Czy łóżko z materacem jest dobrym wyborem?

Materac Hilding Cha-Cha

Na początku warto zaznaczyć, że materac to jeden z najważniejszych elementów wpływających na nasz dobry sen. Jednak by uzyskać odpowiedni efekt, należy zadbać również o stelaż, ramę, nóżki oraz nagłówek. Skompletowanie wygodnego łóżka może być nie lada wyzwaniem, a od jego powodzenia zależy nasze zdrowie, samopoczucie oraz odpoczynek. Dlatego też wiele osób decyduje się na prostsze rozwiązanie, jakim jest łóżko z materacem. Dzięki temu nie musimy kupować każdego z tych elementów osobno. Wszystko otrzymujemy w zestawie: ramę, stelaż oraz materac. Jednocześnie okazuje się, że nie dla każdego jest to doskonałe rozwiązanie. Musimy pamiętać, że mamy w tym przypadku mniejsze pole manewru. Producenci oferują zazwyczaj w komplecie materace sprężynowe. Wiele osób na wstępie odrzuca takie rozwiązanie z przeświadczeniem, że są to podłoża podatne na odkształcenia, a w ostateczności również przetarcia. Jeżeli się ono zużyje, wówczas będziemy musieli zainwestować w całkiem nowy zestaw. Jednak aktualnie można znaleźć na rynku również ulepszone wersje materacy sprężynowych. Jednym z nich są materace kieszeniowe, które składają się z wielu mniejszych sprężyn pozamykanych w osobnych kieszonkach. Dzięki nim możemy zyskać większą elastyczność i dopasowanie wypełnienia do naszego ciała. Takie rozwiązanie sprawdzi się zarówno w pojedynczych, jak i dwuosobowych łóżkach. Z kolei drugie to materace bonelowe, które gwarantują równomierne rozłożenie nacisku oraz ciężaru na całej powierzchni. Jednocześnie należy zaznaczyć, że łóżko sypialniane z materacem może okazać się nietrafionym pomysłem dla osób z większymi oczekiwaniami pod względem komfortu snu. W takiej sytuacji warto skłonić się ku lepszej jakości materaców dopasowanych do indywidualnych potrzeb pod względem twardości oraz plastyczności.

Jakie łóżko jednoosobowe z materacem?

Pod stwierdzeniem łóżko jednoosobowe z materacem mogą kryć się dwa różne rozwiązania. Wszystko zależy od tego, ile mamy miejsca do dyspozycji oraz czego tak naprawdę oczekujemy. Małe pomieszczenie będzie wymagało umieszczenia w nim jak najmniejszego łóżka, które charakteryzuje się zazwyczaj wymiarami 70x200 cm. Mimo to eksperci zalecają wybór szerszych modeli do 90 cm. Natomiast długość pozostaje bez zmian. Z kolei osoby, które mają większą sypialnię, mogą sobie pozwolić nawet na łóżka z materacem o szerokości 140 cm. Oprócz wymiaru należy zwrócić również uwagę na rodzaj stelaża. Połączenie litych deseczek z pasami to jedno z najpopularniejszych rozwiązań, które nazywane jest sztywnym. W tym przypadku najlepiej sprawdzi się materac sprężynowy, nakładany na stelaż. Z kolei eksperci polecają zastosowanie stelaży elastycznych, czyli deseczek z drewna klejonego osadzonych na sprężystych zaczepach. Trzecie z rozwiązań charakteryzuje się możliwością zmieniania pozycji górnej i dolnej części mechanizmu. Można to zrobić ręcznie lub elektrycznie. Wybór powinien być dostosowany do naszych preferencji oraz potrzeb. Takie same stelaże są dostępne również w łóżkach dwuosobowych.

Jakie łóżko dwuosobowe z materacem wybrać?

