Chcesz dobrze wysypiać się każdej nocy, zachowując przy tym optymalny komfort termiczny? Dla najwyższej wygody wypoczynku kluczowy jest nie tylko wysokiej jakości materac, ale również dobrze dobrane akcesoria sypialniane. Bardzo ważny jest także wybór kołdry do spania - który zatem model sprawdzi się najlepiej w Twojej sypialni oraz czym się kierować podczas zakupu?  

Sprawdź także: Pranie kołdry - jak zrobić to prawidłowo?

Dowiedz się więcej: Wybierz poduszkę i kołdrę do swojej sypialni

Przeczytaj również: Poduszki i kołdry dla dzieci - jakie modele będą odpowiednie?

 Dobra kołdra, czyli jaka? 

 Jak wiadomo, materac ma kluczowe znaczenie dla komfortu wypoczynku, jednak nie bez znaczenia jest również to, po czym śpimy. Dobra kołdra może zdecydowanie podnieść poziom odczuwalnej wygody, dlatego też podczas zakupu warto kierować się nie tylko ceną, ale również indywidualnymi właściwościami produktu, wynikającymi w dużej mierze z rodzaju zastosowanego wypełnienia. Na jakie cechy modeli powinniśmy w takim razie zwracać największą uwagę? Jednym z najważniejszych parametrów jest przewiewność kołdry, która nie tylko wpływa na odpowiednie odprowadzanie wilgoci, ale także przyczynia się do utrzymania odpowiedniego komfortu cieplnego przez całą noc - niezależnie od aktualnej pory roku. Dla osób wrażliwych na zmiany temperatury polecane są modele sezonowe, niepowodujące nadmiernego przegrzewania się. Kolejną bardzo ważną kwestią jest to, czy wybrana przez nas kołdra posiada certyfikaty potwierdzające jakość wykorzystanych do produkcji komponentów - kluczowe jest to, by tkanina mająca bezpośredni kontakt ze skórą nie powodowała podrażnień czy uczuleń. Właśnie dlatego warto przed zakupem sprawdzić rodzaj materiału, z którego zostało wykonane poszycie kołdry. Najbezpieczniejsza jest 100% bawełna, która dodatkowo wspomaga obieg powietrza wewnątrz wkładu. 

 Kołdry do spania - podstawowe rodzaje

Wybierając kołdrę do swojej sypialni można zauważyć, że na rynku dostępnych jest wiele modeli, które posiadają różne właściwości czy też inny rodzaj zastosowanego wewnątrz wypełnienia. To właśnie dzięki takim parametrom jesteśmy w stanie odpowiednio dopasować produkt do swoich indywidualnych potrzeb. W związku z tym możemy wyróżnić podstawowy podział na: 

kołdry naturalne, których wypełnienie zostało stworzone na bazie naturalnych komponentów, takich jak chociażby puch czy pierze. Co więcej, poszycie tego typu produktów wykonywane jest zazwyczaj ze 100% bawełny, by ograniczyć występowanie alergii skórnych oraz ułatwić wentylację wewnątrz wkładu. Takie modele to doskonała opcja dla wszystkich użytkowników, którzy oczekują najwyższego poziomu komfortu wypoczynku. Wynika to głównie z faktu, że kołdry naturalne charakteryzują się niebywałą miękkością i sprężystością, zapewniając użytkownikowi przyjemne uczucie otulenia. Co więcej, zapewniają one optymalny komfort termiczny przez całą noc, jednak warto również wspomnieć, że zapobiegają przegrzewaniu, przez co mogą być z powodzeniem użytkowane przez wszystkie pory roku. 

kołdry syntetyczne, będące doskonałym wyborem dla wszystkich uczulonych na różnego rodzaju pyłki, kurz czy roztocza. W ich wnętrzu zastosowano innowacyjne włókna silikonowe lub poliestrowe, ograniczające gromadzenie czy namnażanie się szkodliwych dla zdrowia drobnoustrojów. Co więcej, tego typu komponenty wyróżniają się także doskonałą sprężystością i elastycznością, umożliwiając doskonałe dopasowanie się powierzchni do sylwetki osoby śpiącej. Dodatkowo tego typu produkty charakteryzują się doskonałą wentylacją wewnątrz wkładu, przez co zapobiega gromadzeniu się wilgoci nagromadzonej w trakcie snu. Dla utrzymania jak najwyższego poziomu higieny jest możliwość prania takich modeli samodzielnie w domowej pralce, jednak przed wykonaniem tego typu czynności dobrze jest zapoznać się z zaleceniami producenta.     

