Wybór idealnego materaca dla niemowlaka to pierwszy krok do zadbania o zdrowy rozwój nowonarodzonego maleństwa. Biorąc pod uwagę fakt, że niemowlęta przez pierwsze miesiące głównie śpią, zakup ten powinien być dokładnie przemyślany – materacyk musi odpowiednio dbać o komfort dziecka jak i dobrą jakość snu. Czym zatem powinni kierować się przyszli rodzice przy jego wyborze?

Jak wybrać materac dla niemowlaka?

Pierwszą, istotną kwestią związaną z wyborem materaca dla dziecka, jest dobranie odpowiedniej twardości. Konieczne jest, aby podkreślić, że model dla malucha nie może być za miękki. Musimy pamiętać, że niemowlę jest jeszcze małe, bezradne, a jego ruchy są mocno ograniczone, dlatego dobrze jest wybrać produkt o średniej twardości. Ważne są też wymiary, ponieważ przyjmuje się, że materac powinien być przynajmniej 20 centymetrów dłuższy od jego małego użytkownika, lecz również musi dopasowywać się do łóżeczka, tak aby nie powstawały żadne fałdy i wgniecenia. Kwestią nie do pominięcia jest także pokrowiec. Istotne, aby posiadał on szereg właściwości antyalergicznych: blokował osadzanie się kurzu i bakterii, zapewniał dobrą wentylację oraz był łatwy w czyszczeniu. Warto jest także rozważyć zakup dodatkowego ochraniacza, który zabezpiecza produkt przed wszelkimi zabrudzeniami. Przykładem materacyka dziecięcego posiadającego wszystkie wyżej wymienione cechy jest Materasso Baby Natur. Na jego wypełnienie składają się dwie pianki: Polargel i Biogreen, które odpowiadają za najwyższą jakość produktu. Pierwsza ze wskazanych posiada chłodzącą część żelową pomagającą zapobiegać mocnym wahaniom temperatury w trakcie snu maluszka. Druga z zastosowanych pianek, dzięki zawartości ekstraktu z oleju rycynowego oraz aloesu, pozwala utrzymać higienę na najwyższym poziomie. Istotnym elementem wyposażenia tego materacyka jest również pokrowiec Lyocell - bardzo przewiewny, wytrzymały i prosty w czyszczeniu. Lyocell bazuje na przewiewnej celulozie drzewnej, która jest delikatna dla skóry, wytrzymała oraz łatwa do utrzymania w czystości.

Materac dla noworodka – jaki wkład?

W celu zapewnienia maluszkowi największego komfortu podczas leżenia w łóżeczku powinniśmy zwrócić uwagę na wypełnienie materaca dziecięcego, który planujemy dla niego zakupić. Zdecydowanie najwięcej modeli wyprodukowanych z myślą  o dzieciach znajdziemy z piankowym wkładem. Wymienić możemy tutaj między innymi Hilding Safety Smyk. Jedną z jego podstawowych zalet jest łódeczkowaty kształt, a także fakt, że jest dwustronny, a co za tym idzie znacznie bardziej wytrzymały. Wykorzystanie pianki FlexiFoam i wysokoelastycznej zapewnia plastyczność, a także idealne podparcie ciała niemowlaka.  Do materacy piankowych zalicza się również te z lateksowym wypełnieniem, jak chociażby Janpol Lio, który posiada właściwości regulujące temperaturę, co sprawi, że maleństwo będzie miało komfortowe warunki do spania. Podkreślmy też, że materac ma dwie twardości, dzięki czemu łatwiej dostosujemy go do aktualnych potrzeb jego małego użytkownika. Ważną rolę odgrywa tutaj również pianka poliuretanowa, która jest niezwykle wytrzymała i daje nam gwarancję, że produkt nie będzie się odkształcał. Nie możemy zapomnieć również o nowatorskim lateksie Ocean Blue, będącym gwarancją termoregulacji ciała, za sprawą żelowych kapsułek pochłaniających ciepło oraz wilgotność.  Wybierając produkt dla małych dzieci zrezygnować powinniśmy z opcji takich jak materace termoelastyczne, które dedykowane są dorosłym użytkownikom.

Dlaczego wybór materaca dziecięcego jest tak ważny?

Wybór materaca dla naszego maleństwa jest szczególnie istotny z wielu powodów. Pisaliśmy o tym także w tym artykule. Przede wszystkim chodzi tutaj o kwestie związane z kręgosłupem, o który trzeba dbać od pierwszych dni życia. Źle dobrany może doprowadzić do wielu wad postawy, z których pierwsze pojawiają się już w wieku przedszkolnym, a ich skorygowanie może zająć wiele lat i kosztować dużo energii. Zbyt miękki ogranicza ruchy dziecka - uniemożliwia odchylanie głowy, co skutkuje problemami z oddychaniem. Musimy również pamiętać o właściwościach antyalergicznych, ponieważ nawet jeśli maleństwo nie posiada żadnych tego typu problemów, zapobiegniemy w ten sposób powstawaniu różnego rodzaju chorób układu oddechowego oraz pojawieniu się reakcji uczuleniowych w przyszłości. Kwestią, która nie może pozostać bez znaczenia jest materiał, z którego wykonano pokrowiec. Ważne, aby był on przyjazny dla skóry, łatwy w czyszczeniu, a także nie blokował cyrkulacji powietrza. Dobrze, aby był wykonany z naturalnych materiałów, które można prać w wysokich temperaturach, ponieważ tylko w ten sposób uda nam się pozbyć wszelkiego rodzaju bakterii i drobnoustrojów. Konieczne jest również zwracanie uwagi na atesty i certyfikaty, jakie dany model posiada. Przede wszystkim, gwarancją bezpieczeństwa będzie Pozytywna Opinia Instytutu Matki i Dziecka.  Pomocne są także opinie instytutów alergologicznych.

Jak mogliśmy się już przekonać, odpowiedni materac dla niemowlęcia odgrywa bardzo istotną rolę, jeśli chodzi o bezpieczeństwo naszych pociech. Jest to zdecydowanie rzecz, nad którą powinniśmy się dłużej zastanowić - rozpatrzyć wszelkie “za” i “przeciw”, ponieważ w przyszłości zaowocuje to nienagannym zdrowiem naszego maluszka.