Pokrowiec na materac umożliwi nam przedłużenie jego żywotności. Ponadto ma dodatkowe właściwości, które zagwarantują komfortowy sen również osobom wrażliwym na drobnoustroje. Sprawdźmy, jak dobrać pokrowiec do własnych potrzeb?

Dlaczego warto mieć pokrowiec na materac?

Jeżeli zastanawiamy się, czy osłona na materac jest niezbędna, odpowiedź brzmi tak. Jednak to, czy odczujemy korzyści z jego zastosowania, zależy w dużej mierze od tego, jaki produkt wybierzemy. Nie ulega wątpliwości, że wysokiej jakości pokrowiec na łóżko, niesie ze sobą wiele korzyści. Wśród nich możemy wymienić przede wszystkim wspomniane już przedłużenie żywotności materaca. Naturalne jest, że wraz z upływem czasu i codziennym użytkowaniem produkt ten jak każdy inny traci swoje pierwotne właściwości. Aby nie stało się to zbyt szybko, warto zainwestować w dodatkową ochronę. Nawet najlepszej jakości materac bez odpowiedniej ochrony może się po prostu zniszczyć. W zależności od tego, jaki pokrowiec wybierzemy, zyskamy inne właściwości. Jednak każdy z nich zapobiegnie zabrudzeniom. Dodatkowo posiada specjalną warstwę, dzięki której zapobiega powstawaniu pleśni, grzybów oraz namnażaniu się drobnoustrojów. Miejmy na uwadze, że niektóre pokrowce na materace wspierają wentylację, a także zapobiegają dostawaniu się kurzu do wypełnienia. Te zalety będą cenne szczególnie dla osób borykających się z alergią. Już na tej podstawie możemy stwierdzić, że pokrowiec na materac pozwoli nam zwiększyć higienę oraz komfort snu. Jednak nie zapominajmy również o innych zadaniach, jakie spełniają pokrowce na materac. Dzięki nim możemy zmienić twardość oraz dostosować ją do własnych preferencji. Dlatego też niektóre produkty posiadają osłony w zestawie, ponieważ bez nich prawidłowy sen byłby niemożliwe. Pozostałe właściwości zależą już od tego, jaką kwotę chcemy przeznaczyć na zakup tego produktu oraz jakich efektów oczekujemy. Jaki pokrowiec na materac wybrać? Na co zwrócić uwagę?

Na co zwrócić uwagę dobierając pokrowce na materace?

Patrząc na powyższe zalety pokrowca na materac, nie ulega wątpliwości, że każdy z nas powinien mieć go w swojej sypialni. Jednak przed podjęciem decyzji o zakupie, warto zapoznać się z ich rodzajami, a także kilkoma elementami, na które należy zwrócić uwagę. Zacznijmy od właściwości, jakimi charakteryzują się poszczególne pokrowce na materace. Możemy podzielić je na kilka kategorii. Jedna z najpopularniejszych to osłony o właściwościach antybakteryjnych. Dzięki nim możemy zwiększyć ochronę przed zabrudzeniami oraz ograniczyć ryzyko przedostawania się bakterii do wnętrza materaca. Ponadto część z nich posiada dodatkowe warstwy z probiotykami, które będą doskonałym rozwiązaniem dla alergików. Druga grupa to pokrowce na materac hamujące pocenie się. Część z nich posiada jednocześnie warstwę antyalergiczną oraz antybakteryjną. Jednak ich główną zaletą jest kontrola wilgotności oraz wchłanianie wilgoci z ciała użytkownika materaca. Inne bazują na równomiernym rozprowadzaniu wilgoci, co również hamuje nadmierną potliwość. Trzecia grupa pokrowców ma właściwości termostatyczne. Są one stworzone ze specjalnego materiału, który umożliwia termoregulację podczas snu. Będzie to idealne rozwiązanie zarówno latem, jak i zimą. Oprócz odpowiedniego wyboru materiału powinniśmy zwrócić uwagę również na sposób zdejmowania osłony. Dzięki temu będziemy mogli zadbać w prawidłowy sposób o higienę. W tym przypadku doskonałym rozwiązaniem okażą się pokrowce na materace na zamek. Dodatkowo spójrzmy na możliwość prania osłony bez konieczności dostarczania jej do pralni chemicznej. Możliwość wyczyszczenia pokrowca w domu pozwoli nam zaoszczędzić czas, pieniądze, a także zdrowie dzięki zastosowaniu domowych środków czyszczących.

