Wszyscy wiemy, że małe dzieci dużo śpią. Potrzebują tego, aby się zregenerować i zyskać energię do dalszego poznawania świata. Wraz z wiekiem chęć szybkiego zasypiania może się zmniejszać, jednak wciąż należy zadbać o to, aby sen naszego dziecka był zdrowy. Na co zwrócić uwagę? Dowiedz się więcej!

Sprawdź także: Problemy z zasypianiem u dziecka - czy zabawki szumiące mogą pomóc?

Dowiedz się więcej: Jaki materac dziecięcy sprawdzi się dla Twojej pociechy?

Przeczytaj również: Wybór materaca dla niemowlaka - co musisz wiedzieć?


Dlaczego zdrowy sen dziecka jest tak ważny?

Sen to fundamentalny element naszego życia. Niezależnie od tego, w jakim wieku jesteśmy, potrzebujemy wypoczynku, aby móc prawidłowo funkcjonować. W przypadku dzieci ten aspekt posiada jednak jeszcze większe znaczenie. Sen jest im niezbędny do tego, aby mogły odpowiednio rosnąć i się rozwijać. Kiedy dziecko się wysypia, jest wypoczęte i energiczne. Dzięki temu łatwiej przyswaja wiadomości i uczy się nowych rzeczy. Ma więcej siły i znacznie szybciej potrafi się skoncentrować. Warto również zwrócić uwagę na to, że podczas snu umysł dziecka porządkuje fakty i przetwarza informacje. Odpowiednia ilość snu może ponadto zapobiec niechcianym skutkom, takim jak spadek odporności. Co ciekawe, to właśnie podczas nocy następuje największy wyrzut hormonu wzrostu, pod wpływem którego ciało dziecka rośnie i się formuje.

Ile dziecko powinno spać?

Nie ma wątpliwości, że rodzice powinni zainteresować się tym, jaka jest optymalna ilość snu, jakiej potrzebują najmłodsi w danym wieku. Dzięki temu będą mogli określić, czy ich pociecha wypoczywa odpowiednio dużo, czy też nie.

  • Niemowlaki przesypiają znaczną część doby - mogą spać nawet do osiemnastu godzin dziennie.
  • W przypadku kilkulatków ten czas trochę się zmniejsza - tutaj mogą potrzebować od dwunastu do czternastu godzin snu.
  • Maluchom w wieku szkolnym może wystarczyć od dziesięciu do jedenastu godzin snu.
  • Kiedy nasze dziecko podrasta i wkracza w wiek nastoletni, wtedy potrzebna ilość snu się normuje. Jest to około osiem lub dziewięć godzin, czyli podobnie jak u osób dorosłych.


Pamiętajmy jednak o tym, że każdy jest inny. Jedna osoba będzie wymagała znacznie mniej snu, inna zaś dwa razy więcej. Może stać się to widoczne zwłaszcza podczas okresu dorastania, podczas którego część nastolatków potrzebuje o wiele więcej snu niż wcześniej.

Jak powinien wyglądać pokój dziecka?

Nie można zaprzeczyć, że dzieci przeznaczają na sen bardzo dużo czasu. Z tego względu warto dopilnować, aby ten moment był dla nich komfortowy. Aby tak się stało, trzeba zatroszczyć się o pomieszczenie, w którym śpi nasza pociecha. Spanie w osobnym pokoju często jest jednak dla maluchów prawdziwym wyzwaniem. Dlatego należy dopilnować, aby była to przestrzeń, w której łatwo się zrelaksować, taka, w której dziecko będzie czuło się bezpiecznie. Weźmy pod uwagę temperaturę pomieszczenia — nie powinna ona spaść poniżej dwudziestu stopni Celsjusza. Co więcej, dobrze, aby można było zaciemnić pokój, dzięki czemu zaśnięcie nastąpi znacznie szybciej. Zainwestujmy ponadto w elementy, dzięki którym zapewnimy naszemu dziecku wygodę — przyjemną w dotyku pościel, ciepłą kołdrę, dopasowany materac. Nie musimy się obawiać, jeśli nasz maluch jest alergikiem — istnieje wiele artykułów sypialnianych przeznaczonych specjalnie dla alergików. Materace czy kołdry antyalergiczne są wykonane ze specjalnych tworzyw, które nie gromadzą zanieczyszczeń czy drobnoustrojów.

Jaki materac dla dziecka?

Tak samo jak w sypialni dorosłych, tak w pokoju dziecka materac odgrywa niezwykle ważną rolę. To on w dużej mierze odpowiada za komfort i jakość snu. Materac piankowy Hilding Dobranocka to wspaniałe rozwiązanie dla malucha. Gwarantuje on optymalne podparcie, dzięki któremu przez całą noc dziecko będzie mogło liczyć na komfortowe podłoże. Dla starszych dzieci idealnie sprawdzi się Hilding Breakdance, który również posiada wypełnienie piankowe. Chcąc zadbać o bezpieczeństwo maluszka, warto zainwestować w model Hilding Safety Smyk, który został zaprojektowany tak, aby dziecko nie mogło wypaść z łóżeczka. Ma formę łódki, w której maleństwo może poczuć się naprawdę bezpiecznie.

Wieczorna rutyna

Nie można ukryć, że znajome, powtarzalne czynności to coś, za czym dzieci przepadają. Dzięki temu czują się bezpiecznie. Trzeba dopilnować tego, aby i wieczorem dziecko wiedziało, czego się spodziewać. Pomoże w tym wprowadzenie wieczornej rutyny, która wyciszy naszą pociechę i da znać, że nadeszła pora na sen. Wieczorna rutyna może zacząć się od mycia zębów i przebrania w piżamę. Następnie poświęćmy trochę czasu, aby poczytać dziecku w łóżku — dzięki temu maluch się zrelaksuje. Będzie to też świetna sposobność do wspólnego spędzenia czasu. Zwróćmy uwagę na to, aby w godzinach wieczornych nie pozwalać, by dziecko korzystało z telefonu czy komputera — emitowane przez ekrany niebieskie światło nie wpłynie korzystnie na jego wypoczynek. Pamiętajmy o tym, że dla komfortu zarówno rodzica, jak i maleństwa, dobrze jest wprowadzić stałe pory kładzenia się spać. Dzięki temu organizm dziecka przyzwyczai się do danej godziny i nie będzie miał trudności z zaśnięciem.

Odpowiednia dieta

W trosce o zdrowy sen należy zatroszczyć się też o odpowiednią dietę naszej pociechy. Nikogo nie powinien zdziwić fakt, że konieczne będzie zrezygnowanie z produktów, które zawierają kofeinę i cukier. Te składniki mogą spowodować wyrzut energii, przez który maluch w nocy nie będzie umiał zmrużyć oczu, co zaburzy jego rytm dobowy. Miejmy na uwadze również to, żeby unikać podawania ciężkostrawnych potraw tuż przed snem. Na skutek tego u dziecka może pojawić się ból brzucha. Zamiast tego lepiej postawić na coś lekkiego i łagodnego, co zapobiegnie uczuciu głodu, ale nie okaże się zbyt ciężkie, jak na przykład jogurt z owocami.

Jeśli zadbamy o zdrowy sen naszego dziecka, możemy być pewni, że będzie się ono prawidłowo rozwijać. Wcale nie potrzeba dużo — wystarczy wprowadzić wieczorną rutynę i zainwestować w dobry materac, a na pewno przekonamy się, że samopoczucie naszego dziecka znacznie się poprawiło!