Łóżko sypialniane z materacem może być również tanim rozwiązaniem dla par. W tym przypadku minimalną szerokość określa się jako podwójną tej zalecanej dla pojedynczych modeli, czyli w sumie 140 cm. Natomiast długość pozostaje bez zmian i wynosi 200 cm. Jednak tęższe lub wyższe osoby powinny skłonić się ku szerszym produktom sięgającym co najmniej 160 cm. Dzięki nim zyskają one optymalny komfort, bez obaw przed upadkiem w czasie snu. Warto zwrócić uwagę, że niektórzy producenci przygotowali niestandardowe łóżko dwuosobowe z materacem o długości 220 cm. Oprócz stelaży warto wybrać także wezgłowie gwarantujące wygodę oraz prawidłowe oparcie dla pleców podczas czytania, oglądania telewizji czy filmów. Pamiętajmy również o zwróceniu uwagi na wysokość łóżka, która w żadnym przypadku nie powinna przeszkadzać podczas wstawania. Jeżeli odpowiednio dobierzemy ten parametr, zapewnimy prawidłowy obieg powietrza, co ogranicza ryzyko pojawienia się wilgoci. Zachowanie optymalnej wartości wyżej wspomnianych parametrów gwarantują łóżka kontynentalne, do których bez problemu dopasujemy również wezgłowie. Takie modele są zbudowane przede wszystkim z drewnianej skrzyni oraz materaca składającego się przeważnie z połączonych ze sobą sprężyn. Optymalna wysokość łóżka kontynentalnego waha się od 50 nawet do 80 cm. Natomiast materac sprężynowy gwarantuje odporność na odkształcenia pod dużym ciężarem i wytrzymałość na długie lata. Takie rozwiązanie doskonale sprawdzi się nie tylko w przypadku łóżka dwuosobowego, ale również pojedynczych modeli. Aby prawidłowo dobrać produkt, należy wziąć pod uwagę wzrost użytkowników.

Co lepiej kupić: łóżko z materacem czy osobno materac i łóżko?

Podczas poszukiwania odpowiedniego łóżka dla siebie musimy zdecydować przede wszystkim o tym, czy kupimy osobno materac lub zainwestujemy w cały komplet. Jeżeli zależy nam na wysokim komforcie snu oraz idealnym dopasowaniu wszystkich elementów do własnych potrzeb i oczekiwań, powinniśmy wybrać zakup materaca i łóżka osobno. Dzięki temu możemy wybrać dowolną twardość, elastyczność, a także stelaż. Warto zwrócić uwagę, że wśród dostępnych rodzajów wypełnienia znajdują się nie tylko sprężyny, ale również wkłady kieszeniowe, piankowe czy z antyalergiczną warstwą lateksową. Jeżeli zdecydujemy się dobrać każdy element łóżka osobno, zyskamy możliwość dopasowania do własnych preferencji również rodzaju wypełnienia. W innym przypadku będziemy mieli do dyspozycji jedynie standardowe materace sprężynowe. Ponadto komplety dla dwóch osób mogą sprawić problem przy dostosowaniu twardości do każdego użytkownika. Kiedy zdecydujemy się na zakup osobno materaca i łóżka, możemy dobrać dwa pojedyncze produkty o różnych twardościach. Będzie to szczególnie komfortowe dla osób o różnym ciężarze ciała lub problemach z bólami pleców. Zwróćmy uwagę, że zarówno zakup materaca i łóżka osobno, jak i w komplecie wiąże się z podobnym kosztem. Dlatego nie zaoszczędzimy pieniędzy, ale zakup zestawu zagwarantuje nam szybsze znalezienie odpowiedniego rozwiązania. W takim razie co lepiej kupić? To już zależy od naszych indywidualnych preferencji i czasu, jakim dysponujemy.

Chcesz wiedzieć więcej, zobacz także:

Co jest ważniejsze – piękne łóżko czy dobry materac?

Poduszka ortopedyczna – czy warto ją stosować? 

Czym właściwie jest dobry zdrowy sen? 

Zakup materaca przez internet – czy warto?

Artykuł przygotowany przez:

ZdrowyKręgoslup.pl