Jaką powinien mieć twardość, wymiary i z jakiego materiału być wykonany? Sprawdź, jak dopasować materac idealny dla swojego dziecka.

Na co zwrócić uwagę przy kupnie materaca do łóżeczka dziecięcego?

Materac dla niemowlaka oraz dla starszego dziecka musi mieć odpowiednią twardość, żeby dobrze podpierał jego rozwijający się kręgosłup. Powinien być też elastyczny, dzięki czemu będzie dobrze dopasowywał się do kształtu ciała dziecka w trakcie snu i zapewniał mu większy komfort wypoczynku. Istotny jest też materiał materaca. Do wyboru masz kilka rodzajów materiałów - od tych całkowicie naturalnych, wykonanych np, z kokosa po syntetyczne. Najlepiej, aby materac oraz umieszczany na nim pokrowiec był też antyalergiczne. Równie ważne są wymiary materaca, które powinny być dopasowane do wieku dziecka. Sprawdź, jaki materac dla dziecka dokładnie wybrać.

Materac DobranockaJaką twardość materaca dla dziecka wybrać?

Teorię, że im twardszy materac do łóżeczka, tym lepiej, należy włożyć między mity. Bardzo twardy materac może utrudniać relaks mięśni, przez co po nocy mogą być nieprzyjemnie napięte. Jednak dla niemowlaka zbyt miękki materac też nie jest dobrym pomysłem, bo nie będzie odpowiednio podtrzymywał kręgosłupa, co może skutkować wadami postawy. Do tego może utrudniać dziecku zmianę pozycji w nocy. Jaki materac dla niemowlaka będzie więc najlepszy? Ten o średnim stopniu twardości, przy czym pamiętaj, że w przypadku twardości chodzi o gęstość materaca, czyli to, jak jest zbity, a nie jego grubość. Materac dla dziecka, zwłaszcza niemowlaka, powinien być też elastyczny, żeby zapewniał dobre podparcie dla głowy i pleców. Warto pomyśleć o materacu z różnymi punktami twardości, czyli takim, który zapewnia mocniejsze podparcie w miejscach, które silniej naciskają na materac, takich jak np. główka czy dół pleców.

Jakie są cechy dobrego materaca dla dziecka?

Materac do łóżeczka dziecięcego powinien spełniać kilka ważnych punktów. Oprócz twardości, ważny jest materiał z jakiego jest wykonany materac dla dziecka. Najbardziej popularne w przypadku dzieci, zwłaszcza niemowlaków, są materace wykonane z pianek, głównie pianki wysokoelastycznej. Jej największą zaletą jest to, że zapewnia dziecku odpowiednią pozycję w trakcie snu. Popularnym typem materaca dla niemowlaka jest też materac sprężynowy, ale nie klasyczny, tylko w wersji kieszonkowej. Zapewnia on odpowiednią pozycję ciała i jest bardziej odporny na namnażanie drobnoustrojów niż bonellowy. Jeśli zastanawiasz się, jaki materac dla noworodka będzie najbardziej naturalny, to możesz rozważyć kupno materaca z materiału roślinnego. Może być on wtedy wykonany z mat kokosowych, lnianych lub gryczanych. Materac dla niemowlaka kokosowy lub lniany ma dobre właściwości bakteriobójcze, z kolei materac z maty gryczanej zapewnia dobre podparcie dla kręgosłupa niemowlaka. Często możesz też spotkać materace stworzone z mieszanki tych materiałów, które łączą ich najlepsze właściwości. Pamiętaj jednak, że takie materiały mogą być mniej wytrzymałe, mają jednak inne zalety, które mogą być dla Ciebie istotne, takie jak naturalność, mniejsze ryzyko uczuleń czy biodegradowalność. Odpowiadając sobie na pytanie, jaki materac dla niemowlaka będzie najlepszy, musisz przeanalizować więc wszystkie te kwestie. Dobrze, aby materac miał też zdejmowany pokrowiec, co pozwala zwiększyć poziom higieny. Istnieją pokrowce wodoodporne, jednak warto przemyśleć ich zakup dwa razy, jeśli niemowlak ma problemy skórne lub alergie.  Taki materiał, mimo że skutecznie zabezpiecza materac do łóżeczka, może utrudniać przepływ powietrza. Przy małym alergiku pomyśl o pokrowcu z materiałów naturalnych, ale takich, które bardzo łatwo się pierze w pralce. Dobrze, aby taki pokrowiec miał też dodatek srebra, które działa antybakteryjnie albo innych minerałów o podobnych właściwościach.

Jakie są dobre wymiary materaca dla niemowlaka?

Główna zasada, która dotyczy zarówno materacy dla dorosłych jak i dla dzieci jest taka, że powinny być one o około 20 cm dłuższe od długości ciała. Oczywiście ważne przy wyborze materaca jest to, aby pasował rozmiarami do wybranego przez Ciebie łóżeczka dla dziecka. Nie powinien być zbyt mały, co oznacza, że przestrzeń między końcem materaca a krawędziami łóżka nie powinna być większa niż 2 cm. W innym wypadku istnieje ryzyko, że nóżka albo rączka dziecka mogą w nią wpaść. Zbyt duży materac dla dziecka może za to fałdować się i nie będzie wtedy spełniał dobrze swojej najważniejszej funkcji, czyli nie będzie dobrze podpierał kręgosłupa maluszka. Jaki materac dla noworodka jest więc idealny? Standardowy rozmiar, jaki ma materac dla niemowlaka to 120 cm długości i 60 cm grubości. Istnieją jednak też materace o długości 140 cm i szerokości 70 cm. Jeśli zależy Ci więc, żeby materac posłużył maluchowi na dłużej i zdecydujesz się też na tak zwane łóżko rosnące wraz z dzieckiem, możesz wybrać właśnie taki rozmiar materaca. Najpopularniejsze wymiary materacy dla starszych dzieci to 160x70 lub 80 cm. W przypadku młodzieży i dorosłych klasyczny rozmiar materaca to 200x80 cm.  Warto zwrócić też uwagę na grubość materaca. Materac dla noworodka może mieć właściwie dowolną grubość w związku z niewielką masą ciała dziecka. Materac dla niemowlaka ma zazwyczaj grubość 10-13 cm. A jaki materac dla dziecka w wieku szkolnym jest najlepszy? Gdy jego waga osiągnie około 50 kilogramów, warto wybrać materac, który ma taką grubość, jak w przypadku osoby dorosłej, czyli mniej więcej 20 cm.

Chcesz wiedzieć więcej, zobacz także:

Jaki materac wybrać dla nastolatka? 

Materac z kokosem - dla kogo?  

Jak pozbyć się bakterii i roztoczy z łóżka? 

Artykuł przygotowany przez:

ZdrowyKręgoslup.p