Wielu osobom wydaje się, że regularne zmienianie prześcieradła wystarczy. Takie działanie niestety nie jest jedynym, które należy wykonywać, aby stworzyć przyjemną i higieniczną przestrzeń do spania. Większość modeli, które są aktualnie dostępne na rynku, zostało wyposażonych w zdejmowany pokrowiec, który w szybki i łatwy sposób można wyprać - to wszystko po to, aby użytkownicy nie musieli trudzić się z tym koniecznym procesem. Jak w takim razie samodzielnie wyprać ten element i na co zwracać szczególną uwagę?

Pokrowiec - dowiedz się, czy posiadasz odpowiedni!

Aby zrozumieć wagę prania pokrowca, warto wiedzieć, dlaczego w ogóle jest to tak istotny element materaca. Oczywiście każdy zdaje sobie sprawę z tego, że samo podłoże musi być dopasowane do indywidualnych potrzeb użytkownika, ponieważ to ono wpływa na wygodny i efektywny sen, a co za tym idzie - oddziałuje na samopoczucie podczas całego następnego dnia. Jednak nad pokrowcami wciąż ciąży stwierdzenie, że nie są zbyt ważne i nie trzeba się nad nimi zastanawiać. Realia są jednak zupełnie inne!  W końcu to właśnie ta tkanina znajduje się najbliżej ciała użytkownika i z tego powodu powinna charakteryzować się dopracowanymi właściwościami antyalergicznymi. Takie cechy, wbrew pozorom, są znaczące nie tylko dla osób wrażliwych na wszelkiego rodzaju alergeny - nawet użytkownicy nie posiadający specjalnych wymagań z pewnością skorzystają z faktu, że podłoże tego typu zapobiega gromadzeniu się szkodliwych mikroorganizmów, a także kurzu na powierzchni i wewnątrz wyrobu. Odpowiednio dobrany pokrowiec wspomaga prawidłową cyrkulację powietrza, która znacząco wpływa na higienę snu i zapobiega gromadzeniu się wilgoci wewnątrz materaca. Choć mogłoby się wydawać, że tak niepozorna część nie wpływa na odczuwany komfort, to może znacznie go polepszyć (oczywiście pod warunkiem, że jest wysokiej jakości)! Jasne jest to, że trzeba wspomnieć również o podstawowej i najważniejszej funkcji pokrowca, czyli o funkcji ochronnej. Chroni wnętrze przed uszkodzeniami mechanicznymi i zabrudzeniami, a ponadto przedłuża żywotność materaca. Bez znaczenia, czy wybierzesz materac piankowysprężynowy, czy hybrydowy - zwróć uwagę na to, czy posiada zdejmowany i pralny pokrowiec. Taka cecha pomoże w utrzymaniu czystego i komfortowego środowiska w sypialni. Co jeszcze jest ważne, jeśli chcesz sprawdzić, czy Twój pokrowiec na materac jest odpowiedni? Przede wszystkim to, czy jest przyjemny dla skóry - najlepiej, gdy jest wykonany z miękkiego materiału wysokiej jakości, który pod wpływem ruchu użytkownika nie będzie się marszczył i szeleścił. Nie bez znaczenia pozostaje również rozmiar - ważne jest bowiem to, aby pokrycie było nieco większe niż materac, ponieważ w przeciwnym razie zdejmowanie go i zakładanie będzie znacznie utrudnione lub całkowicie niemożliwe. 

Pokrowiec na materac a pranie

Jeśli już jesteś szczęśliwym posiadaczem odpowiedniego materaca lub dopiero rozpoczynasz poszukiwania, powinieneś wiedzieć, co zrobić, aby produkt służył możliwie jak najdłużej. Jedną z podstawowych zasad jest regularne pranie jego pokrowca - jest to konieczne niezależnie od tego, jaki model posiadasz. Nie można wychodzić z założenia, że czyszczenie go nie jest ważne, ponieważ tak czy siak stale jest przykryty prześcieradłem. Wbrew powszechnemu przekonaniu, ten element ciągle znajduje się w bliskim otoczeniu użytkownika i zaskakująco często ma styczność z jego ciałem. Prześcieradło nie jest materiałem w stu procentach szczelnym, dlatego wszelkie mikroorganizmy mają otwartą drogę do tego, aby osiedlić się we wnętrzu materaca oraz na jego powierzchni. Każdemu użytkownikowi powinno zależeć na tym, aby nocny wypoczynek był nie tylko wygodny i efektywny, ale także higieniczny. Aby to umożliwić, trzeba dokładnie dbać o każdy element łóżka - mowa tutaj nie tylko o pokrowcu, ale również o kołdrzepoduszce. Wymagana jest także regularna wymiana pościeli, ale o tym obowiązku większość osób doskonale wie i pamięta. Nieodpowiednio wyczyszczony pokrowiec to prawdziwy raj dla roztoczy, których obecność ma ogromny wpływ na samopoczucie użytkownika. Alergicy są szczególnie wyczuleni na tego typu czynniki, ale nawet zdrowe osoby mogą odczuć ich działanie, a co za tym idzie - zmagać się z takimi objawami, jak katar, kaszel lub problemy z oddychaniem. Jak widać, potrafią mieć bardzo zły wpływ na klimat panujący w sypialni, ale na szczęście pozbywanie się ich jest stosunkowo łatwym procesem. Właśnie po to, aby pożegnać się z nimi na jakiś czas należy regularnie prać tekstylia sypialniane w odpowiedniej temperaturze oraz wietrzyć je w równych odstępach czasu.

