Urządzasz swoją sypialnię i spodobała Ci się koncepcja łóżka bez łóżka, czyli materaca położonego bezpośrednio na podłodze? Sprawdź, czy jest to bezpieczne dla Twojego zdrowia i czy będziesz w stanie się tak wysypiać!

Dlaczego ludzie rezygnują z łóżek?

Wydawać by się mogło, że podstawowym meblem w sypialni jest łóżko - jednak niekoniecznie. W dzisiejszych mieszkaniach często rezygnujemy z tego mebla i to z bardzo różnych przyczyn. Jednym z powodów takiej decyzji jest niewielki metraż pomieszczenia - co właściwie uniemożliwia wstawienie dużego łóżka. Sam materac nie ma przecież ramy, w każdej chwili można go przesunąć lub postawić pionowo, jeśli potrzebujemy więcej miejsca. Takie rozwiązanie najczęściej wybierane jest w kawalerkach i naprawdę małych mieszkaniach, gdzie sypialnia nie jest osobnym pokojem, a jedną z funkcji pokoju dziennego. Niekiedy ludzie rezygnują z łóżka tymczasowo, ze względów finansowych. Dobrej jakości mebel wraz z materacem to rzeczywiście niemały koszt - a trakcie urządzania mieszkania jest ich przecież naprawdę sporo. Sytuacja tymczasowa może przerodzić się w wiele lat bez łóżka, bo zawsze znajdą się inne wydatki. Ponadto widok samego materaca zamiast łóżka często można zobaczyć w nowoczesnych katalogach wnętrzarskich - tak jest po prostu modnie.

Skąd moda na spanie na materacu na podłodze?

Trend na sypianie na materacu ułożonym bezpośrednio na podłodze idealnie wpisuje się w styl minimalistyczny, gdzie "mniej" oznacza "więcej". Brak łóżka dobrze komponuje się też z wnętrzami industrialnymi. Kompozycje z samymi materacami zamiast łóżek można zobaczyć w wielu katalogach wnętrzarskich. W związku z tym sam materac na podłodze zamiast łóżka najczęściej można spotkać w mieszkaniach ludzi młodych - i tych, którzy podążają za nowinkami w urządzaniu wnętrz, i tych, którzy dopiero zaczynają wić swoje gniazdko i muszą dokładnie przeliczać koszty.

Czy warto zrezygnować z łóżka na rzecz samego materaca na podłodze?

Czy spanie na podłodze jest zdrowe? Kiedyś uznawano, że im twardsze podłoże, tym zdrowszy sen. Jednak dziś już wiemy, że nie jest to do końca prawda, a nie wszystko co modne, jest dobre i funkcjonalne. Być może sam materac na podłodze zamiast łóżka prezentuje się bardzo estetycznie, jednak może być szkodliwy dla naszego zdrowia! Materace z założenia produkowane są po to, aby umożliwić nam regenerujący, zdrowy sen. Z założenia też są one przystosowane, by spoczywać na stelażu łóżka. Co może się powodować materac bez tego podłoża? Materac ułożony bezpośrednio na podłodze jest w większym stopniu narażony na działanie różnorodnych szkodliwych czynników zewnętrznych: roztoczy, zarodników grzybów czy pleśni, które gromadzą się głównie w dywanach. Bez odpowiedniej wentylacji materaca od dołu, którą zapewnia stelaż, mikroorganizmy te mogą się rozmnażać w zatrważającym tempie. Na podłodze zbiera się kurz i pył. Śpiąc w aż tak bliskim jej sąsiedztwie, wdychamy znacznie więcej tych substancji niż gdybyśmy spali na podwyższeniu. Materac na podłogę jest pozbawiony stelaża, a więc nie posiada właściwej amortyzacji. Tym samym zmienia się jego twardość, a w efekcie następuje jego szybsze zużycie, odkształcanie, zmniejszenie ergonomicznych właściwości. Na początku materac zapewne będzie realizował swoją funkcję, jednak z czasem i postępującym (szybszym!) zużyciem będzie robił to coraz gorzej. Oznacza to, że niepostrzeżenie mogą pojawić się problemy z właściwym podtrzymaniem kręgosłupa - a tym samym bóle pleców czy mięśni, kłopoty ze snem. Sypianie na samym materacu na podłodze ma wiele wad. Jeśli jednak nie chcesz z tego zrezygnować - czy to tymczasowo, z powodu przeprowadzki, czy to z chęci zakupu łóżka, na które chwilowo Cię nie stać, czy też z zamiłowania do minimalistycznej estetyki wnętrz - podpowiadamy jak zmniejszyć ujemne skutki tego rozwiązania.

Materac Hilding Dance

Jak zmniejszyć ujemne skutki sypiania bezpośrednio na podłodze?

Przede wszystkim materac do spania na podłodze powinien być bardzo wysokiej jakości, wykonany z antyalergicznych i przewiewnych materiałów. Te najlepsze posiadają m.in. właściwości przeciwgrzybiczne oraz hamujące rozwój bakterii, a dzięki dobrej wentylacji nie powstaną warunki do ich powstawania. Rozwiązaniem jest także zakup stelaża... bez łóżka! Nie jest to sam materac na podłogę i w ten sposób jesteśmy w stanie zniwelować problemy ze zbyt słabą amortyzacją. Dzięki temu możemy spać na podłodze bez obaw o podtrzymanie kręgosłupa. Jeśli decydujemy się na materac zamiast łóżka, trzeba pamiętać o jego właściwej wentylacji - w ten sposób zapewnimy mu jak najdłuższą żywotność, a także zmniejszymy ryzyko pojawienia się i rozwoju szkodliwych mikroorganizmów. W tym celu od czasu do czasu stawiamy materac pionowo, żeby dolna część mogła się przewietrzyć. Stawiając na materac na podłodze, warto wybrać taki ze zdejmowanym pokrowcem (lub po prostu taki pokrowiec dokupić). Dzięki temu łatwiej będzie nam dbać o higienę, wystarczy bowiem ściągnąć i wyprać sam pokrowiec, a nie trzeba czyścić całego materaca.

Sen na materacu na podłodze - dla kogo na pewno nie jest to dobry wybór?

Od czasu do czasu każdy może spać na podłodze, jednak całkowitą rezygnację z łóżka odradzamy przede wszystkim alergikom. Przeciwwskazaniem są wszelkiego rodzaju uczulenia, które w zestawieniu z dodatkowym narażeniem na spotkanie z roztoczami, grzybami, pleśniami, kurzem i pyłami nie przyniosą niczego dobrego. Z sypiania na materacu bez stelaża na pewno powinny zrezygnować także osoby, które mają problemy z kręgosłupem. Brak stelaża oznacza szybsze zużywanie materaca, a tym samym znacznie obniżony komfort snu - co użytkownicy z dolegliwymi bólami pleców na pewno odczują bardzo wyraźnie.

Chcesz wiedzieć więcej, zobacz także:

Czym charakteryzują się dobre materace - jak znaleźć właściwy? 

Spanie z telefonem- jak wpływa na nasz organizm? 

Zakup materaca przez internet.  

Bakterie i roztocza w łóżku. 

Artykuł przygotowany przez:

ZdrowyKręgoslup.pl