Zdrowy i spokojny sen maluszka jest kluczowy dla rozwoju całego organizmu. Już od pierwszych dni życia powinnyśmy zadbać, by nasza pociecha spała na odpowiednio dobranym podłożu, które będzie wspomagać nie tylko poziom wypoczynku, ale także umożliwi prawidłowy rozwój sylwetki. Jaki zatem materac dziecięcy wybrać i czym się kierować podczas zakupu?

Sprawdź także: Co wyróżnia materac dziecięcy? O czym pamiętać wybierając materace dziecięce?

Dowiedz się więcej: Jaki materac młodzieżowy wybrać? Przewodnik po rozmiarach i rodzajach materacy dla nastolatków

Przeczytaj również: Wybór materaca dla niemowlaka - co musisz wiedzieć?

Dobry materac dziecięcy, czyli jaki?

Na rynku można znaleźć naprawdę wiele modeli materacy dziecięcych, które wyróżniają się niezliczonymi właściwościami. Warto jednak przed zakupem sprawdzić dokładną specyfikację techniczną danego produktu, ponieważ nie każdy będzie odpowiedni dla Twojego maluszka. Istnieje jednak kilka aspektów, które są kluczowe dla bezpieczeństwa i zdrowia Twojej pociechy. Przede wszystkim należy zwrócić szczególną uwagę na to, czy dany materac posiada pozytywną Opinię Instytutu Matki i Dziecka. To oznaczenie jest potwierdzeniem, że model spełnia rygorystyczne standardy higieny oraz wszelkie normy bezpieczeństwa zapewniające spokojny i zdrowy sen dziecka. Drugim, równie ważnym parametrem, jest antyalergiczność produktu, która wynika przede wszystkim z rodzaju zastosowanych komponentów. Dzięki tej właściwości nie będzie gromadzić się wilgoć wewnątrz wkładu, a co za tym idzie - ograniczony do minimum zostanie rozwój szkodliwych dla zdrowia mikroorganizmów, takich jak grzyby, pleśń, roztocza czy bakterie. Nie bez znaczenia jest także pokrowiec - powinien być on uszyty z naturalnej, przepuszczającej tkaniny, wolnej od wybielaczy i innych szkodliwych substancji, mogącej powodować podrażnienia skórne. Dobrze, by również posiadał zamek umożliwiający zdjęcie materiału i wypranie go w domowej pralce. 

Rodzaje materacy dziecięcych

Materace dziecięce zostały stworzone z najwyższą starannością oraz dbałością o każdy szczegół, by zapewnić maluszkowi jak najlepszy komfort wypoczynku. Wybór rodzaju wypełnienia jest kluczowy dla prawidłowego rozwoju sylwetki oraz wysokiej higieny w łóżku. Na jaki model zatem warto się zdecydować?

- materace dziecięce z kokosem - tego typu modele, dzięki zwiększonej twardości podłoża, uniemożliwiają zapadanie się ciała w głąb, przez co nie wywierają zbędnego nacisku na poszczególne partie ciała, nie utrudniając tym samym swobodnego przepływu krwi i dotlenienia tkanek, co jest kluczowe w fazie rozwoju w pierwszych miesiącach życia. Co więcej, mata kokosowa podnosi poziom higieny w łóżku, skutecznie ograniczając gromadzenie czy namnażanie się kurzu, bakterii oraz roztoczy. 

- wysokoelastyczne materace dziecięce - jak sama nazwa wskazuje, tego typu produkty wyróżniają się wysoką elastycznością powierzchni, umożliwiającą dokładne dopasowanie się do naturalnych krzywizn dziecka, co ułatwia utrzymanie prawidłowej pozycji ciała (w tym kręgosłupa) przez całą noc. Dodatkowo, ten rodzaj pianki charakteryzuje się niesamowitą trwałością oraz odpornością na odkształcenia, dzięki czemu materace wysokoelastyczne mogą być użytkowane przez wiele lat bez obaw o utratę pierwotnych właściwości. 

- lateksowe materace dziecięce - tego typu modele mogą być stosowane już od pierwszych dni życia. Nie tylko zapewniają doskonałe podparcie dla wszystkich partii ciała, ale także wykazują doskonałe właściwości antyalergiczne, wynikające z otwartokomórkowej budowy wkładu. Co więcej, dzięki temu są w stanie również na bieżąco odprowadzać wilgoć nagromadzoną w ciągu wypoczynku, co uniemożliwia stworzenie korzystnego środowiska dla szkodliwych dla zdrowia mikroorganizmów. 

