Kołdra to element, z którego wszyscy korzystają codziennie. Niestety niewielka część użytkowników zdaje sobie sprawę z tego, że jest to wyrób, który również powinien być regularnie prany. W tym przypadku nie wystarczy zmienianie poszewek - aby cieszyć się błogim wypoczynkiem, trzeba zadbać o to, aby między innymi kołdra była higieniczna i pachnąca. Warto pamiętać, że nawet tekstylia sypialniane najwyższej jakości wymagają odpowiedniego traktowania!

Kołdra - jej dobór ma znaczenie!

Wiele osób zastanawia się, czy rodzaj kołdry naprawdę ma znaczenie. Wraz ze wzrostem świadomości na temat tego, jak ważny jest zdrowy i efektywny sen, poszerza się również wybór tekstyliów sypialnianych. Ale czy naprawdę warto dobierać ten element do pory roku? Czym tak naprawdę różni się kołdra letnia od zimowej? Ta pierwsza to przewiewna i lekka propozycja, która wspaniale sprawdza się podczas upalnych nocy. Ogromnym plusem wyrobów tego typu jest to, że poprawiają cyrkulację powietrza i odprowadzają wilgoć, której latem jest sporo. Kołdra zimowa ma z kolei zupełnie inne zadanie - z założenia powinna zapewniać równy poziom ciepła przez całą noc, bez względu na temperaturę panującą na zewnątrz. Każdy użytkownik pragnie, aby model przeznaczony na chłodniejsze miesiące przyjemnie otulał i umilał zimne wieczory - tak właśnie działają dobrej jakości produkty przeznaczone na tę porę roku. Nie można oczywiście zapominać o modelach całorocznych, których grubość można dostosowywać do warunków atmosferycznych panujących na zewnątrz. Podstawową różnicą pomiędzy wymienionymi możliwościami jest oczywiście ilość wypełnienia, od której w bardzo dużej mierze zależy poziom odczuwanego komfortu. Jest jednak jeszcze jeden aspekt, na który każdy zainteresowany zakupem nowej kołdry powinien zwrócić uwagę - mowa tutaj oczywiście o rodzaju wypełnienia! Miłośnicy luksusowych rozwiązań o niespotykanych właściwościach termoizolacyjnych powinni pochylić się nieco dłużej nad modelami naturalnymi, wykonanymi z puchu i  pierza. Alergicy oraz osoby ceniące sobie tańsze i nieco praktyczniejsze propozycje mają oczywiście do wyboru alternatywę w postaci kołdry syntetycznej. To bardzo popularna opcja, która cieszy się uznaniem głównie ze względu na komfort porównywalny do modeli puchowych oraz na materiały, dzięki którym we wnętrzu wyrobu wolniej gromadzą się szkodliwe mikroorganizmy.

Dlaczego pranie kołdry jest tak ważne?

Bez względu na to, czy jesteś już posiadaczem swojej idealnej kołdry, czy znajdujesz się dopiero na etapie poszukiwań, musisz mieć świadomość, że nawet produkty najwyższej jakości wymagają odpowiedniego traktowania. Wiele osób wychodzi z założenia, że pranie kołdry nie jest konieczne, ponieważ stale znajduje się ona w poszewce. Niestety, nie jest to prawda - wyroby tego typu są ciągle w bliskim otoczeniu człowieka i zaskakująco często mają styczność z jego ciałem. Oznacza to, że każdego dnia osadzają się na nich przeróżne zanieczyszczenia. Nieodpowiednio pielęgnowane tekstylia sypialniane to raj dla roztoczy i innych szkodliwych mikroorganizmów, których obecność może być bardzo szkodliwa dla człowieka. Najczęstsze objawy, z jakimi można się spotkać w takiej sytuacji to katar, kaszel, a nawet problemy z oddychaniem. Jak widać, te kilkumilimetrowe stworzenia potrafią wiele zmienić. Warto wiedzieć, że uwielbiają szczególnie kołdry z wypełnieniem naturalnym - wynika to ze szczególnego zapachu, który wydzielają właśnie produkty tego typu. Na szczęście pozbywanie się ich nie jest trudne - wystarczy regularne pranie tekstyliów w odpowiedniej temperaturze oraz wietrzenie ich raz na jakiś czas. Wydawać by się mogło, że ta druga czynność to mit wymyślony przez nasze babcie, ale zaskakująco dobrze działa jako doraźna forma czyszczenia. Pamiętaj, że taka sama zasada panuje na całej powierzchni łóżka - aby stworzyć higieniczne otoczenie do spania, musisz zadbać również o czystość materacapoduszki i oczywiście pościeli.  

Jak często prać kołdrę?

