Jak wybrać materac, żeby się wysypiać? Powinien być nie tylko wygodny, ale zapewniać dobre podparcie dla kręgosłupa. Przed dokonaniem wyboru warto sprawdzić, jakie są rodzaje materacy, czyli czym materac jest wypełniony.

Rodzaje materacy, czyli jakie materace mamy do wyboru?

Materace różnią się między sobą nie tylko rozmiarem i grubością. Ich najważniejszą cechą jest to, co niewidoczne, czyli rodzaj wypełnienia. Do wyboru mamy materace sprężynowe, piankowe, kieszeniowe i lateksowe. Każdy z rodzajów ma swoje cechy charakterystyczne, które są przesłanką do wyboru takiego bądź innego materaca.

Materac Hilding StepRodzaje materaców: materace sprężynowe

Materace sprężynowe należą do najstarszych i najpopularniejszych materacy. Te dzisiejsze mocno odstają od swoich przodków. Współczesne materace sprężynowe są elastyczne i wygodne, a sprężyny niewyczuwalne. Wśród sprężynowych wyróżnia się trzy podstawowe rodzaje materaców: bonellowe, kieszeniowe oraz multipocket.

Materace bonellowe to nowa wersja tradycyjnych materacy sprężynowych, w których sprężyny są ze sobą połączone. Takie materace dobrze znoszą nawet duże obciążenia, sprawdzają się w przypadku osób o dużej wadze. Materace bonellowe nie mają wyraźnie zaznaczonych stref twardości.

Materace kieszeniowe to nowa jakość materacy sprężynowych. W nich każda sprężyna umieszczona jest w osobnej kieszeni z tkaniny. Sprężyny nie są połączone, a więc pracują osobno. Ugięcie jednej nie ma wpływu na drugą. Materac nie faluje pod wpływem nacisku. Sprężyny nie ocierają się o siebie i nie wydają nieprzyjemnych dźwięków. W tego typu materacach można wyróżnić strefy podparcia.

Materace multipocket to odmiana materacy kieszeniowych. Różnica polega na tym, że w tych materacach sprężyny mają mniejszą średnicę i jest ich więcej. Dzięki temu materac zapewnia jeszcze lepsze podparcie punktowe i jest bardziej elastyczny. Taki materac sprawdzi się zarówno w przypadku osób o mniejszej, jak i o większej wadze, każdej gwarantując wygodę i zdrowy sen.

Rodzaje materaców: materace kieszeniowe

Materace kieszeniowe, jak już zostało powiedziane wyżej, są odmianą materaców sprężynowych. Ich istotą jest duża elastyczność i wygoda. Takie materace, w których każda sprężyna pracuje osobno, polecane są zwłaszcza do sypialni małżeńskich. Tu ruch jednej osoby nie ma wpływu na drugą. Materace kieszeniowe dobrze dopasowują się do kształtu ciała. Mogą wydawać się niewygodne i mocno zapadające się, gdy na nich siedzimy, ale pamiętajmy, że materac nie służy do siedzenia. Sprężyny w materacach kieszeniowych ugniatają się niezależnie od siebie. Jedynym czynnikiem nacisku jest ciężar ludzki, dlatego ten rodzaj materacy sprężynowych uważany jest za wygodniejszy od tradycyjnych bonellowych.

Rodzaje materaców: materace lateksowe

Materace lateksowe zalicza się do kategorii materacy miękkich. Jednocześnie są bardzo sprężyste, dobrze dopasowują się do kształtu ciała. Nie ma obawy, że się w takim materacu zapadniemy. Materace lateksowe oferują bardzo dużo punktów podparcia. To ten typ materacy, który jest polecany przez ortopedów osobom borykającym się z problemami z kręgosłupem. Odciążają nie tylko kręgosłup, ale też układ kostny, stawy i mięśnie. Sen na materacu lateksowym jest bardzo komfortowy. Materace lateksowe polecane są także dzieciom. Warto zwrócić uwagę na jeszcze jedną rzecz. Materace lateksowe uważane są za antyalergiczne, ponieważ lateks zapobiega rozwojowi patogenów. To informacja szczególnie cenna dla alergików. Ponadto lateks jest raczej chłodny i taki materac nie będzie grzał od spodu. Kupując materac lateksowy, warto zerknąć na zawartość sztucznych domieszek. Im więcej czystego lateksu, tym lepiej. Za absolutnie minimum uznaje się 20%, ale te naprawdę dobre materace mają nawet 80% czystego lateksu. Lateks jest produktem całkowicie naturalnym, surowce do jego wytworzenia pozyskuje się z drzewa kauczukowego.

