W sypialni glamour króluje luksus i przepych - kryształy, eleganckie zdobienia i barokowe meble w estetyce Ludwika XIV.  Styl pełen kontrastów i pozornie sprzecznych elementów często balansuje na granicy kiczu, co sprawia, że stworzenie szykownej i komfortowej aranżacji glamour może być nie lada wyzwaniem.

Czym charakteryzuje się sypialnia w stylu glamour?

Żeby zrozumieć styl glamour, cofnijmy się nieco w czasie. Ideę „glamour” (z języka angielskiego: czar, przepych) rozsławiły największe gwiazdy Hollywood - Marilyn Monroe, Grace Kelly czy Audrey Hepburn. To one roztaczały wokół siebie blask, splendor i elegancję, która chwytała za serca miliony fanów. Piękne i tajemnicze, wzbudzały zachwyt i przyciągały uwagę, gdziekolwiek by się nie pojawiły. Były symbolem innego, luksusowego życia niedostępnego dla przeciętnego człowieka. Efekt „wow” szybko zaczęto reprodukować i naśladować - nie tylko w wykwintnych strojach i na przyjęciach, ale także w architekturze, designie i we wnętrzach domów. Sypialnia glamour ma zatem przede wszystkim olśniewać - być kwintesencją bogactwa, szyku i finezji, a przy tym sprawiać wrażenie niezwykle komfortowej. Ze względu na swój romantyczny charakter styl ten dedykowany jest zwłaszcza paniom, które pragną mieć odrobinę luksusu na wyciągnięcie ręki.  W sypialni glamour znajdziemy wyselekcjonowane meble i dodatki z najwyższej półki. Jedną z kluczowych charakterystyk stylu glamour są wyraziste kontrasty - nowoczesność miesza się tu ze stylem retro, a błysk z matem. Stonowane kolory są zestawiane z głębokimi, intensywnymi barwami, a całość dopełniają złote i srebrne akcenty. Urządzając taką sypialnię, nie można zapomnieć o welurowych tkaninach i pluszowych, miękkich elementach, które wprowadza do pomieszczenia ciepły i przytulny klimat.

Co musi znaleźć się w sypialni urządzonej w stylu glamour?

Łóżko z wezgłowiem

Łóżko jest najważniejszym elementem w każdej sypialni, a zwłaszcza tej zaaranżowanej w stylu glamour. Zwolennicy tej stylistyki często decydują się na duże, masywne łóżka o niestandardowych wymiarach z efektywnym wezgłowiem. Pikowany, barokowy zagłówek nada pomieszczeniu wyrazisty charakter, a także zwiększy komfort użytkowy mebla. To rozwiązanie polecane szczególnie dla osób, które spędzają dużo czasu w łóżku, czytając, pracując czy wykonując inne aktywności. Łóżko glamour nie obejdzie się bez jedwabistej, wysokogatunkowej pościeli. W tym zakresie warto postawić na bawełnę lub satynę bawełnianą. Walory estetyczne są ważne, ale równie kluczowe jest to, by sypialnie glamour spełniały swoją podstawową funkcję, pozwalając na zdrowy i komfortowy wypoczynek. Zadbaj zatem nie tylko o dobór właściwego łóżka, ale także o jego wypełnienie. Z meblami glamour dobrze współgrają wysokie materace z innowacyjnej pianki, która idealnie dopasowuje się do naturalnych krzywizn kręgosłupa.

Miękkie materiały i tkaniny

Duże łóżko to również znacznie więcej miejsca na tekstylia i dodatkowe akcesoria. Sypialnie w stylu glamour są wypełnione poduszkami ozdobnymi o różnych kształtach i fakturach z połyskującą nitką. Dobierając poduchy, warto zadbać o ich zbliżoną kolorystykę - zbyt duża różnorodność odcieni spowoduje wrażenie chaosu. Na łóżku dobrze sprawdzi się elegancka narzuta, która będzie współgrać barwą z innymi dodatkami, np. poduszkami lub zasłonami. Wybrane materiały powinny być przede wszystkim miękkie i przyjemne w dotyku, dzięki czemu złagodzą odbiór pokoju. Ważnym elementem wyposażenia sypialni glamour będzie wełniany dywan i połyskujące zasłony, które sprawią, że pomieszczenie nabierze zmysłowości. W tej roli doskonale odnajdą się także pofałdowane rolety austriackie lub weneckie. Rozwiązanie to, choć efektywne, jest bardzo określone - w tym wypadku radzimy zachować umiar w doborze innych akcesoriów.

