Jak wiadomo sen ma kluczowy wpływ na funkcjonowanie całego organizmu. Właśnie dlatego wysokiej jakości wypoczynek jest niezbędny do dobrego samopoczucia każdego dnia. Panuje powszechne przekonanie, że pomaga on również złagodzić uciążliwe dolegliwości, wynikające z przeziębienia. Jednak czy to prawda, że wypoczynek pomaga zwalczyć chorobę?

Sprawdź także: Zdrowy i spokojny sen w ciąży

Dowiedz się więcej: Jak szybko zasnąć -sprawdzone sposoby na zaśnięcie

Przeczytaj również: Wady i zalety popołudniowe drzemki

Wpływ snu na zdrowie

Sen ma fundamentalne znaczenie dla zdrowia, ponieważ jego odpowiednia jakość oraz ilość w ciągu doby wspomaga regenerację całego organizmu. Oddziałuje bezpośrednio przede wszystkim na układ nerwowy i jest kluczowy do przebiegu różnego rodzaju procesów biologicznych. To właśnie dzięki niemu mamy energię oraz motywację do działania w ciągu dnia, a także jesteśmy zdrowsi. Wypoczynek ma ogromny wpływ także na pracę mózgu, a co za tym idzie - ma bardzo duże znaczenie dla zdrowia psychicznego. Osoby niedosypiające lub przesypiające zbyt małą ilość godzin są bardziej narażone nie tylko na obniżony nastrój, ale również depresję czy innego rodzaju zaburzenia. Wyspani jesteśmy bardziej kreatywni oraz łatwiej nam przywoływać wspomnienia czy wykonywać sprawniej wszelkiego rodzaju czynności, takie jak chociażby prowadzenie auta. Co więcej, wysokiej jakości sen pozwala na zredukowanie hormonu stresu, co zdecydowanie ułatwia relaks i rozluźnienie całego ciała. Zaburzenia snu po dłuższym czasie mogą mieć poważne konsekwencje dla całego zdrowia, ponieważ przyczyniają się do obniżenia odporności, nadciśnienia, nadwagi czy nawet cukrzycy. 

Dlaczego w czasie choroby jesteśmy senni?

Bardzo często w trakcie złego samopoczucia czujemy się senni - wynika to z faktu, że organizm poświęca energię na walkę z chorobą, przez co zdecydowanie szybciej się męczymy i potrzebujemy więcej odpoczynku w ciągu doby. W większości przypadków towarzyszą nam bóle mięśni i głowy, co dodatkowo utrudnia normalne funkcjonowanie. Właśnie dlatego w takim momencie warto odłożyć na trochę codzienne obowiązki i poświęcić więcej czasu na wypoczynek. Należy mieć też na uwadze, że w czasie przeziębienia sen nie jest tak efektywny jak zwykle, ponieważ dolegliwości, takie jak katar, zatkany noc czy kaszel przyczyniają się do częstszych wybudzeń. W związku z tym w ciągu dnia bardzo często pojawia się potrzeba drzemki. 

Sen a przeziębienie 

Zapotrzebowanie na sen w czasie przeziębienia może być naprawdę różnie. Jest to zależne przede wszystkim od wieku, a także powagi choroby. Przyjmuje się, że dorośli będący w pełni sił potrzebują około od 6 do 8 godzin, jednak w trakcie grypy może wydłużyć się o 1-2 godzin. W tym czasie wypoczynek pozwala zachować równowagę dla całego organizmu - wytwarzane są wówczas białe krwinki, które w skuteczny sposób pozwalają na zwalczanie stanów zapalnych.    

Zasady dobrego snu

Bardzo często w trakcie przeziębienie uporczywe dolegliwości uniemożliwiają zasypianie lub spokojny wypoczynek przez całą noc. Dobrze jest wówczas stosować się do kilku podstawowych zasad dobrego snu, by zapewnić sobie jak najkorzystniejsze warunki do odpoczynku. Przede wszystkim dobrze jest wybrać sobie miejsce, w którym czujemy się najbardziej komfortowo oraz żadne czynniki zewnętrzne nas nie rozpraszają. Warto również zrezygnować z kilkugodzinnych drzemek w ciągu dnia, które mogą jedynie zaburzyć wydzielanie melatoniny. W trakcie przeziębienia najlepiej wyznaczyć sobie stałe godziny nocnego wypoczynku, by wprowadzić organizm w pewnego rodzaju rutynę. Przed położeniem się do łóżka dobrze jest dokładnie wywietrzyć pomieszczenie, jednak nie można dopuścić do zbyt mocnego wychłodzenia. Optymalną temperaturą powietrza w sypialni dla osób przeziębionych to ok. 22 stopnie Celsjusza. Kluczowa dla spokojnego wypoczynku jest również odpowiednia dieta - spożywanie ciężkich potraw lub jedzenie na krótko przed spaniem może jedynie pobudzić organizm, zabierając energię niezbędną do walki z chorobą. 

