5 rad na dobry sen, czyli zadbaj o odpowiednią atmosferę w sypialni
Sen nadal pozostaje dla człowieka sferą nieco tajemniczą - świadczyć może o tym ilość czynników, które mają wpływ na jego efektywność i komfort. Jednym z takich aspektów jest wystrój i atmosfera panująca w sypialni. Aby spać lepiej i budzić się wypoczętym, należy pamiętać o kilku kwestiach dotyczących wystroju tego pomieszczenia. Dzięki nim na pewno zyskamy więcej energii potrzebnej do prawidłowego działania w ciągu dnia.
Sprawdź także: Jak dobrać twardość materaca?
Dowiedz się więcej: Materac dla niemowlaka - jaki wybrać?
Przeczytaj również: Jaki materac dla pary?
Rada 1: Światło, kolory i wyjątkowy nastrój
Nastrój panujący w sypialni w dużej mierze zależy od kolorystyki ścian oraz dostępu do światła. Nie od dziś wiadomo, że niektóre kolory mają właściwości relaksujące - przy nich łatwiej i efektywniej odpoczywa umysł. Do takich kolorów należą: błękit, delikatna zieleń czy różne odcienie beżu. Ciekawymi, a zarazem modnymi rozwiązaniami, będą stonowane odcienie lawendy oraz szarości redukujące stres. Należy unikać kolorów żywych, zwłaszcza żółci i czerwieni - barwy te mają działanie pobudzające, które nie jest pożądane podczas wieczornego zasypiania. Niezwykle istotną kwestią jest także światło - na etapie planowania rozmieszczenia sypialni w domu warto zadbać, aby miała ona wschodnie okna - poranne słońce zapewni rześkie wstawanie, a wieczorem pozwoli na przyjemny chłód z zewnątrz. Pomieszczenie powinien oświetlać centralny żyrandol, a także niewielkie lampki do czytania - dodatkowego nastroju dodadzą także świece. W sypialni nie należy też bać się ciemności - rolety lub zasłony to rozwiązanie nie tylko praktyczne, ale także estetyczne, ponieważ mogą posłużyć jako ciekawy dodatek, nadający pomieszczeniu wyrazu. Umożliwią one również lepszy sen latem, ponieważ dzięki nim, pomieszczenie nie będzie się nadmiernie nagrzewać. Ciekawym urozmaiceniem dla nastroju naszej sypialni mogą być też ściemniacze do światła. Zagwarantują one pełną dowolność w wyborze poziomu naświetlenia i nadadzą pomieszczeniu wyjątkowego charakteru. Dobrym pomysłem jest również dodanie do wystroju kilku świec. Zagwarantują one niepowtarzalny nastrój oraz wprowadzą do pokoju kojące zapachy, które znacznie wesprą odpowiedni relaks. Poczucie spokoju mogą nadać też dyfuzory zapachowe o wybranym przez nas zapachu. Dzięki nim sypialnia stanie się prawdziwą oazą odpoczynku.
Rada 2: Dobór materaca
Odpowiedni materac będzie miał bezpośredni wpływ na jakość i komfort snu, a także samopoczucie następnego dnia. Podstawową kwestią, na którą powinniśmy zwrócić uwagę jest twardość podłoża - głównym czynnikiem, do którego należy ją dostosować jest waga użytkownika. Dobrym rozwiązaniem są materace dwustronne, których wkład zbudowany jest z dwóch warstw o różnej twardości, a opcja odwrócenia umożliwia decydowanie o preferowanej twardości. Drugą kwestią jest rodzaj materaca oraz wykorzystane do jego budowy materiały - alergicy muszą upewnić się, że posiada on właściwości antyalergiczne, które będą zapobiegać gromadzeniu się roztoczy i innych drobnoustrojów we wnętrzu materaca. Dla osób ceniących sobie wrażenie otulenia najlepszym rozwiązaniem będzie pianka termoelastyczna, dostosowująca się do kształtu ciała pod wpływem temperatury. Natomiast dla par idealny będzie materac kieszeniowy, gwarantujący elastyczność punktową - dzięki niej osoba wstająca wcześniej uniknie budzenia partnera, ponieważ materac będzie się odkształcać tylko pod wpływem nacisku jej ciała. Materac wybrać warto także pod kątem ulubionej pozycji do spania. Dzięki temu zyskamy najwyższy komfort odpowiedni do naszych preferencji. Spanie na plecach jest bardzo zdrowe. Wymaga ono materaca, który zagwarantuje odpowiednie wsparcie dla kręgosłupa. W ten sposób znakomicie będzie podpierać naturalną jego krzywiznę. W przypadku chęci snu w takiej pozycji najlepiej unikać materacy miękkich. Mogą one powodować nadmierne zapadanie się ciała, przez co prawdopodobnie wystąpi duży dyskomfort oraz ból pleców. Miłośnicy spania na boku powinni zaopatrzyć się w materac dający komfort ramionom oraz biodrom. Te miejsca są najbardziej narażone na nacisk podczas snu. Dobrym dla nich wyborem będą modele średnio twarde lub miękkie. Najlepiej, by składały się one z pianki VISCO, która znakomicie dopasuje się do potrzeb użytkownika, jednocześnie zapewniając wsparcie wszystkim potrzebującym tego strefom. Spanie na brzuchu nie jest zbyt zdrowym wyborem. Jeśli koniecznie chcemy spać w ten sposób, warto kupić materac, który choć trochę poprawi jakość snu. Właściwym wyborem będzie model średnio twardy lub twardy, wykonany z lateksu lub łączący materiały hybrydowo.
