Sen jest jedną z najważniejszych czynności fizjologicznych, gdyż gwarantuje prawidłowe funkcjonowanie w ciągu dnia oraz pozwala nam cieszyć się pełnią sił. Jednak w przypadku niemowląt oraz małych dzieci, stanowi również czynnik gwarantujący prawidłowy rozwój. Warto zatem już dziś wiedzieć, w jaki sposób możemy zagwarantować swoim pociechom efektywny wypoczynek. Dużą rolę pełnią tutaj zabawki szumiące - czym są oraz dlaczego warto wyposażyć w nie sypialnię dziecka? 

Sprawdź także: Co wyróżnia materac dziecięcy? O czym pamiętać wybierając materace dziecięce?

Dowiedz się więcej: Wybór materaca dla niemowlaka - co musisz wiedzieć?

Przeczytaj również: Jaki materac do łóżeczka kupić? - materace do łóżeczka dziecięcego

Czym są zabawki szumiące? 

W dzisiejszych czasach znamy wiele sposobów na zapewnienie wysokiej jakości wypoczynek dziecku. Jak się okazuje, nie zawsze materac oraz komfortowe otoczenie jest w stanie zrelaksować czy zapewnić mu poczucie bezpieczeństwa. Wszystko z uwagi na ilość nowych, często zbyt głośnych lub niespodziewanych dźwięków, które niepokoją naszego maluszka, tym samym uniemożliwiając mu spokojny sen. Świetnym rozwiązaniem tego problemu będą innowacyjne zabawki szumiące, czyli tak zwane szumisie! Są to urocze maskotki, dostępne na współczesnym rynku w licznych wariantach, które emitują przyjazny i przede wszystkim znajomy dla dziecka szum. Taka maskotka może emitować pięć różnych dźwięków, dzięki czemu jesteśmy w stanie znaleźć ten idealny i najlepiej dopasowany do potrzeb naszego dziecka. Zatem, co oferują zabawki szumiące? 

Szum biały

Mówi się, że biały szum to jeden ze skuteczniejszych sposobów na uśpienie lub uspokojenie maluszka. Można go opisać jako jednostajny dźwięk, który jest pod pewnymi względami podobny do różnych urządzeń domowych, takich jak suszarka do włosów, odkurzacz czy lodówka. Ciężko określić, w jaki sposób wpływa na uspokojenie dziecka, jednak można założyć, że przypomina środowisko panujące w brzuchu mamy oraz odzwierciedla wszelkie przytłumione dźwięki z zewnętrznego świata. 

Szum różowy

Nie każdy z nas zdaje sobie sprawę z tego, że dźwięki mają również barwy. Oprócz białego szumu zabawki szumiące zostały wyposażone w różowy szum. Jest on nieco głębszy i bardziej przypomina huczenie oraz jednostajne wypowiadanie głoski “f”. Jednak, jak się okazuje, dla dziecka jest niezwykle przyjemnym oraz przyjaznym dźwiękiem, będącym także swego rodzaju alternatywą dla białego szumu. 

Szum fal morskich 

Nie da się zaprzeczyć, że dźwięk fal morskich w pewien sposób relaksuje nasze ciało oraz korzystnie wpływa na odpoczynek na plaży. Nic zatem dziwnego, że szumisie zostały wyposażone również w szum fal morskich! Delikatne fale i dźwięk wiatru, które określa się jako muzyka natury, nie tylko skutecznie zagłuszają odgłosy otoczenia, ale także usypiają naszego maluszka! 

Szum deszczu 

Do muzyki natury można zaliczyć także szum deszczu. Jego powolne, szumiąco-świszczące odgłosy działają uspokajająco i wyciszająco na każdego maluszka. Jest to spowodowane interpretacją dźwięku przez mózg oraz poczuciem bezpieczeństwa.  