Jak zapewnić sobie komfortowy wypoczynek? 

W trakcie przeziębienia kluczowym aspektem dla wysokiej jakości wypoczynku jest wygodne łóżko, zapewniające najwyższy poziom komfortu. Przede wszystkim warto zainwestować w wysokiej jakości pościel wykonaną z naturalnego, przepuszczającego powietrza materiału. Najlepiej sprawdzi się 100% bawełna, ponieważ nie tylko zapewnia przyjemne uczucie otulenia, ale także doskonale odprowadza wilgoć. Bardzo ważną rolę odgrywa także materac - najlepiej sprawdzi się model piankowy, który zapewnia optymalne podparcie dla całego ciała, pozwalając tym samym na prawidłowe ułożenie kręgosłupa przez całą noc. Idealnym wyborem będą materace termoelastyczne, których powierzchnia reaguje na ciepło ciała użytkownika, dokładnie dopasowując się do naturalnych krzywizn. Co więcej, tego typu produkty umożliwiają utrzymanie optymalnego komfortu termicznego przez całą noc, a także wspomagają krążenie krwi, co jest szczególnie ważne przy przeziębieniu. Nie można także zapomnieć o doborze odpowiedniej poduszki, ponieważ przez spędzanie dużej ilości czasu w łóżku mogą pojawić się dolegliwości bólowe szyi czy głowy. 

 Materac i poduszka dla spędzających dużo czasu w łóżku

Na rynku dostępnych jest naprawdę wiele modeli, jednak skąd wiedzieć, który z nich zasługuje na szczególną uwagę? Przede wszystkim nie warto kierować się opiniami znajomych, ponieważ model, który sprawdził się u kogoś innego niekoniecznie będzie dobrym wyborem dla Ciebie. Idealny materac musi być dobrze dopasowany do potrzeb i oczekiwań użytkownika - do swojej wagi należy dopasować stopień twardości, wymiary czy rodzaj zastosowanego wypełnienia. Przed zakupem najlepiej wybrać się do partnerskiego sklepu stacjonarnego, aby przetestować wybrany produkt. Dla wszystkich ceniących sobie życie w zgodzie z naturą doskonałą opcją będzie SleepMed Natura Hybrid Plus posiadający wiele dobroczynnych dla zdrowia właściwości. Na początek warto wspomnieć, że został on wyprodukowany na bazie naturalnych komponentów, które nie uczulają ani też nie mają szkodliwego wpływu na środowisko. Co więcej, model ten wyróżnia się doskonałą elastycznością punktową, dzięki czemu jest w stanie dokładnie dopasować się do krzywizn każdej partii ciała. Jeśli chodzi o zakup poduszki, dobrze jest w tym przypadku postawić na produkt ergonomiczny wykonany na bazie wysokiej jakości pianki. W związku z tym dla osób spędzających dużo czasu w łóżku idealnie sprawdzi się model SleepMed Supreme Pillow dedykowany w szczególności dla osób lubiących spać na boku i brzuchu. Jej wyjątkowe wnętrze zostało zbudowane na bazie pianki termoelastycznej wzbogaconej o włókna węglowe, umożliwiające redukcję ładunków elektrycznych z całego ciała. Dodatkowo, otwarto-komórkowa budowa ułatwia sprawną wentylację, dzięki czemu praktycznie niemożliwe jest gromadzenie czy namnażanie się szkodliwych dla zdrowia mikroorganizmów, takich jak pleśń, grzyby czy roztocza. 

Jak widać odpowiedniej jakości wypoczynek może wspomóc organizm w walce z przeziębieniem. Nie należy jednak zapominać, że najwyższy komfort snu zawdzięczamy odpowiedniemu materacowi.