Rada 3: Dostosowanie temperatury
Temperatura panująca w sypialni musi być stale na jednym poziomie - z jednej strony nie może być za ciepło, z drugiej za zimno. Kiedy podczas snu jest zbyt gorąco, człowiek wielokrotnie budzi się w nocy, występuje nadmierna potliwość, a także poranne poczucie niewyspania i osłabienia. W sypialni nie może być także zbyt zimno, ponieważ wiele ludzi zmaga się z problemem zimnych stóp i dłoni. Optymalna temperatura oscyluje między 18° a 21°. Jeśli układ domu zmusza do umiejscowienia sypialni z oknami np. zachodnimi, pomieszczenie może nagrzewać się pod wpływem słońca aż do wieczora, dlatego w okresie letnim warto korzystać z rolet, które odbijają promienie słoneczne. Dobrym pomysłem jest też kupno urządzenia wentylacyjnego, które latem będzie zapewniało chłód, a w zimę ociepli pomieszczenia. Do wyrównania temperatury w pokoju znakomicie sprawdzają się również różnego rodzaju wiatraki. Kupno specyficznego modelu zależy wyłącznie od indywidualnych preferencji. Oprócz temperatury warto zadbać o właściwą wilgotność sypialni. Jest ona szczególnie istotna dla osób zmagających się z alergiami oraz tych, które borykają się z suchą śluzówką nosa. W utrzymaniu właściwej wilgotności znacznie pomóc mogą pojemniki z wodą ustawione przy kaloryferze. Znakomicie zadbają o nią także nawilżacze powietrza, które stają się coraz bardziej popularnym rozwiązaniem.
Rada 4: Panele, dywan czy wykładzina?
Wbrew pozorom, materiał wykorzystany do wyłożenia podłogi ma bardzo duże znaczenie. Jest to w końcu powierzchnia, z którą w pierwszej kolejności styka się bosa stopa tuż po wstaniu z łóżka - powinna być więc ciepła i przyjemna w dotyku. Najlepszym rozwiązaniem będą deski, panele lub parkiet - drewno zachowa odpowiednią temperaturę, nie tracąc przy tym swojej trwałości i odporności na uszkodzenia. Jeśli w domu zainstalowane jest ogrzewanie podłogowe, świetnie sprawdzą się także płytki ceramiczne. Chociaż dywany i wykładziny mogą być niezwykle przyjemne w dotyku, nie rekomenduje się ich do sypialni, ponieważ ciężko utrzymać je w czystości, przez co mogą być doskonałym miejscem do osadzania się roztoczy, szczególnie szkodliwych podczas snu. Podłogi winylowe oraz laminowane są także bardzo dobrym wyborem, ze względu na łatwość w utrzymaniu. Są odporne na wilgoć, więc znakomicie sprawdzą się dla alergików.
Rada 5: Nadmiar zielonych roślin
W sypialni nadmiar kwiatów jest niewskazany. Chociaż pochłaniają one dwutlenek węgla, produkując przy tym tlen, kluczowym elementem tego procesu jest działalność światła, która konieczna jest do zajścia całego procesu, dlatego w nocy rośliny oddychają na tej zasadzie, co ludzie, a co za tym idzie - zmniejszają poziom tlenu w powietrzu wdychając go. Dodatkowo mogą one produkować olejki eteryczne, które negatywnie wpływają na alergików. Istnieją jednak rośliny, które dotletnią powietrze zapewniając zdrowy i odprężający sen. Do tych dobroczynnych gatunków należą, między innymi storczyk, aloes oraz orchidea. Oprócz swoich znakomitych właściwości rośliny te są cudownym urozmaiceniem dla estetyki pomieszczenia. Dzięki nim sypialnia stanie się prawdziwą oazą spokoju, a my będziemy się w niej czuć prawie jak na wakacjach. Naturalne zielone kolory wprowadzone do pokoju znakomicie działają na ukojenie nerwów. Jeśli wybieramy rośliny, by poprawić estetykę sypialni, pamiętajmy o wyborze właściwych gatunków oraz o rozmieszczenie ich w przemyślanych miejscach. W ten sposób najlepiej wykorzystamy właściwości tych pięknych organizmów.
Jakość i komfort snu mają kluczowe znaczenie dla funkcjonowania i produktywności w ciągu dnia, dlatego wszelkie czynniki wpływające na poprawę warunków powinny być priorytetem w życiu każdego człowieka. Warto zastosować się do podstawowych zasad, aby sypialnia była miejscem kojarzonym z wypoczynkiem i efektywnym snem.
Komentarze do artykułu
Opinie o artykułach publikowanych w naszym sklepie nie były weryfikowane przez sklep. Chcąc przejrzeć w pełni zweryfikowane opinie o sklepie i jego produktach zapraszamy na:
100% zweryfikowanych opinii
Joanna N
Szkoda ze nie widzialam tego tekstu przed urządzeniem sypialni, mam wykładzine i załuje
Ewelina W
Nie ma czegos takiego jak nadmiar roslin... ja w sypialni mam przynajmniej 30 i razem sobie słodko spimy
Przemek A
dziekuje za rady