Dokonując takiego zakupu jak materac, każdy z nas ma nadzieję, że wybrany przez nas produkt będzie nam służył nam długo. Niestety, nie zawsze tak się dzieje. Często za wysoką ceną nie stoi jakość, a oszczędzając na niższych kwotach, płacimy czymś innym. Co zatem ma wpływ na cenę materaców? Dowiedz się wszystkiego, czego powinieneś wiedzieć!

Sprawdź także: Wysokość, twardość i rozmiar materaca a komfort snu

Dowiedz się więcej: Rozmiar materaca - jak dobrać go do swoich potrzeb?

Przeczytaj również: Sprawdź także: Hotelowy luksus w Twojej sypialni

Co jest ważne na początku?

Jednym z pierwszych elementów, o który warto zadbać przymierzając się do zakupu materaca, jest ustalenie budżetu. Przemyślenie tego, ile pieniędzy chcemy przeznaczyć na ten cel, pomoże nam uniknąć niezamierzonych kosztów. Łatwiej też będzie nam się zdecydować na dany produkt, ponieważ od początku będziemy zwracać uwagę na konkretne produkty. Ustaliwszy budżet, będziemy mogli określić, z jakiej sfery chcemy wybrać nasz materac. Mowa tu o:

 • niskiej półce, obejmującej modele w granicach 1000-1500 złotych,
 • średniej półce, w której ceny wahają się od 2000 do 5000 złotych,
 • wysokiej półce, gdzie natrafimy na produkty od 5000 do nawet kilkunastu tysięcy złotych.


Miejmy jednak na uwadze to, że każdy wybór może pociągnąć za sobą konsekwencje, dlatego należy podejmować decyzje w sposób przemyślany. Postawienie na drogi materac wcale nie musi być strzałem w dziesiątkę, za to z czasem może okazać się, że zakup  taniego modelu to żadna oszczędność.

Od czego zależna jest cena materaca?

Po tym, jak ustalimy nasz budżet, możemy przejść do rozglądania się za różnymi towarami. Często możemy zastanawiać się, dlaczego dany produkt jest tak drogi. Nasze zainteresowanie z pewnością wzbudzi też sytuacja, w której świetnie prezentujące się modele wyróżniają się zadziwiająco niską ceną. Jak w tych przypadkach wybrać taki produkt, który nas nie zawiedzie? Po pierwsze, zanim dokonamy zakupu materaca, warto uświadomić sobie, że jego cena zależna jest od wielu zmiennych. To między innymi z tego względu możemy znaleźć modele o tym samym rozmiarze, ale jeden jest droższy, a drugi znacznie tańszy.

Rozmiar ma szczególne znaczenie w tym, ile ostatecznie będzie wynosić cena materaca. Naturalnie mniejsze materace będą tańsze, a większe droższe. Różnicę widać między materacami jedno a dwuosobowymi - tutaj cena materaca może wahać się nawet o kilka tysięcy złotych. Miejmy jednak na uwadze to, aby porównywać modele z tego samego rodzaju. Do łóżka jednoosobowego rozmiary materacy wyglądają następująco:


W przypadku łóżek dwuosobowych mamy:

 • 140x200,
 • 160x200,
 • 180x200.


Niezwykle kluczową rolę w cenie materaca odgrywa posiadany przez niego rodzaj wypełnienia. Z łatwością możemy rozróżnić takie materace jak piankowe, sprężynowe czy hybrydowe, jednak one między sobą też jeszcze się dzielą. Przykładowo, w przypadku modeli piankowych, możemy wyróżnić:


Pierwszy z nich będzie oczywiście najtańszy. Powodem tego jest słaba jakość wypełnienia, które dodatkowo posiada zamkniętokomórkową strukturę, która uniemożliwia swobodę ruchów podczas snu. Wiedząc o tym, zdamy sobie sprawę z tego, że nawet jeśli kupimy taki produkt po niskiej cenie, nasz komfort znacznie się pogorszy. Duża różnica cen będzie widoczna również w przypadku towarów standard i premium. Warto przeanalizować dane modele, ponieważ może zdarzyć się tak, że produkty wcale nie będą się tak od siebie różniły. U sprawdzonych producentów wyraźnie zaznaczone jest, że artykuły premium posiadają wyjątkowe rozwiązania i wysokojakościowe elementy, dlatego ich cena jest wyższa.

Nie ma wątpliwości, że kiedy oceniamy cenę materaca, musimy wziąć pod uwagę również proces produkcji, promocji czy transportu. To czynniki, które często nie przychodzą nam do głowy, a są równie istotne. Jeśli w modelu zastosowano drogie materiały i nowoczesne technologie, koszty jego wytworzenia będą naturalnie wyższe. W przypadku produktów, które są szeroko promowane, za ich cenę w dużym stopniu będzie odpowiadała promocja. Ważną kwestią jest też marża producenta. W zależności od jej wysokości materac w sklepie może być droższy bądź tańszy. 

Dlaczego tani materac to zły wybór?