Materac SleepMed Comfort Rodzaje materaców: materace piankowe

Wśród materaców piankowych wyróżniamy materace z pianki poliuretanowej, wysokoelastycznej i termoelastycznej. Do materaców piankowych zalicza się czasem również materace lateksowe, klasyfikując je jako materace z pianki lateksowej.

Materace z pianki poliuretanowej mogą poszczycić się dobrą cyrkulacją powietrza i relatywnie niską ceną. To miękkie materace, polecane zwłaszcza dzieciom. Z pianki poliuretanowej produkuje się między innymi materace przeciwodleżynowe. Trudno jednoznacznie ocenić przeznaczenie i jakość materaców z pianki poliuretanowej. O ich ostatecznej jakości decydują komponenty dodatkowe. To dzięki nim materac może być miękki lub twardy. Pianka poliuretanowa zapewnia także dobrą izolację termiczną. Można powiedzieć, że tego typu materace poleca się między innymi osobom, które mają skłonności do marznięcia w nocy.

Materace z pianki wysokoelastycznej to odmiana materaców poliuretanowych. Dzięki zwiększeniu elastyczności i twardości pianki poliuretanowej uzyskano materac, który gwarantuje bardzo dobre podparcie dla kręgosłupa i dużą wygodę. Materac dobre tłumi drgania, nie przenosi ruchów drugiej osoby. Nadaje się do małżeńskiej sypialni.

Materac z pianki termoelastycznej dopasowuje się do kształtu ciała nie tylko pod wpływem nacisku, ale także temperatury. To o takich materacach mówi się, że mają pamięć. Faktycznie „pamiętają” kształt swojego właściciela, zapewniając mu idealną wygodę i podparcie. Ponieważ materac jest bardzo wygodny, rzadziej odczuwamy potrzebę zmiany pozycji w czasie snu, a więc dajemy odpocząć mięśniom. Idealne dopasowanie materaca do ciała ułatwia zasypianie. Z pianki termoelastycznej produkuje się materace ortopedyczne. Polecane są też dla kobiet w ciąży.

Jaki rodzaj materacy wybrać?

Przede wszystkim wygodny. Wybór materaca nie podlega kompromisom, musi nam dobrze pasować. Niemniej jednak warto zapamiętać kilka istotnych zasad:

– im cięższa osoba, tym twardszy materac powinna mieć, zapewni on lepsze podparcie kręgosłupowi,
– osoby, które chętnie śpią na boku, potrzebują materaca dobrze dopasowującego się do krzywizn ciała, tak by nie czuć nacisku na biodra, tu sprawdzą się materace z pianki termoplastycznej i wysokoplastycznej,
– materac powinien być przynajmniej dwadzieścia centymetrów dłuższy niż wzrost osoby, która zamierza na nim spać,
– alergicy powinni przychylnym okiem spojrzeć na materace lateksowe,
– materac z wyraźnymi punktami podparcia powinien być dobrze dopasowany do wzrostu.

Chociaż brzmi to nieco abstrakcyjnie, dobrze jest przed kupnem przymierzyć materac. W tym celu najlepiej udać się do sklepu i po prostu sobie poleżeć. Najlepiej na różnych materacach i w różnych pozycjach.

Chcesz wiedzieć więcej, zobacz także:

Dlaczego wybór materaca jest tak ważny? 

Materace nawierzchniowe- co warto wiedzieć?

Komfort termiczny w czasie snu- dlaczego warto o niego zadbać?

Ból kręgosłupa – o czym świadczy? 

Artykuł przygotowany przez:

ZdrowyKręgoslup.pl