Dla osób, które nie zdawały sobie sprawy z tego, że kołdrę w ogóle trzeba czyścić, sam fakt jest zaskoczeniem. Prawdopodobnie od razu na myśl przyszło pytanie, jak często należy to robić, aby zapewnić sobie zdrowy sen. Częstotliwość oczywiście zależy od wielu czynników, ale dobrą wiadomością jest to, że wcale nie trzeba robić tego zbyt często. Z reguły wystarczy prać ją co około trzy do sześciu miesięcy. Granica trzech dotyczy oczywiście przede wszystkim alergików i małych dzieci - nastolatkowie i osoby dorosłe bez specjalnych wymagań mogą pozwolić sobie na wydłużenie tego czasu. Najważniejsze jest jednak to, aby regularnie oceniać stan kołdry, czyli sprawdzać, czy na jej powierzchni nie ma zabrudzeń oraz czy jej kolor nie zmienił się w ostatnim czasie na delikatnie żółty. To właśnie te dwa czynniki najszybciej dadzą użytkownikowi informację na temat tego, czy czyszczenie jest już konieczne. Nie bez znaczenia pozostaje w tym przypadku rodzaj wypełnienia - kołdrę naturalną, ze względu na jej specyficzne właściwości trzeba prać rzadziej niż kołdrę antyalergiczną przeznaczoną dla osób wrażliwych na wszelkiego rodzaju alergeny. A co w takim razie z wcześniej wspomnianym wietrzeniem? Tak naprawdę można samemu ustalić sobie rutynę związaną właśnie z wykonywaniem tej czynności - tutaj zdecydowanie panuje zasada “im częściej, tym lepiej”! Słoneczny, sobotni lub niedzielny poranek warto wykorzystać właśnie na ten proces. Równie dobrym rozwiązaniem jest wykonywanie tego przy okazji każdego zmieniania poszewki - taka opcja jest nie tylko praktyczna, ale i zapewniająca sporą oszczędność czasu. Dzięki takiemu systemowi nie będzie trzeba tracić cennego czasu na wyjmowanie kołdry z poszwy jedynie w celu wietrzenia, a wykorzysta się możliwość związaną ze zmienianiem pościeli. 

Pranie kołdry w pralce - najlepsze rozwiązanie dla kołder syntetycznych

Dla osób przerażonych koniecznością prania tak dużego wyrobu, mamy dobrą wiadomość! Jeśli produkt cechuje się syntetycznym wypełnieniem, bez obaw można go prać w pralce automatycznej. Jedynym ograniczeniem w tym przypadku jest oczywiście wielkość kołdry w stosunku do ładowności urządzenia. Lepiej nie zabierać się za ten proces, jeśli pralka, którą masz do dyspozycji nie uniesie masy większej niż 4 kg - nawet produkty o stosunkowo małej ilości wypełnienia cechują się dużą chłonnością, przez którą w kontakcie z wodą mogą stać się znacznie cięższe. Dla bezpieczeństwa jednak zawsze pamiętaj o tym, aby wszystkie tekstylia sypialniane prać oddzielnie - wrzucenie do bębna kołdry i poduszek na raz może skutkować nie tylko gorszym stopniem wyczyszczenia, ale również utratą cennych właściwości. Najważniejsze jest to, aby przed praniem dokładnie zapoznać się z metką, na której powinny znajdować się wszelkie zalecenia producenta dotyczące prania produktu. To właśnie w tym miejscu dowiesz się więcej na temat temperatury prania i innych rozwiązań, których być może należy unikać. Standardowe modele można bez obaw czyścić w temperaturze do 60 stopni Celsjusza - warto jednak pamiętać o tym, że nie zawsze aż tak wysoki parametr jest potrzebny. Przy regularnym praniu zaleca się, aby nieco go obniżyć. A co w takim razie w kwestii doboru detergentów? W przypadku każdej kołdry, niezależnie od jej wypełnienia, używaj delikatnego i sprawdzonego płynu do prania. Unikaj proszków, ponieważ środki chemiczne w tej formie mogą utrudniać dokładne wypłukanie wyrobu i pozostać w jego wnętrzu, w mało dostępnych miejscach. Kwestia czyszczenia wygląda nieco inaczej w przypadku kołder antyalergicznych - te oczywiście również są wypełnione sztucznym tworzywem, ale wymagają szczególnego traktowania. Ze względu na wyjątkowe potrzeby użytkowników wrażliwych na obecność szkodliwych mikroorganizmów, są zaprojektowane w taki sposób, aby bez problemu znosiły częste pranie w wysokich temperaturach. Właśnie na taki proces należy się zdecydować, ponieważ takie parametry pozwolą na dokładne pozbycie się roztoczy

Jak radzić sobie z kołdrami z puchu i pierza?