Szum bijącego serca

Bicie serca drugiej osoby każdemu z nas kojarzy się z poczuciem bezpieczeństwa. Podobnie jest w przypadku naszego maluszka, który przez dziewięć miesięcy był nim otoczony. Z uwagi na to, coraz częściej uznaje się szum bijącego serca za jeden z magicznych sposobów na szybkie uśpienie oraz uspokojenie dziecka. 

Jak działają zabawki szumiące? 

Szumisie są najczęściej zalecane, jeśli występują problemy z zasypianiem u dziecka, jednak nic nie stoi na przeszkodzie, aby znalazły się one w każdym pokoju dziecięcym. Dlaczego? Wszystko z uwagi na ich innowacyjne działanie. Zabawki, takie jak szumiś Suzy SZUMISIE nie tylko cieszą nasze oko oraz są przyjazne dla maluszka, ale korzystnie wpływają na szybkość zasypiania czy jakość snu. Jest to możliwe poprzez specjalne urządzenie znajdujące się wewnątrz maskotki, które emituje szum. Jak się okazuje, dźwięk ten jest przyjazny każdemu nowo narodzonemu dziecku, a wszystko z uwagi na fakt, iż przypomina im czas spędzony w brzuchu mamy. Otaczające wody płodowe, odgłos narządów czy bicie serca - są to znane dźwięki, które kojarzą się z bezpieczeństwem. Ich obecność pomaga wyciszyć się dziecku oraz zagłusza zewnętrzne bodźce, przez co może spokojnie zasnąć. Podobne wrażenia mogą zapewnić urządzenia domowe, takie jak suszarka do włosów czy odkurzaczu, jednak nie są one do końca dobre dla komfortowego snu naszej pociechy, gdyż są za głośne, a poprzez długą pracę stwarzają ryzyko pożaru. Oprócz tego generują ciepłe powietrze obniżające wilgotność, co może przyczyniać się do wysuszania skóry i śluzówki dziecka. 

Zabawki do usypiania - budowa

Zanim jednak zdecydujemy się na szumisie, to warto wiedzieć, jak dokładnie są zbudowane oraz czy są w pełni bezpieczne dla naszego dziecka. Cała zabawka została wyprodukowana z materiałów antyalergicznych oraz nadających się do wyprania w domowych warunkach, a także posiadają wszystkie wymagane atesty. Oznacza to, że mogą być stosowane już od pierwszych dni życia maluszka. Jednak sama maskotka nie jest w stanie uśpić maluszka. Urządzeniem wydającym dźwięk jest tzw. serce szumisia, które można z łatwością wyciągnąć. Jest ono zasilane na baterie. Oprócz tego warto również zaznaczyć, że wydzielane szumy nie przekraczają głośności 60 dB. Inną kwestią jest fakt, iż zabawki usypiające, takie jak szumiś Simon SZUMISIE oferują: 

  • możliwość dopasowania modelu do płci dziecka,
  • 5 rodzajów szumu,
  • regulowaną głośność, 
  • wyciszenie po 60 minutach, 
  • czujnik snu, 
  • system Non-Stop 12h.

Zabawki szumiące są wyjątkowo łatwe w obsłudze, gdyż urządzenie zostało wyposażone w jeden przycisk. Uwzględniając odpowiednie kombinacje, które są dostępne w instrukcji obsługi od producenta, jesteśmy w stanie bez problemu wybrać najlepszy rodzaj szumu dla naszego maluszka, ustawić jego głośność lub zmienić opcje odtwarzania.

Wyróżnić można wiele korzyści z posiadania zabawki usypiającej w łóżku swojego dziecka, do których można zaliczyć nie tylko jego spokojny wypoczynek, ale i nasz. Jak się okazuje, tego typu produkty oddziałują również na osoby dorosłe, wzmagając skupienie w czasie pracy lub pomagając w zasypianiu. Zatem warto już dziś sprawdzić dostępne w ofercie modele i wybrać najlepszy - dla siebie i przede wszystkim dziecka!