Dobór kołdry do swoich potrzeb - jak zrobić to prawidłowo?

Decydując się na zakup kołdry, dobrze jest mieć na uwadze kilka aspektów, które pomogą dobrać ją odpowiednio. Oczywiście ważna jest nie tylko cena produktu, ale także jego wypełnienie czy rozmiar. Na rynku możemy spotkać produkty o najróżniejszych wymiarach, jednak skąd wiedzieć, który dla nas będzie najbardziej odpowiedni? Długość standardowych modeli wynosi zazwyczaj 200 cm, natomiast szerokość waha się od 140 do aż 220 cm. Dla osób śpiących na łóżku jednoosobowym na materacu 80x20090x200100x200 oraz 120x200 najbardziej optymalnym wyborem będą kołdry 140x200. Oczywiście nie jest to sztywne zalecenie, ponieważ dla nieco masywniejszych użytkowników okrycie o takim wymiarze może być zbyt małe, dlatego też dobrze zwrócić uwagę również na kołdry 160x200. Do łóżek dwuosobowych z kolei z materacem 140x200, 160x200, 180x200 oraz 220x200 cm najczęściej stosuje się kołdry 180x200. Dla użytkowników chcących zapewnić sobie najwyższy poziom wygody wypoczynku doskonałym rozwiązaniem będą kołdry 220x200, pozwalające również na utrzymanie optymalnego komfortu termicznego dla obojga partnerów przez całą noc. 

Zakup kołdry - na jaki model warto się zdecydować?

Modele kołder dostępnych na rynku można podzielić nie tylko na rodzaj zastosowanego wypełnienia, ale także ze względu na porę roku użytkowania. W związku poniżej przedstawiamy konkretne modele, zaliczające się do poszczególnych grup produktowych.

Kołdry naturalne: decydując się na zakup tego typu produktu dobrym wyborem będzie kołdra puchowa White Flower PIÓREX, która została wypełniona białym puchem ekstra, który charakteryzuje się nie tylko doskonałą miękkością czy sprężystością, ale także zapewnia bardzo dobrą izolację cieplną. Co więcej, poszycie zostało wykonane ze 100% bawełny, umożliwiającej swobodny obieg powietrza wewnątrz wkładu.  

Kołdry syntetyczne: spośród tego typu modeli na szczególną uwagę zasługuje kołdra antyalergiczna Essmeeda standard PIÓREX, której wnętrze zostało wykonane na bazie antyalergicznego kanalikowego włókna syntetycznego, nie wywołującego uczuleń czy podrażnień, przez co będzie doskonałym wyborem dla alergików. Co więcej, wyróżnia się bardzo dużą wytrzymałością nawet przy intensywnej eksploatacji oraz jest odporna na spieranie.  

Kołdry całoroczne: produktem, który warto wziąć na celownik jest przede wszystkim kołdra antyalergiczna Body Nice całoroczna PIÓREX, która zapewnia nie tylko przyjemne uczucie otulenia, ale również ma bardzo dobre właściwości termoregulacyjne.  

Kołdry na lato: w tym przypadku idealnym wyborem będzie kołdra z włókna alpaki letnia MY ALPACA, która została stworzona specjalnie dla użytkowników, którzy chcą uniknąć przegrzewania się w trakcie snu. Jest ona bardzo lekka i oddychająca, a także łatwa w utrzymaniu w czystości, dzięki czemu posiada miano produktu hipoalergicznego. 

Kołdry na zimę: chcąc kupić produkt, który będzie nas ogrzewać w mroźne wieczory, dobrą opcją będzie kołdra puchowa AMZ Premium, która została wypełniona gęsim puchem gęsim, cechującym się wysokim współczynnikiem termoizolacji, co pomaga utrzymać przez całą noc komfortową temperaturę dla ludzkiego ciała. 

Wybór kołdry do spania wcale nie musi być trudny! Wystarczy poznać modele dostępne na rynku, a następnie porównać ich parametry, a kolejno dopasować je do własnych potrzeb. Warto jednak pamiętać, że produkt, który doskonale sprawdza się u naszych bliskich niekoniecznie nada się także do naszej sypialni.