Ból kręgosłupa to choroba cywilizacyjna, która zaniedbana może doprowadzić nawet do niepełnosprawności. Dlatego tak ważne jest zadbanie o swoje zdrowie już teraz. Wystarczy profilaktyka!

Ból kręgosłupa określany jest mianem jednej z chorób cywilizacyjnych XXI wieku. Szacuje się, że 4 na 5 dorosłych osób się z nim zmagało. Według danych statycznych ponad 70% osób mieszkających w krajach wysokorozwiniętych może cierpieć na dolegliwości związane z kręgosłupem o różnym stopniu zaawansowania. Sam ból krzyża dotyka aż 80% z nas. Dziś pojawia się on wśród osób w wieku 30-60 lat i stanowi jedną z najczęstszych przyczyn wizyt w gabinecie lekarskim. Specjaliści są zgodni — jeszcze w tym stuleciu schorzenia kręgosłupa staną się problemem, który dosięgnie wszystkich. Nie da się ukryć, że te rokowania nie napawają optymizmem, jednak to wcale nie oznacza, że nie mamy szans w walce z bólem kręgosłupa. Kluczowa jest wiedza o tym, jakie są jego przyczyny, a także jak dbać o swoje zdrowie, aktywność i jakość snu, by zmniejszyć ból, albo całkowicie go uniknąć. To najlepszy moment, by dowiedzieć się więcej o profilaktyce i codziennie wspierać zdrowie swojego kręgosłupa. 

Ból kręgosłupa — jaka jest jego przyczyna? 

Dolegliwości pochodzące ze strony kręgosłupa mogą mieć różne pochodzenie. By ocenić przyczynę bólu, niezbędne jest przeanalizowanie jego charakteru, intensywności, czasu, w którym występuje oraz częstotliwości. Powodem do niepokoju i udania się do lekarza specjalisty są bóle kręgosłupa, które trwają dłużej niż dwa tygodnie oraz znacząco utrudniające codzienne funkcjonowanie. Zazwyczaj najczęstszymi przyczynami bólu kręgosłupa są niezdrowe nawyki oraz wady postawy. Począwszy od zbyt małej aktywności fizycznej, poprzez długotrwałe siedzenie i garbienie się, a skończywszy na złej pozycji w trakcie snu. 

Siedzący tryb życia

To jeden z poważniejszych czynników, który prowadzi nie tylko do problemów z kręgosłupem, ale także innych niebezpiecznych schorzeń. Z raportu OCED Polska wynika, że statystyczny Polak spędza w pracy 2 000 godzin, z czego większość z nich na siedząco. Po pracy także odpoczywa w tej pozycji. To w połączeniu z unikaniem ruchu sprawia, że z biegiem czasu mięśnie grzbietu i brzucha stają się coraz słabsze, mniej elastyczne i wiotkie. Przestają już być dobrą podporą dla kręgosłupa. W efekcie obciążenie rozkłada się nierównomiernie na kręgi, prowadząc do deformacji, urazów i bólu. Siedzący tryb życia często skutkuje bólem kości ogonowej, a także bólem kręgosłupa piersiowego. 

Nie taki dobry sen

Sen to czas regeneracji naszego organizmu, o ile zapewniamy sobie naprawdę dobre warunki, by odpocząć. Jak to wygląda w praktyce? Często śpimy na poduszkach, które są zbyt wysoko ułożone, co obciąża kręgi szyjne, a także leżymy na materacu, niezapewniającym wsparcia dla naszego ciała i odpoczynku dla mięśni. Tym samym miejsce snu jest tak ważne. To wygodny materac wpłynie nie tylko na słodkie sny, ale i nasze zdrowie. Idealny materac to taki, który dostosuje się do kształtu ciała, zapewni mu odpowiednie oparcie, a także zmniejszy napięcie mięśniowe. Dla osób, które zmagają się z bólami kręgosłupa powstała prozdrowotna kolekcja materacy Hilding.

Brak aktywności fizycznej 

Nie ma zdrowia bez aktywności fizycznej. Im mniej się ruszamy, tym nasze ciało staje się słabsze. To już krok od napięcia, dolegliwości bólowych i przeciążenia kręgosłupa. Bezruch sprawia, że nie tylko same mięśnie stają się mniej elastyczne, ale pojawia się problem z osteoporozą, a także zwyrodnieniami stanów. Brak ruchu nasila bowiem procesy odwapnienia oraz utraty masy kostnej, a to jest przyczyną kolejnych problemów. 

Przeciążenia 

Przyczyną dolegliwości bólowych mogą być także przeciążenia. Prowadzi do nich nieumiejętne podnoszenie ciężkich rzeczy, czy nierówne noszenie ciężarów, co często ma miejsce przy pracy, zakupach, a nawet domowych porządkach. O przeciążeniu alarmuje ból kręgosłupa lędźwiowego, który nasila się przy ruchu. Ból pleców na dole także może świadczyć o urazie związanym z przeciążeniem. W takiej sytuacji niezbędny jest odpoczynek. 

Stres 

Naukowcy wykazali powiązanie między stresem, depresją a bólami kręgosłupa. W przypadku nadmiernego stresu możemy odczuwać podwyższone napięcie mięśniowe i dyskomfort. Co więcej, osoby, które chorują na depresję, często uskarżają się także na ból lędźwi. Wśród pozostałych przyczyn dolegliwości bólowych kręgosłupa należy wymienić: choroby zwyrodnieniowe, wady kręgosłupa, choroby innych narządów, a także infekcje i stany zapalne. Tym samym, jeśli sama profilaktyka nie pomaga uporać się z bólami kręgosłupa, konieczna jest dalsza diagnostyka. 