Oświetlenie

Sypialnia w stylu glamour musi się błyszczeć - to zasada, którą zawsze warto mieć z tyłu głowy, aranżując wnętrze. Pożądany błysk zapewnią przezroczyste, przeszklone meble, lustra i kryształowe elementy, które odbijają światło. Na połyskujących dodatkach skorzysta zwłaszcza mała sypialna glamour - gra świateł w połączeniu z jasnymi kolorami ścian doda przestronności i optycznie powiększy nawet najmniejszy pokój. Kluczowym elementem w sypialni glamour jest zjawiskowy żyrandol - duża, kryształowa lampa nawiązująca do pałacowej stylistyki lub nowoczesny, szklany świecznik. Architekci wnętrz zwracają uwagę, że pomieszczenia w tym stylu zyskują na wielu różnych źródłach światła. Do głównej lampy dołóż małe kinkiety u wezgłowia łóżka (zamontowane na ścianie) lub niewielkie lampki na stolikach nocnych. Przestrzeń za stylowym fotelem wypełni lampa stojąca z kloszem udekorowanym kryształkami.

Meble i dodatki w stylu glamour

Duże łóżko, aksamitne tkaniny i kryształowy żyrandol to elementy, które od razu przywodzą na myśl sypialnię glamour. Co jeszcze powinno się znaleźć w zmysłowym pomieszczeniu pełnym przepychu? Finezji dodadzą mu unikalne rzeźbione meble - szafki nocne z lustrzanymi frontami, komoda retro na giętych nogach i pozłacana toaletka. Efekt glamour pomoże osiągnąć także tapicerowana ława umieszczona w nogach łóżka. Postaw na praktyczny, otwierany model, by zyskać dodatkową przestrzeń do przechowywania. Całość wykończ stylowymi dodatkami. W stylu glamour najlepiej sprawdzą się pióra, lustra ze zdobioną ramą, szklane wazony, szkatułki na biżuterie i eleganckie ramki na zdjęcia. Ciekawą opcją jest użycie akcesoriów z przezroczystego plastiku, które wniosą podmuch świeżości i ożywią klasyczne wnętrze.

Jakich błędów wystrzegać się przy aranżacji sypialni glamour?

Urządzając sypialnię w stylu glamour, łatwo przekroczyć granicę dobrego smaku. Błyszczące elementy, welurowe materiały, barokowe zdobienia… To prawda, sypialnie glamour cechuje przesyt. Sztuką jest łączenie kontrastowych elementów w taki sposób, aby uzyskać zachwycający efekt. Zbyt duża liczba dodatków czy niefortunne zestawienie kolorystyczne może spowodować, że zamiast luksusowego i szykownego pomieszczenia, otrzymamy kiczowaty wystrój. Na co uważać, żeby nie popaść w tandetę?

ostre połączenia kolorów - w sypialniach glamour dominują mocne, zmysłowe barwy (fiolety, czerwienie, szmaragdowa zieleń). Warto zestawić je z dodatkami w stonowanych kolorach: szarościach, beżach, bieli lub delikatnym różu; albo odwrotnie - jasne ściany ożywić tekstyliami w intensywnych odcieniach.

wzorzyste tapety - tapety są nieodłącznym elementem stylistyki glamour, ale nie sprawdzą się w każdym przypadku. Warto z nich zrezygnować, jeśli decydujesz się na wytworne łóżko z ozdobnym, pikowanym wezgłowiem. Meble tego typu wolą gładkie ściany.

drewniane meble - lustra, kryształy i inne błyskotki nie pasują do klasycznych mebli wykonanych z naturalnego drewna. We wnętrzach typu glamour króluje białe wyposażenie ze szklanymi, złotymi lub przezroczystymi wstawkami. Dobrym wyborem będą również tapicerowanie meble, np. łóżka, fotele i ławy. 

umiar - w tym przypadku więcej nie znaczy lepiej. Dodatki glamour muszą być komponowane ze smakiem; dużo drobnych przedmiotów zagraci przestrzeń i wprowadzi chaos. Zamiast kilkunastu błyskotek, postaw na jeden wyrazisty przedmiot - łóżko z zagłówkiem, fotel uszak czy jedwabne zasłony austriackie.

Inspiracje sypialni w stylu glamour

Precyzja w doborze luksusowych mebli i wytwornych, błyszczących dodatków pozwoli stworzyć oszałamiające, a przy tym eleganckie wnętrze takie jak sypialnia glamour. Inspiracje, jak urządzić pokój w stylu Hollywood podrzucamy poniżej:

sypialnia glamour

sypialnia glamour

Chcesz wiedzieć więcej, zobacz także:

Rośliny do sypialni- jak wybrać? 

Jak stworzyć idealne warunki do spania? 

Materac piankowy i sprężynowy – czym się różnią?

Komfort termiczny w czasie snu- dlaczego warto o niego zadbać? 

Artykuł przygotowany przez:

ZdrowyKręgoslup.pl