Jak dbać o pokrowce na materace?

Jeżeli jesteśmy już przy kwestii prania, warto szerzej przyjrzeć się zaleceniom dotyczącym dbania o pokrowce na materac. Przed przystąpieniem do jakichkolwiek czynności powinniśmy przede wszystkim zapoznać się z wytycznymi producenta. Może okazać się, że niektóre tkaniny wymagają prania w niższych temperaturach. Dlatego też aby uniknąć uszkodzeń, powinniśmy się do nich stosować. Pokrowce na materace na zamek umożliwiają swobodne zdejmowanie osłon nawet na łóżka dwuosobowe. Jednak pojawia się pytanie, czy uda nam się włożyć taką ilość materiału do standardowego bębna? Jeżeli się postaramy, nie powinniśmy mieć z tym żadnego problemu. Mimo to wiąże się to z ryzykiem uszkodzenia pralki. W takiej sytuacji będziemy zmuszeni kupić nowy sprzęt AGD. Dlatego też warto zwrócić uwagę, czy dany pokrowiec można posiada dodatkowy suwak umożliwiający jego podzielenie na dwie osobne części. Jeśli tak, nie powinniśmy mieć żadnego problemu z wypraniem osłony. Niektóre pianki wymagają zachowania szczególnej ostrożności podczas prania. Producenci bardzo często przestrzegają przed wirowaniem oraz wysokimi temperaturami. Dlatego też wiele osób decyduje się na usuwanie zabrudzeń z pokrowca za pomocą parownicy. Dzięki temu uzyskamy doskonały efekt bez żadnego ryzyka. Pamiętajmy, że sam fakt posiadania pokrowca na materac nie jest wystarczającym zabezpieczeniem. Musimy po prostu sami o niego zadbać, aby uniknąć zagrożeń związanych z rozwojem drobnoustrojów wraz z upływem czasu.

Jak założyć pokrowiec na materac?

Wiele osób skarży się na problemy z ponownym założeniem osłony na materac. Nierzadko ich powodem jest skurczenie się pokrowca w wyniku niedostosowania się do zaleceń producenta dotyczących maksymalnej temperatury prania. Kiedy tak się stanie, pozostaje nam jedynie zmienić materac lub kupić nową osłonę. Aby tego uniknąć, warto wybrać pokrowce na zamek. Ich nałożenie nie powinno sprawić problemu pod warunkiem postępowania zgodnie z instrukcją producenta. Dodatkowo przy zakupie zwróćmy uwagę na liczbę suwaków. Założenie pokrowca z jednym zamkiem wymaga użycia większej siły, a efekt może okazać się niezadowalający. Krótko mówiąc, materiał się poskręca, co wpłynie negatywnie nie tylko na komfort naszego snu, ale również estetyczny wygląd osłony. Jaki pokrowiec na materac wybrać? Nie ulega wątpliwości, że najwygodniejszym rozwiązaniem jest pokrowiec z czterema zamkami. Po częściowym wysunięciu materaca z łóżka sami poradzimy sobie z założeniem warstwy ochronnej. Na koniec warto jeszcze raz podkreślić, aby podczas zakupu zwrócić uwagę zarówno na właściwości, jak i funkcjonalność pokrowca. Dzięki temu unikniemy ewentualnych problemów.

Chcesz wiedzieć więcej, zobacz także:

Materace nawierzchniowe- co warto wiedzieć?

Bakterie i roztocza w łóżku.

Regulacja twardości -materace.

Ból kręgosłupa – o czym świadczy? 

Artykuł przygotowany przez:

ZdrowyKręgoslup.pl