Materac Hilding Safety Smyk Twardość i rozmiar materaca dla dziecka

Wiedząc już, jaki rodzaj wypełnienia będzie odpowiedni dla Twojej pociechy, dobrze jest się również zastanowić nad kolejnymi kluczowymi aspektami, takimi jak chociażby twardość i rozmiar materaca dla niemowlaka. Jeśli chodzi o pierwszy z wymienionych parametrów to nie ma jednoznacznej odpowiedzi, czy powierzchnia do spania dla noworodka powinna być twarda czy miękka. Warto jednak pamiętać, że ciało dziecka nie może się zapadać, ponieważ bardzo ważne jest, by podłoże zapewniało optymalne podparcie dla całego ciała - w tym kręgosłupa. Zbyt duży ucisk na poszczególne partie ciała może w dłuższej perspektywie czasu spowodować drętwienie kończyn, spowodowane utrudnionym przepływem krwi. Źle dobrany materac do łóżeczka może przyczynić się także do nieprawidłowego rozwoju postawy, prowadząc nawet do powstawania trwałych wad postawy. 

Jeśli chodzi o rozmiar materaca dla dziecka to powinien być on dostosowany przede wszystkim do wymiarów łóżeczka. Dla noworodków najczęściej stosuje się modele 60x120 lub 70x140 - taka wielkość powierzchni pozwoli maluchowi na pełną swobodę ruchów podczas wypoczynku. Ważnym kryterium doboru rozmiaru jest budowa ciała maluszka, ponieważ musi on mieć wystarczająco dużo miejsca by rozprostować nogi. 

 Jaki materac dziecięcy wybrać?

W związku z tym, że obecnie na rynku można znaleźć naprawdę wiele materacy dziecięcych podpowiadamy, które rzeczywiście zasługują na szczególną uwagę. Na początek dobrze na celownik wziąć Hilding Safety Smyk, który nie tylko posiada wiele prozdrowotnych właściwości, ale także jest bezpieczny dla dzieci już od pierwszych dni życia. Swoim kształtem przypomina łódeczkę, by chronić maluszka przed wypadnięciem. Dodatkowo posiada właściwości antybakteryjne oraz antyalergiczne, co minimalizuje do minimum ryzyko wystąpienia alergii. Kluczowym aspektem jest fakt, że model ten posiada pozytywną opinię Instytutu Matki i Dziecka, dzięki czemu masz gwarancję, że produkt ten spełnia restrykcyjne normy. Na uwagę zasługuje również Hilding Dobranocka, zbudowany na bazie pianki FlexiFoam, która dzięki specjalnym nacięciom doskonale odprowadza wilgoć oraz zapewnia prawidłowe ułożenie ciała przez całą noc - niezależnie od przyjmowanej pozycji. Co więcej, posiada właściwości antyalergiczne, a także jest odwracalny, co zdecydowanie przedłuża żywotność produktu. Dodatkowo, tak samo jak powyżej wymieniony model, posiada pozytywną opinię Instytutu Matki i Dziecka.   

Co jeszcze sprawdzi się w dziecięcej sypialni? 

Urządzając sypialnię dla swojej pociechy, warto pamiętać również o kilku dodatkach, które zdecydowanie wpłyną na poprawę jakości snu Twojego dziecka. Na początek warto rozważyć zakup zabawki do usypiania, które wydaje dźwięki ułatwiające wyciszenie maluszka. Tutaj na uwagę zasługuje między innymi Szumiś Simon, który może być stosowany już od pierwszych dni życia, ponieważ materiały użyte do produkcji są w pełni bezpieczne dla zdrowia oraz posiadają wszystkie wymagane atesty. Maskotka ta posiada mechanizm z aż 5 rodzajami szumów, wspomagających długi spokojny sen. Spośród innych akcesoriów sypialnianych na uwagę zasługują również poduszki i kołdry dla dzieci, które nie tylko zapewniają optymalny komfort termiczny przez całą noc, ale również są lekkie, miękkie oraz posiadają właściwości antyalergiczne. Większość z dostępnych modeli od sprawdzonych producentów posiada wiele certyfikatów, potwierdzających jakość produktu oraz najwyższy stopień bezpieczeństwa.  

Chcąc zapewnić maluszkowi zdrowy, spokojny, a przede wszystkim bezpieczny sen, warto zainwestować w wysokiej jakości materac dziecięcy. Przed zakupem dobrze jest upewnić się, czy wybrany produkt posiada odpowiednie certyfikaty oraz czy uzyskał pozytywną opinię Instytutu Matki i Dziecka.