Sen nadal pozostaje dla człowieka sferą nieco tajemniczą - świadczyć może o tym ilość czynników, które mają wpływ na jego efektywność i komfort. Jednym z takich aspektów jest wystrój i atmosfera panująca w sypialni. Aby spać lepiej i budzić się wypoczętym, należy pamiętać o kilku kwestiach dotyczących wystroju tego pomieszczenia.

Rada 1: Odpowiednia kolorystyka i światło

Nastrój panujący w sypialni w dużej mierze zależy od kolorystyki ścian oraz dostępu do światła. Nie od dziś wiadomo, że niektóre kolory mają właściwości relaksujące - przy nich łatwiej i efektywniej odpoczywa umysł. Do takich kolorów należą: błękit, delikatna zieleń czy różne odcienie beżu. Ciekawymi, a zarazem modnymi rozwiązaniami, będą stonowane odcienie lawendy oraz szarości redukujące stres. Należy unikać kolorów żywych, zwłaszcza żółci i czerwieni - barwy te mają działanie pobudzające, które nie jest pożądane podczas wieczornego zasypiania. Niezwykle istotną kwestią jest także światło - na etapie planowania rozmieszczenia sypialni w domu warto zadbać, aby miała ona wschodnie okna - poranne słońce zapewni rześkie wstawanie, a wieczorem pozwoli na przyjemny chłód z zewnątrz. Pomieszczenie powinien oświetlać centralny żyrandol, a także niewielkie lampki do czytania - dodatkowego nastroju dodadzą także świece. W sypialni nie należy też bać się ciemności - rolety lub zasłony to rozwiązanie nie tylko praktyczne, ale także estetyczne, ponieważ mogą posłużyć jako ciekawy dodatek, nadający pomieszczeniu wyrazu.

Rada 2: Dobór materaca

Odpowiedni materac będzie miał bezpośredni wpływ na jakość i komfort snu, a także samopoczucie następnego dnia. Podstawową kwestią, na którą powinniśmy zwrócić uwagę jest twardość podłoża - głównym czynnikiem, do którego należy ją dostosować jest waga użytkownika. Dobrym rozwiązaniem są materace dwustronne, których wkład zbudowany jest z dwóch warstw o różnej twardości, a opcja odwrócenia umożliwia decydowanie o preferowanej twardości. Drugą kwestią jest rodzaj materaca oraz wykorzystane do jego budowy materiały - alergicy muszą upewnić się, że posiada on właściwości antyalergiczne, które będą zapobiegać gromadzeniu się roztoczy i innych drobnoustrojów we wnętrzu materaca. Dla osób ceniących sobie wrażenie otulenia najlepszym rozwiązaniem będzie pianka termoelastyczna, dostosowująca się do kształtu ciała pod wpływem temperatury. Natomiast dla par idealny będzie materac kieszeniowy, gwarantujący elastyczność punktową - dzięki niej osoba wstająca wcześniej uniknie budzenia partnera, ponieważ materac będzie się odkształcać tylko pod wpływem nacisku jej ciała.

Rada 3: Dostosowanie temperatury

Temperatura panująca w sypialni musi być stale na jednym poziomie - z jednej strony nie może być za ciepło, z drugiej za zimno. Kiedy podczas snu jest zbyt gorąco, człowiek wielokrotnie budzi się w nocy, występuje nadmierna potliwość, a także poranne poczucie niewyspania i osłabienia. W sypialni nie może być także zbyt zimno, ponieważ wiele ludzi zmaga się z problemem zimnych stóp i dłoni. Optymalna temperatura oscyluje między 18° a 21°. Jeśli układ domu zmusza do umiejscowienia sypialni z oknami np. zachodnimi, pomieszczenie może nagrzewać się pod wpływem słońca aż do wieczora, dlatego w okresie letnim warto korzystać z rolet, które odbijają promienie słoneczne.

Rada 4: Panele, dywan czy wykładzina?

Wbrew pozorom, materiał wykorzystany do wyłożenia podłogi ma bardzo duże znaczenie. Jest to w końcu powierzchnia, z którą w pierwszej kolejności styka się bosa stopa tuż po wstaniu z łóżka - powinna być więc ciepła i przyjemna w dotyku. Najlepszym rozwiązaniem będą deski, panele lub parkiet - drewno zachowa odpowiednią temperaturę, nie tracąc przy tym swojej  trwałości i odporności na uszkodzenia. Jeśli w domu zainstalowane jest ogrzewanie podłogowe, świetnie sprawdzą się także płytki ceramiczne. Chociaż dywany i wykładziny mogą być niezwykle przyjemne w dotyku, nie rekomenduje się ich do sypialni, ponieważ ciężko utrzymać je w czystości, przez co mogą być doskonałym miejscem do osadzania się roztoczy, szczególnie szkodliwych podczas snu.

Rada 5: Nadmiar zielonych roślin

W sypialni nadmiar kwiatów jest niewskazany. Chociaż pochłaniają one dwutlenek węgla, produkując przy tym tlen, kluczowym elementem tego procesu jest działalność światła, która konieczna jest do zajścia całego procesu, dlatego w nocy rośliny oddychają na tej zasadzie, co ludzie, a co za tym idzie - zmniejszają poziom tlenu w powietrzu wdychając go. Dodatkowo mogą one produkować olejki eteryczne, które negatywnie wpływają na alergików. Istnieją jednak rośliny, które dotletnią powietrze zapewniając zdrowy i odprężający sen. Do tych dobroczynnych gatunków należą, między innymi storczyk, aloes oraz orchidea.

Jakość i komfort snu mają kluczowe znaczenie dla funkcjonowania i produktywności w ciągu dnia, dlatego wszelkie czynniki wpływające na poprawę warunków powinny być priorytetem w życiu każdego człowieka. Warto zastosować się do podstawowych zasad, aby sypialnia była miejscem kojarzonym z wypoczynkiem i efektywnym snem.