Samodzielne pranie pokrowca na materac - czy to możliwe?

Czyszczenie pokrowca na materac w domu jest jak najbardziej możliwe i absolutnie nie powinno sprawiać nikomu żadnego problemu. Zdejmowana tkanina to ogromne udogodnienie, dzięki któremu można ułatwić sobie ten proces używając pralki automatycznej. Większość pokrowców została stworzona na bazie bawełny lub poliestru z odrobiną elastanu, dzięki czemu nie trzeba martwić się o szczególne wymagania konkretnych materiałów. Jest jednak rzecz, która może skutecznie utrudnić wykonanie tego procesu w swoim domu - mowa tutaj o ładowności pralki. Trzeba pamiętać o tym, że bez względu na rodzaj pranej tkaniny i wybrany program, w urządzeniu musi pozostać trochę wolnego miejsca - w przeciwnym razie materiały będą niedoczyszczone i nieodpowiednio wypłukane. Pokrowiec po zdjęciu jest nie tylko stosunkowo ciężki, ale i duży. Gabaryty mogą sprawić problem szczególnie u tych osób, które śpią na łóżku typu king size. Przed każdym praniem należy zapiąć i poskładać zdjętą tkaninę - nigdy nie powinno się wrzucać pokrycia według uznania, ponieważ tak niestaranne podejście do sprawy może znacznie wydłużyć i utrudnić cały proces. Równie ważne jest to, aby jeszcze przed podjęciem jakichkolwiek działań zapoznać się z zaleceniami producenta dotyczącymi prania - to właśnie tam powinny znajdować się wszelkie informacje związane z dopuszczalną temperaturą oraz sposobem czyszczenia. W przypadku większości modeli dopuszczalna temperatura to od 40 do 60 stopni Celsjusza - bez obaw można w tym przypadku wybierać najwyższą dopuszczalną, ponieważ właśnie tak ustawiony parametr pozwala na możliwie jak najbardziej dokładne usuwanie zanieczyszczeń. Jeśli chodzi o ilość obrotów przy wirowaniu, również najlepiej stosować się do zaleceń producenta - większość materaców posiada obicia, które są przystosowane do wirowania. Ten element należy jednak odpuścić szczególnie wtedy, gdy tkanina posiada dodatkową warstwę pianki termoelastycznej lub lateksu. Co w takim razie z detergentami? Najważniejsze jest to, aby wybrany płyn do prania charakteryzował się możliwie jak najbardziej delikatnym i nienarzucającym się zapachem. Produkt powinien być sprawdzony przez użytkownika po to, by sen był zdrowy - w końcu nikt nie chce, aby w jego sypialni unosiła się woń, która podrażnia i utrudnia zasypianie. Warto wybrać środki chemiczne o krótkim składzie, posiadające nuty lawendy, rumianku lub drzewa sandałowego - tego typu zapachy pozytywnie wpływają na sen. W przypadku niewielkich zabrudzeń warto skorzystać z domowych sposobów gwarantujących czystość materaca. Bez problemu odświeżysz i wypłuczesz kurz dzięki namoczeniu w ciepłej wodzie z dodatkiem środka piorącego. 

Suszenie - etap, którego nie możesz zignorować

Odpowiednie pranie pokrowca to ogromny krok do sukcesu, ale niestety na tym cały proces się nie kończy. Szalenie istotne jest również to, aby odpowiednio wysuszyć wypraną tkaninę - zignorowanie tego etapu lub wykonanie go w sposób niestaranny może sprawić, że pokrycie zniekształci się i nie wróci już do poprzedniego stanu. Jeśli planujesz wysuszyć czystą tkaninę w suszarce bębnowej, musisz pamiętać o tym, że temperatura na tym etapie również nie może przekraczać dopuszczalnej, wskazanej na metce. Przekroczenie górnej granicy może doprowadzić do skurczenia pokrowca, a w efekcie - do trudności z zakładaniem lub całkowitego braku takiej możliwości. Pokrowiec może oczywiście schnąć również naturalnie! Należy go wtedy starannie rozwiesić i pozostawić do naturalnego wyschnięcia. Ważne jest to, aby materiał znajdował się z dala od źródeł ciepła, takich jak kaloryfer lub bezpośrednie promienie słoneczne. Ze względu na gabaryty tego elementu, trzeba uzbroić się w cierpliwość. Suszenie czasem może trwać nawet kilka dni, a niedopuszczalne jest sztuczne przyspieszanie tego procesu lub zakładanie mokrej tkaniny na materac - takie działanie może być pierwszym krokiem do tego, aby w podłożu zaczął gromadzić się grzyb, którego pozbycie się jest niemal niemożliwe.

