Osoby pragnące podwyższyć komfort swojego snu koncentrują się zwykle na zakupie nowego materaca - to bardzo dobry trop, bo wpływająca na wygoda w czasie wypoczynku jest zależna od właściwości powierzchni, na której się śpi. Jej rodzaje zazwyczaj dzieli się na dwie podstawowe kategorie - wkłady sprężynowe i piankowe. Który z nich jest lepszym rozwiązaniem?

Materace sprężynowe

Zaliczyć do nich można materace bonellowe odporne na odkształcenia, kieszeniowe wzmacniające poczucie komfortu, miltipocket o gęstszym rozmieszczeniu sprężyn czy zróżnicowane pod względem ich twardości sprężyny interactive. Jedno jest pewne - dzisiejsze materace sprężynowe mają niewiele wspólnego z dawnymi, których tendencją było “wpijanie się” w ciało użytkownika. Są elastyczne i trwałe, a ich amortyzacji służą takie materiały jak mata kokosowa, elastyczna pianka FlexiFoam czy warstwa filcu, która chroni przed odczuwaniem sprężyn nawet osoby o większej wadze mogące wywierać nieco silniejszy nacisk na powierzchnię. Warstwy te nie tylko doskonale izolują od sprężyn, ale także umożliwiają ich wieloletnią eksploatację, a to ze względu na swoją wytrzymałość i odporność na odkształcenia.

Czym jeszcze charakteryzują się materace sprężynowe? Niektóre z nich wyprofilowane zostały w 7 stref twardości, które pozwalają jak najlepiej dopasować się kształtu ciała użytkownika. Inne z kolei charakteryzuje wysoka elastyczność punktowa, stąd na przykład na materacach kieszeniowych z pewnością wyśpią się pary, które odczuwają częste zmiany pozycji partnera podczas snu.

Materace piankowe

Osoby, które lubią podążać za nowoczesnymi technologiami, z pewnością bardziej skłonią się w kierunku materacy piankowych. To bardzo wygodna opcja dla wszystkich tych, którzy nade wszystko cenią sobie komfort na najwyższym poziomie, a to ze względu na innowacje zastosowane w tego rodzaju materacach. Materiały, z których wykonano pianki charakteryzują się niezwykłymi właściwościami współpracującymi z ciałem użytkownika - tak jest chociażby w przypadku pianki termoelastycznej, która reaguje na jego temperaturę. Dzięki temu dostosowuje się do pozycji przybranych w czasie snu przyjemnie otulając wypoczywającą osobę.

Choć pianka kojarzy się z czymś miękkim, to tak naprawdę istnieje możliwość dobrania twardości takiego materaca w zależności od indywidualnych preferencji. Na wyróżnienie zasługuje także fakt, że są wyjątkowo higieniczne - zwykle zaopatruje się je w zdejmowalne pokrowce o właściwościach wpływających na podwyższenie jakości. Mogą korzystać z nich alergicy, bo ten rodzaj wkładu jest doskonale wentylowany, odprowadza wilgoć i zapobiega namnażaniu się pleśni, grzybów, roztoczy czy bakterii.

Nie bez znaczenia jest także wykorzystanie siedmiu stref twardości. Rozkładają one ciężar ciała użytkownika zapewniając właściwą postawę kręgosłupa niezależnie od przybieranej pozycji. Podpierają miejsca największego nacisku i są nieco bardziej elastyczne w strefach mniej napierających na powierzchnię. Ponadto materiały te nie kruszeją i są zdatne do użytku przez wiele lat.

Materace sprężynowe są wytrzymałym rozwiązaniem dla tradycjonalistów i tych użytkowników, którzy wolą spać na nieco twardszych powierzchniach. Pianki to równie wytrzymałe materiały dostosowujące się do zmian położenia ciała w trakcie snu, higieniczne, a do tego o zróżnicowanych poziomach twardości i komfortu. Najlepszym doradcą w wyborze pomiędzy materacem sprężynowym a piankowym powinny być jednak indywidualne preferencje - to właśnie one powinny być czynnikiem przesądzającym o tym, jaki wkład będzie odpowiedni dla danego użytkownika.