Tekstylia sypialniane wypełnione naturalnymi tworzywami, takimi jak puch lub pierze mają szereg niesamowitych właściwości, które zachęcają do ich kupna. Miłośnicy komfortu na najwyższym poziomie często wybierają właśnie ten rodzaj kołdry. Jest jednak coś, co skutecznie potrafi odstraszyć zainteresowanego kupnem - mowa tutaj o nieco bardziej skomplikowanym procesie czyszczenia. Tutaj zaleca się pranie pod czujną kontrolą specjalistów w tej dziedzinie - pranie ich w pralce, we własnym domu może mieć bardzo negatywne skutki i prowadzić do utracenia cennych właściwości wyrobów. Oddanie ich do pralni chemicznej raz lub dwa razy do roku to stosunkowo niewielki wydatek, który oszczędzi wiele stresu i niepewności związanej z własnoręcznym podejmowaniem się tego zadania. Jeśli jednak z jakiegoś powodu wolisz wziąć sprawy w swoje ręce, musisz mieć na uwadze kilka bardzo istotnych zasad dotyczących prania tekstyliów tego typu. Pierwsza i najważniejsza kwestia to oczywiście temperatura - w tym przypadku również w pierwszej kolejności należy zapoznać się z metką, na której producent powinien umieścić wszystkie najważniejsze informacje na temat prania. Z reguły powinny to być temperatury nieco niższe niż w przypadku kołder syntetycznych, ale to również w dużej mierze zależy od rodzaju wypełnienia i jego ilości. Program pralki powinien być przystosowany do prania bardzo delikatnych tkanin, a obroty podczas wirowania muszą być w tym przypadku ograniczone do minimum. Warto skorzystać z triku polegającego na wrzuceniu do bębna piłeczek tenisowych - dzięki ich obecności wypełnienie rozbije się, a ryzyko zniekształcenia kołdry zostanie zminimalizowane. Nie bez znaczenia pozostaje rodzaj detergentu, którego należy użyć! Również w tym przypadku najważniejsze jest to, aby użyty płyn był odpowiedni dla użytkownika - nie może podrażniać ani charakteryzować się zbyt intensywnym i narzucającym się zapachem. W jego składzie nie powinny znajdować się enzymy - są to bowiem składniki, które mogą mieć bardzo negatywny wpływ na właściwości termoizolacyjne wyrobu.

Suszenie kołdry po praniu

Aby kołdra nie zmieniła swojego kształtu po praniu oraz nie utraciła cennych właściwości, ważny jest nie tylko sam proces odbywający się wewnątrz pralki automatycznej. Równie istotne jest to, w jaki sposób odbędzie się suszenie wyczyszczonego wyrobu. Wbrew pozorom to właśnie ten etap może mieć ogromny wpływ na dalsze losy ulubionej kołdry i na Twoją higienę snu! Szalenie ważne jest to, aby wyjąć produkt z pralki od razu po zakończeniu prania - kołdra nie może znajdować się w pralce zbyt długo, ponieważ przebywanie w takiej pozycji może prowadzić do powstania znacznych odkształceń. Sam proces suszenia powinien odbywać się na zewnątrz - tekstylia sypialniane tego typu najlepiej schną powieszone pionowo. Warto jednak pamiętać o tym, aby umieszczać je nie bezpośrednio w zasięgu ostrych promieni słonecznych. Ta zasada dotyczy szczególnie kołder z wypełnieniem naturalnym, ponieważ puch pod wpływem promieni UV zmienia swoje właściwości i staje się zdecydowanie bardziej kruchy. Trikiem, który może bardzo pozytywnie wpłynąć na stan wyrobu po czyszczeniu jest regularne przetrzepywanie produktu - dzięki takiemu działaniu kołdra zdecydowanie łatwiej powróci do poprzedniego kształtu. Modele syntetyczne można poddać suszeniu w suszarce bębnowej, jednak należy mieć na uwadze odpowiedni dobór programu - koniecznie musi być delikatny i charakteryzujący się obniżoną temperaturą. Warto dbać o to, aby proces suszenia był wykonany prawidłowo, ponieważ niedopilnowanie tego etapu może skutkować utratą puszystości, znacznym zniekształceniem, wiotkością, a nawet pogorszeniem parametrów cieplnych.

Negatywnych skutków nie prania kołdry jest wiele - właśnie z ich powodu tak ważne jest to, aby pamiętać o konieczności czyszczenia tego elementu. Sypialnia może być dzięki temu środowiskiem przyjemnym i higienicznym, o czym marzy każdy miłośnik zdrowego i błogiego wypoczynku. Skorzystaj z powyższych porad i ciesz się kołdrą w idealnym stanie lub miej na uwadze regularne oddawanie tego wyrobu do profesjonalnej pralni.