Nie można ukryć, że na nasz komfort wpływ mają różne elementy. Styl życia, sen, ale i przydatne rozwiązania, które nas rozpieszczą i sprawią, że nawet po ciężkim dniu poczujemy się wspaniale. Jedną z takich rzeczy będzie aromatyzacja wnętrz, dzięki której nasz dom wypełni się relaksującymi, pięknymi zapachami. Sprawdź, jak samemu wprowadzić tę technikę do naszych pomieszczeń!

Sprawdź także: 5 rad na dobry sen, czyli zadbaj o odpowiednią atmosferę w sypialni

Dowiedz się więcej: Jak stworzyć atmosferę luksusu i rozkoszy w sypialni Hilding?

Przeczytaj również: Jakie akcesoria sypialniane zasługują na szczególną uwagę?

Czym jest aromaterapia?

Zanim przejdziemy do aromatyzacji wnętrz, warto uświadomić sobie, czym jest aromaterapia, od której ta metoda się wywodzi. Aromaterapia, czyli dosłownie leczenie zapachem, to praktyka medycyny naturalnej, która używana jest od wielu lat. Źródła podają, że już w starożytnych Chinach ludzie zdawali sobie sprawę z pozytywnych właściwości aromatów i potrafili je wykorzystywać. Kluczowym elementem zarówno w aromaterapii, jak i aromatyzacji wnętrz, są olejki eteryczne. To właśnie one umożliwiają wykonanie tych technik.

Na czym polega aromatyzacja wnętrz?

Większość z nas być może spotkała się z leczeniem zapachem. Pamiętajmy, że aromaterapia na kaszel czy aromaterapia na katar to nie jedyne możliwe jej zastosowania. Istnieje  też aromatyzacja, która jednak może pozostawać zagadką, mimo że wielu z nas nie raz znalazło się pod jej działaniem. Aromatyzacja polega na wypełnieniu wnętrza zapachem. Aby wybrać odpowiedni aromat, musimy znać ich właściwości — dzięki temu będziemy mogli dopasować go do danego pomieszczenia i osiągnąć upragniony efekt. Celem aromatyzacji wnętrz jest stworzenie przestrzeni, w której przyjemnie będzie spędzało się czas. Co ciekawe, jest to metoda, którą powszechnie wykorzystują właściciele sklepów czy przedsiębiorstw — w miejscu, w którym pięknie pachnie, klienci lepiej będą się czuli, a do tego korzystniej będą postrzegać daną firmę. Aromatyzację możemy wykorzystać również w warunkach domowych. Wprowadzenie cudownych aromatów do naszych pomieszczeń znacząco wpłynie na komfort naszego życia.

Jak wprowadzić zapach do naszych wnętrz?

Istnieją różne sposoby na to, aby wypełnić wnętrze zapachem. Podstawowym aspektem będzie oczywiście wykorzystanie olejków eterycznych. Oprócz tego możemy postawić na takie rozwiązania jak:

Jakie zapachy do sypialni?

Przed zakupem urządzenia, które rozprowadzi zapach po naszym domu, powinniśmy zastanowić się nad tym, jaki aromat wybrać. Zwróćmy uwagę na to, że nie każdy zapach sprawdzi się do wszystkich pomieszczeń. Wynika to z tego, że olejki eteryczne mają różne właściwości. Musimy dopasować je tak, aby pasowały do przeznaczenia danego pokoju. Wybierając zapach do sypialni, warto skupić się na takich zapachach, które mają udowodnione relaksacyjne i uspokajające działanie. Efekt ten zapewnią takie olejki jak:

 • lawenda,
 • rumianek,
 • mandarynka,
 • szałwia,
 • bergamotka,
 • dzika róża,
 • drzewo sandałowe.


Dyfuzor zapachowy.Wybór tych aromatów spowoduje, że jakość naszego snu znacznie się poprawi. Zauważymy też, że o wiele łatwiej będzie nam się zrelaksować, a nasze ciało stanie się odprężone i pozbawione napięcia. Korzystny wpływ odczuje również nasz umysł, który będzie mógł się wyciszyć i pozbyć stresu. Olejki te wykorzystywane są również w walce z bezsennością. Jeśli zmagamy się z jakimiś innymi dolegliwościami, też weźmy to pod uwagę — przykładowo, aromaterapia na zatoki może okazać się wielką pomocą.

Jakie zapachy do innych pomieszczeń?

Nie ma wątpliwości, że nie we wszystkich pomieszczeniach zależy nam na jak najlepszym zrelaksowaniu się i wyciszeniu. W niektórych pokojach będziemy oczekiwali przeciwnego efektu — takich olejków, które sprawią, że poczujemy się pobudzeni i pełni energii, a nasze samopoczucie się poprawi. Sprawdzi się to w domowym biurze, gdzie często potrzebujemy siły i motywacji, aby zmobilizować się do wykonania zadania. Postawmy na takie rozwiązania jak:

 • olejki cytrusowe,
 • olejek miętowy,
 • olejek imbirowy,
 • olejek eukaliptusowy,
 • olejek bazyliowy,
 • olejek rozmarynowy.


W kuchni za to często będziemy chcieli pozbyć się nieprzyjemnej woni, w czym również pomogą olejki eteryczne. W łazience postawmy zaś na olejki do kąpieli. Aromaterapia umożliwi nam niezwykle przyjemny i korzystny dla naszego ciała czas, podczas którego pozbędziemy się napięcia nagromadzonego w mięśniach, a nasza skóra stanie się nawilżona i odżywiona.

Aromaterapia, olejki… to wsparcie dla naszego organizmu, aromatyzacja wnętrz zaś stanowi cenny dodatek do naszego domu. Dzięki niemu zyskamy przestrzeń, w której zawsze będziemy dobrze się czuli, a zrelaksowanie się za sprawą odpowiednich zapachów stanie się dziecinnie proste. Zdecydowanie warto rozważyć wprowadzenie aromatyzacji do naszego domu!