Dobra poduszka - czy zwracasz uwagę na to, z jakiego modelu korzystasz? Niestety, chociaż coraz większa ilość osób zdaje sobie sprawę z tego, że istotny jest porządny materac, to jednak wciąż bagatelizujemy wpływ poduszki na jakość naszego snu. Dlatego właśnie, w dzisiejszym artykule przybliżymy kwestie z tym związane!

Jak poduszka wpływa na jakość snu?

Zacznijmy od tego, w jaki sposób poduszka do spania przekłada się na komfort naszego wypoczynku. Jej podstawowym zadaniem jest odpowiednie podtrzymywanie przez całą noc głowy, barków oraz odcinka szyjnego kręgosłupa. Źle dobrany model może oczywiście powodować dolegliwości bólowe, które doskwierać będą nam zaraz po wstaniu z łóżka, a także będzie on odpowiadać za nocne pobudki, które przecież uniemożliwiają nam nocną regenerację. Warto też wspomnieć o problemie bezsenności. Jeśli śpimy na poduszce niedostosowanej do naszych potrzeb to mogą pojawić się również kłopoty ze znalezieniem komfortowej pozycji, przez co nie będziemy w stanie się rzeczywiście odprężyć i pogrążyć w odpoczynku. Dobry model może też wspomóc nas w leczeniu chrapania, które zwłaszcza uciążliwe jest dla osób, z którymi śpimy. Nie możemy zapomnieć też o kwestiach związanych z właściwościami antyalergicznymi. W końcu warto jest zadbać o to, aby nasze łóżko było miejscem higienicznym, wolnym od wszelkiego rodzaju grzybów oraz bakterii, które wywołują nieprzyjemne dolegliwości utrudniające spokojny sen, na przykład katar, kaszel, wysypki skórne czy też łzawienie oczu. Tutaj zwłaszcza warto jest zwrócić uwagę na wyroby z wypełnieniem syntetycznym. Jaką poduszkę wybrać? Wspólnie spróbujmy znaleźć idealną!

Czym się wyróżnia poduszka standardowa?

Na samym początku pod lupę weźmy poduszki standardowe, których większość z nas używa. Bardzo ważne jest to, co znajdziemy w ich wnętrzu! Zasadniczo modele dzielimy na te z wypełnieniem naturalnym oraz syntetycznym. Zacznijmy od pierwszej kategorii, która od lat cieszy się naprawdę dużą popularnością. Tutaj wskazać możemy między innymi:

poduszki puchowe (uważane za najbardziej luksusowe, są one niezwykle lekkie, przyjemnie otulają i gwarantują wysoki komfort, nie są jednak polecane dla osób zmagających się z reakcjami alergicznymi),

poduszki z pierza (są one tańsze, niż poduszki puchowe, jednak również gwarantują komfortowy sen).

Są to zdecydowanie najpopularniejsze rodzaje, jednak na rynku znaleźć możemy znaleźć też modele, gdzie wypełnienie tworzone jest z włókien, które pozyskuje się z wełny alpak. Drugą kategorią są poduszki syntetyczne. Tutaj wypełnienia są naprawdę różne: począwszy od specjalnego granulatu, poprzez między innymi pianką lateksową, który świetnie podpiera  głowę szyję i barki, a także wykazuje szereg właściwości antyalergicznych. Warto dodać, że poduszka standardowa dostępna jest w różnych rozmiarach: począwszy od malutkich jaśków, kończąc na dużych, wygodnych!

Poduszka ergonomiczna, czyli jaka?