Nie mamy wystarczających środków lub po prostu nie chcemy wydać fortuny na zakup nowego materaca? Musimy w tym wypadku liczyć się z tym, że nie otrzymamy wtedy najwyższej wygody. Wynika to z faktu, że chcąc stworzyć tani materac, producenci decydują się na wyprodukowanie go za pomocą nietrwałych materiałów o niskiej cenie. Najczęściej powstają w ten sposób materace twarde. Śpiąc na takim podłożu, ryzykujemy takimi konsekwencjami jak:

 • ból kręgosłupa,
 • ból karku,
 • ból stawów,
 • pogłębienie wad postawy,
 • problemy ze snem,
 • ból głowy,
 • zmęczenie.


Miejmy na uwadze również to, że reklamacja tanich materacy jest często utrudniona. Nierzadko się zdarza, że na ich powierzchni powstaje niekomfortowe zagłębienie, którego jednak producenci nie uznają za powód do reklamacji. Klienci są pozostawieni sami z tym problemem. Mimo że tani materac na początku może wydawać się dobrym pomysłem, po przeanalizowaniu za i przeciw sami dojdziemy do wniosku, że materac to produkt, na którym nie warto oszczędzać. Ma on kluczowe znaczenie w naszym wypoczynku - z tego względu powinniśmy mieć stuprocentową pewność, że odpoczywamy na wygodnej i dopasowanej powierzchni. Może się zdarzyć sytuacja, w której będziemy potrzebować nowego materaca, jednak nie będziemy posiadali wystarczająco dużo środków na zakup dobrego modelu. W tym przypadku, zamiast decydować się na najtańszy model, możemy zastanowić się nad wzięciem materaca na raty. W ten sposób zyskamy produkt, który nas zadowoli, a jego koszt nie będzie tak przytłaczający.

Materac ze średniej czy wysokiej półki - co się opłaca?

Co wtedy, gdy nie jesteśmy ograniczeni przez żadną kwotę? Mimo że być może nie musimy przejmować się środkami, nie oznacza to, że mamy płacić za udogodnienia, których dany produkt wcale nie posiadana. Niestety, do takich sytuacji może dojść. Z racji tego, że powszechnie wiadomo, że materac to duży zakup, w niektórych przypadkach właściciele sklepów mogą wykorzystać to, aby podnieść ceny, ponieważ wiedzą, że klienci i tak dokonają zakupu. Co więcej, może zdarzyć się tak, że drogi materac posiada te same właściwości co model ze średniej półki, lecz jego cena jest znacznie wyższa. Aby uniknąć przepłacania, należy uważnie przyjrzeć się opisom produktów. Artykuły, które nie posiadają jasnych opisów odnośnie tego, co się znajduje w ich składzie, mogą być powodem do niepokoju. Powinniśmy ponadto upewnić się, że korzystamy z usług sprawdzonych sprzedawców i producentów, którzy podają do wiadomości klientów wszystkie niezbędne informacje. Kupując od uczciwej firmy, będziemy mieć pewność, że wybrany przez nas model będzie dla nas odpowiedni, a jakość materaca wysoka. Materac Curem Reg.

Optymalną grupą produktów będą te w średnim przedziale cenowym - widząc materac, który kosztuje około czterech tysięcy złotych, możemy przypuszczać, że posiada on dobrą jakość i użyteczne rozwiązania.W przypadku, w którym pragniemy dodatkowo zadbać o komfort i nowoczesne rozwiązanie, koniecznie powinniśmy zainwestować w materac z wyższej półki. Wcześniej jednak należy upewnić się, że to rzeczywiście towar wart zakupu.

O czym pamiętać podczas zakupu?

Zakup materaca to znacznie trudniejsze zadanie, niż mogłoby nam się wydawać. Jeśli jednak będziemy pamiętać o kilku kluczowych kwestiach, uda nam się załatwić tę kwestię niezwykle szybko i sprawnie. Przede wszystkim musimy pamiętać o tym, aby odpowiednio przygotować się do kupna nowego modelu. Zastanówmy się nad tym, czego potrzebujemy, a do tego dokładnie określmy budżet. To pomoże nam być bardziej zdecydowanym. Następnie należy wybrać się do dobrego sklepu z materacami, gdzie odnajdziemy dużą liczbę sprawdzonych produktów. Dla tych, którzy preferują zakupy internetowe, istnieją również strony, na których możemy zamówić upragniony materac bez konieczności wychodzenia z domu.
W przypadku samodzielnego pójścia do sklepu powinniśmy pamiętać o tym, że sprzedawcy mogą chcieć sprzedać nam produkt, którego wcale nie będziemy chcieli. Aby nie dać się zwieść, warto wcześniej zrobić dogłębny research, który pomoże nam wybrać idealny produkt. Wystrzegajmy się niesprawdzonych producentów i sprzedawców. Postawmy na takie miejsca, w których będziemy mieć pewność, że zakup materaca będzie udany.

Większość osób, które przymierzają się do kupna materaca, nie zdaje sobie sprawy z ilości czynników, które oddziałują na jego cenę. Dokonując tak dużego zakupu, bez wątpienia warto się do tego przygotować. Poszukajmy informacji i oceńmy, którzy producenci są sprawdzeni i uczciwi. Dzięki temu nasza decyzja z pewnością będzie trafiona!