pościeli do materaca, najlepiej, by poszycie wraz z kołdrą było nieco większe niż wymiary łóżka. Takie   rozwiązanie nie tylko prezentuje się bardzo dobrze, ale również zapewnia wygodę i pozwala użytkownikom na bezproblemowe otulenie całego swojego ciała.

 Najlepsze modele pościeli do Twojej sypialni

 Jeśli wiesz już, jaki rozmiar pościeli potrzebujesz i jakie masz indywidualne wymagania, możesz rozpocząć poszukiwania artykułu sypialnianego, który spełni wszystkie Twoje potrzeby. Warto zwrócić uwagę przede wszystkim na prześcieradło z gumką lniane MOANA, które jest niesamowicie funkcjonalne i zdecydowanie wygodniejsze niż modele, które tej gumki nie posiadają.  Pościel wykonana w 100% z biodegradowalnego lnu to przyjemna w dotyku propozycja o prostym designie, która sprawdzi się w każdej sypialni. Jest to prześcieradło całoroczne, zapewniające komfort bez względu na panującą porę roku - w upalne wieczory daje poczucie chłodu i absorbuje wilgoć, a zimą nie pozwala na to, by użytkownik czuł chłód utrudniający nocny wypoczynek. Jeśli chodzi o ochronę na poduszkę, można wybrać produkt o tych samych właściwościach, co wspomniane prześcieradło, czyli lnianą poszwę na poduszkę. Doskonałym wyborem będzie również komplet pościeli z satyny bawełnianej CIZGILI Darymex, który jest dostępny w wielu różnych odcieniach. Wielkość palety kolorystycznej sprawia, że poszewki te z pewnością odnajdą się w każdej sypialni, bez względu na styl, w jakim została urządzona. Ogromną zaletą wspomnianej pościeli jest fakt, iż wyróżnia się ona bardzo wysoką jakością wykonania i zastosowanych komponentów. Zachwyca eleganckim stylem i tym, jak przyjemna jest w dotyku. Jest to ponadto propozycja bardzo funkcjonalna - rozpinany zamek ułatwia zdejmowanie jej, dzięki czemu można bez problemu prać ją w warunkach domowych. Dzięki takiemu rozwiązaniu, podobnie jak w przypadku wszystkich innych wymienionych modeli, utrzymanie porządku w sypialni jest bardzo proste. 

Zgadzasz się już ze stwierdzeniem, że pościel ma ogromny wpływ na jakość snu? Doskonale wiemy, że z początku może być ono zaskakujące, szczególnie biorąc pod uwagę fakt, iż większość z nas ma w domach przypadkowe pościele nabyte przy okazji innych zakupów. Jak się jednak okazuje, to właśnie ten niepozorny element może utrudniać Twój nocny wypoczynek. Jeśli więc czujesz, że jakość Twojego snu w ostatnim czasie spadła, spróbuj wymienić pościel na inny model wysokiej jakości.