Czym jest dokładniej poduszka ergonomiczna? Są specjalistyczne wyroby, które posiadają wysokiej jakości wypełnienie, którego zadaniem jest prawidłowe podtrzymywanie głowy i szyi. Znaleźć możemy modele w różnych kształtach, dzięki czemu każdy jest w stanie znaleźć produkt dostosowany do jego indywidualnych potrzeb. Wybierając poduszkę, która zapewnić ma nam komfortowy sen musimy między innymi brać pod uwagę pozycję w jakiej śpimy. Dzięki temu minimalizowane jest ryzyko występowania różnego rodzaju dolegliwości bólowych i dyskomfortu, a także wykształcania się wad postawy. Co w ich wnętrzu?  Wymieńmy chociażby cieszącą się dużą popularnością piankę termoelastyczną. Reaguje ona na temperaturę naszego ciała, dostosowując się do jego kształtu i jednocześnie odpowiednio je podpierając. Dodajmy, że nie odkształca się i po skończonym użytkowaniu wraca do swojej pierwotnej formy.

Poduszka standardowa czy ergonomiczna - jaką wybrać?

Czym kierować się wybierając poduszkę do snu? Bardzo ważne jest, aby na uwadze mieć między innymi nasz stan zdrowia. W przypadku wyrobów o ergonomicznym kształcie minimalizowane jest obciążenie kręgosłupa, co chociażby zmniejsza ryzyko występowania dolegliwości bólowych. Zwłaszcza jednak w przypadku różnego rodzaju poważnych schorzeń dobrze jest tą kwestię skonsultować ze specjalistą. Oczywiście tego typu modele świetnie nadadzą się dla każdego, kto po prostu chce zapewnić sobie wypoczynek na najwyższym poziomie. Minusem jednak może być tutaj cena, ponieważ zazwyczaj specjalistyczne produkty są droższe niż standardowe. Pamiętajmy też, że wybierając produkt specjalnie wyprofilowany na uwadze musimy mieć pozycję, w jakiej śpimy: inny dobrze nada się dla osób, które śpią na brzuchu, inny dla śpiących na boku, a jeszcze inny na plecach. Jednak poduszka standardowa również ma wielu zwolenników i dobrze może sprawdzić się w wielu okolicznościach, zwłaszcza gdy wybierzemy model wysokiej jakości. Znajdziemy tutaj zarówno produkty, który w przyjemny sposób otulają całą głowę i szyję, a także modele sprężyste o świetnej wyporności. Ważną rolę odgrywa także rozmiar - tutaj bierzmy pod uwagę między innymi nasz wzrok czy wiek, a także po prostu indywidualne preferencje. A co z najmłodszymi? O tym więcej przeczytasz w naszym innym artykule!

Wybierz poduszkę do swojej sypialni

Szukając wysokiej jakości poduszki o ergonomicznym kształcie koniecznie powinniśmy wziąć pod uwagę między innymi model SleepMed Supreme Pillow. Nie tylko świetnie podtrzymuje odcinek szyjny naszego kręgosłupa, za sprawą chociażby pianki termoelastycznej, która reaguje na temperaturę ciała i dostosowuje się do krzywizn anatomicznych. Poduszka została między innymi o włókna węglowe, które świetnie zmniejszają ilość stresu, poprzez eliminację ładunków elektrycznych. Dodatkowo gwarantuje też szereg właściwości antyalergicznych, między innymi za sprawą pokrowca, który wyposażono w specjalne taśmy 3d Wspomagające wentylację. Inną opcją jest Hilding Visco Standard. Oczywiście świetnie podtrzymuje całą głowę i szyję, za sprawą chociażby wspomnianej już dzisiaj pianki termoelastycznej. Jednak koniecznie powinniśmy także zwrócić uwagę na wypustki masujące, które pomagają nam się odprężyć. Całość została odpowiednio zaimpregnowana, co gwarantuje szereg właściwości antyalergicznych. Ostatni, którą wskażemy jest Poduszka Fit.4.Sleep Mini Pillow. Jest to opcja w sam raz dla osób podróżujących - ze względu na niewielkie gabaryty jest w stanie zapewnić nam zdrowy i komfortowy sen. Posiada ona wypełnienie z pianki Visco Memory Foam, którą zestawiono z antyalergicznym pokrowcem, który łatwo możemy wyprać.

Porządna poduszka ortopedyczna czy może jednak poduszka standardowa? Według nas każdy powinien brać tutaj pod uwagę po prostu swoje potrzeby!