Jak często czyścić pokrowiec?

Aby utrzymać materac w czystości, zaleca się pranie 2-3 razy w roku. Oznacza to, że każdy użytkownik powinien średnio co pół roku wykonać obowiązek związany z czyszczeniem pokrowca. Oczywiście częstotliwość może być większa, jeśli osoby śpiące na konkretnym materacu mają specjalne potrzeby - do tej grupy należą przede wszystkim dzieci, a także alergicy. W ich przypadku najlepiej dwukrotnie zmniejszyć przerwy pomiędzy jednym praniem a drugim - dzięki tak częstemu działaniu można mieć pewność, że środowisko w sypialni jest tak czyste, jak to tylko możliwe. Nie bez znaczenia pozostaje regularne odkurzanie, które powinno mieć miejsce raz w tygodniu przy okazji porządkowania mieszkania lub za każdym razem podczas zmieniania pościeli. Doraźne czyszczenie niewielkich zanieczyszczeń lub sierści również jak najbardziej wchodzi w grę - taka czynność bez obaw może być wykonywana każdorazowo, gdy tylko plama się pojawi. Zdecydowanie warto korzystać z takiego sposobu, ponieważ samo pranie pokrowca jest uciążliwe i czasochłonne - szybkie “zapranie” za pomocą ciepłej wody i proszku do prania lub sody oczyszczonej jest w tym przypadku zdecydowanie lepszą możliwością. Aby mieć pewność, że higiena snu jest zachowana, regularnie wietrz pomieszczenie. Dostęp do powietrza sprawi, że we wnętrzu rozpocznie się proces wymiany, który jest skutecznym sposobem na częściowe pozbywanie się szkodliwych zanieczyszczeń.

Ochraniacz na materac - niepotrzebny gadżet czy istotny dodatek?

Ochraniacz na materac to element, który jest jeszcze stosunkowo mało popularny i rzadko można spotkać go w sypialniach. Właśnie z tego względu tak mało osób zdaje sobie sprawę z tego, jak wiele dobrego może wnieść do łóżka! To niedrogie rozwiązanie, które zabezpiecza podłoże przed przenikaniem kurzu i zanieczyszczeń do jego wnętrza. Usuwanie wszelkiego rodzaju zabrudzeń jest dzięki niemu jeszcze prostsze, ponieważ taki element można zdjąć w dosłownie kilka sekund. Jest lekki i stosunkowo mały, dzięki czemu w łatwy i szybki sposób się pierze oraz bezproblemowo schnie. Dostępne modele są oczywiście przeznaczone dla każdego - w procesie ich tworzenia pomyślano również o alergikach i stworzono propozycje charakteryzujące się licznymi właściwościami antyalergicznymi. Są dostępne w bardzo szerokiej gamie rozmiarów, dzięki czemu każdy użytkownik znajdzie produkt, który idealnie dopasuje się do wielkości materaca. Ochraniacz to produkt stworzony w taki sposób, aby nie ściągał się i nie rolował - takie właściwości sprawiają, że wpływa pozytywnie na odczuwany komfort. To rozwiązanie, dzięki któremu pozbywanie się drobnych plam będzie zdecydowanie bardziej ułatwione, a użytkownicy nie będą zmuszeni zdejmować pokrowca tylko po to, by pozbyć się małego zanieczyszczenia. Wszyscy, którzy wybrali któryś z dostępnych modeli stworzonych przez topowych producentów jednogłośnie stwierdzają, że ten gadżet ułatwia życie i sprawia, że ich podłoże do spania jest wysoce funkcjonalne i trwałe. 

Pranie pokrowca na materac to proces, który nie jest bardzo skomplikowany, a może znacząco wpłynąć na higienę snu. Każdemu miłośnikowi błogiego wypoczynku powinno zależeć na tym, aby łóżko było nie tylko wygodne, ale i czyste. Stosowanie się do powyższych rad z pewnością ułatwi Ci to działanie i sprawi, że czyszczenie pokrowca przestanie się kojarzyć z bardzo przykrym obowiązkiem.