Nie każdy z nas zdaje sobie sprawę z tego, że na zdrowy i spokojny sen ma wpływ kilka czynników - w tym odpowiednio skomponowane łóżko. Powinno być ono wyposażone między innymi w kołdrę i poduszkę, które dodatkowo ubieramy w pościel. Jednak czy wiemy, co tak naprawdę wziąć pod uwagę przy wyborze wysokiej jakości pościeli? 

Sprawdź także: Jaką poduszkę i kołdrę syntetyczną wybrać do swojej sypialni?

Dowiedz się więcej: Wpływ pościeli na jakość snu

Przeczytaj również: Jakie akcesoria sypialniane zasługują na szczególną uwagę?

Pościel do sypialni - rodzaje

To właśnie w pościel ubieramy poduszkę oraz kołdrę, przez co nasza skóra - zarówno twarzy, jak i całego ciała, ma z nią ciągłą styczność średnio przez ośmiu godzin dziennie, gdy śpimy. Z uwagi na to, warto postawić na wysokiej jakości materiał, z którego poszewka na kołdrę i poduszkę została uszyta. Wyróżnić tutaj można 5 najpopularniejszych rodzajów. 

  • Pościel bawełniana

Jedno z najbardziej popularnych w dzisiejszych czasach rozwiązań. Bawełna jest szeroko dostępnym surowcem o właściwościach termoizolacyjnych i gwarantujących doskonałą cyrkulację powietrza. Jest niezwykle trwała, jednak szybko się gniecie. 

  • Pościel lniana

Wyróżnia się antyalergicznością i antypatycznością, przez co zalecana jest głównie alergikom. Sam materiał jest podobny do bawełny - trwały i odpowiednio trzymający temperaturę, ale także się gniotący. Wyróżnić tutaj można poszwę MOANA Silver Birch

  • Pościel wełniana

Mniej popularna, za to świetnie odprowadzająca wilgoć. Podobnie jak inne produkty z tego materiału - świetnie utrzymuje optymalną dla użytkownika temperaturę w czasie snu, z uwagi na co może być stosowana nie tylko zimą, ale i latem!

  • Pościel jedwabna

Niezwykle przyjemna w dotyku, nie powoduje podrażnień skóry, a jej struktura umożliwia przyciąganie kurzu, przez co jest zalecana alergikom. Oprócz tego sam materiał jest śliski i chłodny, przez co idealnie sprawdzi się latem. 

  • Pościel z mikrofibry

Materiał pochodzenia syntetycznego, gwarantujący antyalergiczne i antybakteryjne środowisko snu. Jest miękki i przyjemny w dotyku, przez co nie podrażnia, np. wrażliwej skóry dziecka. Świetnie sprawdzi się latem. 

Pościel do sypialni - rozmiar

Drugim parametrem, na który warto zwrócić uwagę przy wyborze idealnej pościeli od sypialni, jest jej rozmiar. Często o tym zapominamy, ale wpływ pościel na jakość snu jest duża, dlatego nie może być ona za mała, ani za duża - tylko idealnie dopasowana do wymiarów kołdry i poduszki.

Poszewka na kołdrę 

Na wybór poszewki na kołdrę wpływają jej wymiary. Oznacza to, że uwzględniamy zarówno szerokość, jak i długość. Jest to ważne, ponieważ za mała pościel może przyczynić się do rolowania produktu, a tym samym jego szybszego zużycia. Natomiast w za dużej - kołdra może się przesuwać, a nadmiar materiału, mimo przyjemnej faktury, będzie dla nas niekomfortowy. Wszystko z uwagi na fakt, iż nie zapewnia odpowiedniego komfortu termicznego oraz przyjemnego otulenia, jak to jest w połączeniu z kołdrą. 

Poszewka na poduszkę

Decydując się na poszewkę na poduszkę, w pierwszej kolejności warto znać długość oraz szerokość swojej poduszki. Do najpopularniejszych wymiarów zaliczyć można: 

- 40x40 cm,
- 50x70 cm,
- 70x80 cm. 

Takie dopasowanie pozwoli nam uniknąć sytuacji, kiedy to poduszka jest za mała na zakupioną poszewkę. Pamiętajmy, że nie powinniśmy wkładać jej na siłę, gdyż może dojść do uszkodzenia obu tych produktów. 

Wybór poszewki na kołdrę i poduszkę a aranżacja sypialni

Na współczesnym rynku mamy dostęp do wielu wysokiej jakości poszewek na kołdrę i poduszkę, jednak czy ich wygląd naprawdę nie jest tak ważny? Czynnik ten jako trzeci, zaraz po rodzaju materiału i rozmiarze, również powinien być uwzględniany przy wyborze pościeli do sypialni. W końcu często to właśnie on stanowi akcent kolorystyczny lub swoim wzorem zwraca uwagę użytkownika, powodując przyjemne poczucie komfortu w tym pomieszczeniu. Co więcej, często dopełnia aranżację sypialni i w pewien sposób wpływa na jakość naszego snu. Współczesny rynek oferuje nam wiele produktów, w tym te: 

- bardziej kolorowe, np. Estella Jersey Mako OXANA 6961,

- bardziej stonowane, np. Estella Jersey Mako ALISA 6958,

- w jednolitym kolorze, np. Estella Jersey Mao TAKOMA 6873.

Poszewka na kołdrę i poduszkę - gdzie szukać? 

Pościel stanowi nieodłączny element łóżka, a tym samym każdej sypialni. Warto jednak zaznaczyć, że w zależności od indywidualnych potrzeb i preferencji użytkownika pod uwagę bierzemy inne modele. A gdzie ich szukać? Są one dostępne w stacjonarnych salonach z materacami oraz renomowanych sklepach internetowych, takich jak SleepingHouse. Mamy tutaj do wyboru pościel od:

- Estella, oferująca wysokiej jakości produkty w różnych wariantach,
- Moana, tworząca nowoczesne tekstylia z tradycyjnego lnianego materiału,
- Darymex, wyróżniająca się ekologicznością i dostępnością w wielu kolorach.  

Na sen przeznaczamy średnio osiem godzin dziennie, czyli prawie ⅓ swojego życia. Warto zatem już dziś zastanowić się nie tylko nad wyborem wysokiej jakości poduszki czy kołdry, ale także pościeli.