Co zrobić, gdy boli kręgosłup? 

Ból kręgosłupa możemy na początku złagodzić domowymi sposobami. Zalicza się do nich umiarkowana aktywność fizyczna, która będzie wspierała powrót do normalnego funkcjonowania, przy jednoczesnym odciążeniu kręgosłupa. W domowym radzeniu sobie z bólem przydatne okażą się także tabletki przeciwbólowe oraz ciepłe bądź zimne okłady. Niezastąpiony jest także sen. To lekarstwo na każdą dolegliwość, zwłaszcza gdy zadbasz o prawidłową pozycję w trakcie snu oraz o materac dostosowany do Twoich potrzeb. Po ustąpieniu bólu warto wyciągnąć wnioski i wprowadzić do swojej rutyny profilaktyczne ćwiczenia wzmacniające mięśnie kręgosłupa, zdrową dietę, czas na relaks, a także łóżko z prozdrowotnym materacem, na którym zdrowo się wyśpisz.

Kiedy należy udać się do lekarza? 

Gdy bóle kręgosłupa pojawiają się często, a domowe sposoby nie dają ukojenia, to konieczna staje się wizyta u lekarza. To niezbędne, by znaleźć przyczynę dolegliwości i wprowadzić leczenie. Do lekarza należy się udać, gdy ból kręgosłupa utrzymuje się kilka tygodni bądź nasila się i utrudnia normalne funkcjonowanie. 

Jak dbać o kręgosłup? 

Dbanie o kręgosłup to tak naprawdę codzienna profilaktyka. Wystarczy systematyczność, by zmniejszyć częstotliwość bądź całkowicie wyeliminować ból kręgosłupa ze swojego życia. 

Codzienna dawka ruchu 

By to zrobić, niezbędne są silne mięśnie grzbietu oraz regularne rozluźnianie napięcia mięśni, ich wzmacnianie, oraz dotlenianie. Regularna aktywność fizyczna, to podstawa, by cieszyć się zdrowym kręgosłupem. Możesz wybrać basen, jogę, czy rozciąganie. Pamiętaj także o codziennej dawce ruchu, takiej jak wybieranie spaceru zamiast komunikacji miejskiej, czy rezygnowanie z windy na rzecz schodów. To wszystko ma znaczenie!

Sprawdź, jak siedzisz

Nieprawidłowa pozycja podczas pracy to początek problemów z kręgosłupem. Dbaj o to, jak siedzisz, a także regularnie rób sobie przerwy na małe ćwiczenia rozciągające. Odpowiednio przygotowane stanowisko pracy sprawi, że łatwiej zachowasz prawidłową pozycję ciała i nie obciążysz kręgosłupa. 

Odżywiaj się zdrowo

Nie należy także zapominać o odżywianiu! Otyłość sprzyja problemom z kręgosłupem, tak samo jak zbyt niska ilość wapnia w diecie, który jest budulcem kości. By zadbać o przyspieszenie wchłaniania wapnia, świetnym rozwiązaniem jest suplementowanie witaminy D. 

Postaw na zdrowy sen

To, jak śpisz i na czym śpisz, ma ogromnie znaczenie. Wybierz materac, który daje kręgosłupowi wsparcie oraz dopasowuje się do kształtu ciała, zmniejszając napięcie mięśniowe. Spanie na dobrze wybranym materacu w pozycji embrionalnej jest nie tylko prawdziwą ulgą dla kręgosłupa, ale także wyborem, który wpłynie na jego kondycję w przyszłości.

Czy dobry materac i łóżko może zmniejszyć ból pleców? 

W łóżku spędzamy wiele czasu, dlatego wybór odpowiedniego materaca to najlepsza inwestycja w swoje zdrowie. Człowiek w ciągu całego życia przesypia ponad 20 lat. To czas, w którym ciało potrzebuje regeneracji, by odpowiednio funkcjonować. 

Materac dla Twojego zdrowia

Tym samym decydując się na materac, warto wybrać taki, który będzie wspierał nasz sen, a także poprawi komfort życia. W ofercie Hilding znajdziesz prozdrowotną kolekcję materacy, które wspomagają rehabilitację wad postawy, profilaktykę wad rozwojowych układu ruchowego, a także przeciwdziałają odleżynom. To specjalna linia, która przeszła przez rygorystyczne badania i testy, by uzyskać status wyrobów medycznych. Materace nie zawierają substancji alergennych. Co więcej, obowiązuje na nie także 15 lat gwarancji. 

Dopasuj go do siebie 

Linia prozdrowotna obejmuje 5 materacy, które z łatwością można dobrać do swoich potrzeb. Przeznaczone są między innymi dla osób z bólem kręgosłupa, nadwagą, seniorów, aktywnych, czy par, u których występuje duża różnica wzrostu i wagi. Warto przetestować ich wygodę na sobie i wybrać taki, dzięki któremu sen stanie się prawdziwym lekarstwem dla obolałego kręgosłupa. 

Choć nasz styl życia przyczynia się do problemów z kręgosłupem, dalej możemy odpowiednio o siebie zadbać i cieszyć się pełnią zdrowia, zapominając o bólu w krzyżu, czy między łopatkami. Kluczowa jest profilaktyka, regularne ćwiczenia, zdrowa dieta, a także czas, który poświęcamy na sen. Wybór materaca Hilding, to jeden z ważniejszych kroków, które możesz zrobić, by zadbać o swój kręgosłup. Warto budzić się w pełni sił, będąc gotowym na nowy dzień. Bez skarżenia się na ból i zmęczenie.