Artykuł przedstawia wyrób medyczny. Używaj go zgodnie z instrukcją używania lub etykietą.


Dowiedz się, jaki to typ łóżka i sprawdź, jakie ma plusy i minusy.

Czym jest łóżko kontynentalne?

Łóżka kontynentalne to rodzaj łóżek, które spotykasz w najbardziej luksusowych, pięciogwiazdkowych hotelach. Są w nich umieszczane dlatego, bo uważa się je za najwygodniejsze dostępne na rynku łóżka. Powodem tej niezwykłej wygody są aż trzy warstwy, które się na nie składają, a każda z nich z osobna wpływa na większy komfort snu. Pierwszą, która znajduje się przy samej ziemi, jest skrzynia, w której umieszczony jest materac sprężynowy. Taki typ materaca wpływa na wysoką elastyczność łóżka, a jednocześnie na jego dużą wytrzymałość. Druga warstwa to główny materac, czyli taki, jaki standardowo znajduje się w każdym łóżku. W tym typie łóżek, tak jak w przypadku standardowych, także możesz wybrać go samodzielnie.

Na górze łóżka znajduje się topper, który pozwala Twojemu kręgosłupowi jeszcze lepiej dopasować się do łóżka i poprawia regenerację mięśni podczas snu. Całość łóżka, lub jego większa część, jest obita przyjemną dla Twojego oka tkaniną.

Zalety i wady łóżka kontynentalnego

Największą zaletą takiego łóżka jest oczywiście komfort wypoczynku, jaki gwarantuje. Zwiększa go też nietypowa wysokość łóżka. Łóżka kontynentalne mają około 70-90 cm wysokości, czyli o prawie 30 centymetrów więcej, niż inne typy łóżek. Dzięki tym dodatkowym centymetrom o wiele bardziej komfortowo zmienia się na nich pozycję w nocy czy podnosi na łóżku. Łóżka kontynentalne są bardzo popularne i przez to dostępne też w pełnej rozpiętości kolorów. Możesz dobrać dowolny rodzaj tkaniny czy kształt zagłówka i dopasować idealnie do stylu Twojej sypialni. Łóżka kontynentalne będą wyglądały dobrze zarówno w sypialniach nowoczesnych, klasycznych, jak też w sypialniach w stylu vintage, barokowym czy stylizowanych na romantyczne.

Takie łóżka są też uważane za bardzo wytrzymałe. Nawet po długim czasie użytkowania nie zapadają się i nie zmieniają swojego kształtu. Ich warstwowość gwarantuje też dobrą cyrkulację powietrza we wnętrzu łóżka. Dzięki temu łóżko ma nie tylko długą żywotność, ale jest też idealne dla alergików, bo nie rozwijają się w nim tak łatwo bakterie oraz grzyby. Wad takie łóżko nie ma wielu. Największą jest jego wysoka cena. Ponieważ jest ono jednak bardzo żywotne i wytrzymałe, taka inwestycja może się opłacić. Przez swoją wysokość, takie łóżko kontynentalne może być nie do końca komfortowe dla seniorów z problemami z kręgosłupem czy stawami, bo wstawanie z niego może być dla nich problematyczne.

Jaki materac wybrać do łóżka kontynentalnego?

Materac na łóżko kontynentalne powinno być dopasowane do Twojego stylu snu i potrzeb. Sprawdź, jak to najlepiej je dobrać:

Masz problemy z kręgosłupem - najlepszy będzie dla Ciebie materac kontynentalny termoelastyczny, który dopasowuje się do kręgosłupa i ciała pod wpływem jego temperatury i nacisku. Dobrze, aby materac miał też wiele stref twardości, najczęściej jest ich siedem, oraz, aby był to materac typowo medyczny. Materacem medycznym jest na przykład materac Hilding Makarena.

Twój partner często wstaje w nocy - idealny będzie dla Waszej dwójki materac kontynentalny sprężynowy kieszeniowy lub multipocket, w którym ruchy są amortyzowane. Jeśli Twój parter wstaje w nocy albo wcześnie rano, jego wiercenie się w łóżku nie będzie Cię budzić.

Macie duże sylwetki - wybierzcie materac kontynentalny sprężynowy lub hybrydowy z warstwami utwardzającymi. Zazwyczaj większą twardość mają materace kontynentalne z dodatkiem naturalnych włókien, na przykład sizalu. Taki jest na przykład materac Hilding Electro.

Ważny jest też odpowiedni rozmiar materaca oraz jego twardość. Szerokość materaca kontynentalnego dla pary o standardowych sylwetkach powinna wynosić 140 cm. Dla tej o większych posturach najlepsze są materace kontynentalne o szerokości około 160, a nawet 180 cm.

Trzecim czynnikiem, na który musisz zwrócić uwagę, jest twardość materaca. Materac kontynentalny może być miękki i wtedy jest oznaczany jako H1, średniowatwardy, który rozpoznasz po oznaczeniu H2 lub twardy, który jest oznaczany jako H3 oraz H4.

Twardość materaca powinna być związana z Twoimi preferencjami. Jedynym wyjątkiem jest wysoka masa ciała, która wymaga bardziej twardego materaca. Przy wadze powyżej 90 kg dobrze pomyśleć o twardości H3, a powyżej 100 kg już o twardości H4. Najbardziej komfortowym stopniem twardości dla większości osób jest H2. Taki mają materace kontynentalne średniotwarde.

Łóżko kontynentalne a tradycyjne – podobieństwa i różnice

Łóżka kontynentalne są wyższe od standardowych oraz wyposażone w dobrze wyprofilowany, obity miękką tkaniną zagłówek, który pozwala Ci na komfortowy wypoczynek. Łóżko kontynentalne jest też przeważnie przeznaczone dla par, dlatego kupienie go w rozmiarze dla jednej osoby może być trudniejsze. Takie łóżka, podobnie jak standardowe, są dostępne w sklepach meblowych, również online, oraz w obu przypadkach możesz je spersonalizować, czyli wybrać w nich typ materaca, czy kształt zagłówka oraz rodzaj tkaniny. Tak możesz zrobić na przykład w łóżkach szwedzkiego producenta Hilding. Oba typy łóżek uważa się na wytrzymałe, jednak łóżko kontynentalne jest uważane za bardziej żywotne, co gwarantuje dobra cyrkulacja powietrza w jego wnętrzu.