Człowiek przesypia średnio aż ⅓ swojego życia - nic w tym dziwnego, bo sen jest niezwykle ważnym czynnikiem do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Nie każdy o tym wie, ale ma ogromny wpływ na wiele aspektów naszego życia. Dlaczego więc nie powinniśmy go zaniedbywać?

Sen to zdrowie

Jak wiadomo, najważniejsze jest to, czego nie widać, czyli praca naszych organów. Osoby, które śpią regularnie minimum 8 godzin dziennie, mają prawidłowy metabolizm, a co za tym idzie, zmniejszają ryzyko zachorowania na cukrzycę. Nie muszą się także obawiać nagłego przyrostu wagi - prawidłowo funkcjonujący organizm spala odpowiednie ilości tłuszczu podczas odpoczynku. Niedobór snu może za to wpłynąć negatywnie na pracę serca - osoby, które przesypiają tylko 4 godziny dziennie, mają szybszą akcję serca, co zwiększa prawdopodobieństwo zawału. Najczęstszym skutkiem braku snu i zarazem jego objawem jest ból głowy - nasilające się migreny mogą utrudnić codzienne funkcjonowanie. Ponadto będąc niewyspanym łatwiej o złapanie wszelkich infekcji - odporność organizmu spada, traci on także zdolności do walki z mikroorganizmami. Osoby, które śpią zbyt mało aż trzykrotnie częściej się przeziębiają! Naukowcy odkryli także, że sen ma niebagatelny wpływ na nasz genotyp - jest to istotne w przypadku chorób nowotworowych. Śpiąc odpowiednio długo, zmniejszamy ryzyko ich wystąpienia.

Recepta na sprawny umysł

Zdrowy sen to także zdrowy umysł! Dlaczego egzaminy maturalne nie zaczynają się o godzinie 7? Dlatego, że umysł jest jeszcze zbyt zaspany. Aby nasz mózg prawidłowo funkcjonował, musi otrzymać odpowiednią dawkę snu - nie tylko pozwoli mu to na regenerację, lecz także pozytywnie wpłynie na koncentrację. Odprężony umysł będzie także pracował szybciej i wydajniej. Osoba, która dba o swój sen, jest zrelaksowana i optymistycznie podchodzi do życia - łatwiej jest jej rozwiązywać problemy. Jeśli ktoś śpi zbyt mało, wykazuje się mniejszą efektywnością w działaniu, łatwiej też wyprowadzić go z równowagi. Skrajne zaniedbywanie snu może doprowadzić do nerwicy, stanów lękowych, a nawet depresji - wszystko dlatego, że utrudnione jest wytwarzanie hormonów.

Wyspani = piękniejsi

Podczas snu wytwarza się hormon wzrostu - jest on odpowiedzialny między innymi za regenerację komórek. Podczas snu odnawia się ich około 20 milionów, co stanowi wymianę średnio 1,5 kg masy ciała człowieka podczas jednej nocy. Odpowiednia ilość snu zapewni nam zatem młody i zdrowy wygląd. Śpiąc minimum 8 godzin dziennie unikniemy ciemnych worków pod oczami, a nasza skóra będzie wyglądać na świeżą i wypoczętą. Zdradzą to także nasze włosy i paznokcie - będą mocne i lśniące, a problem ich wypadania czy kruszenia nie będzie nas dotyczył.

Nie od dziś wiadomo, że organizm, któremu dostarczane są zbyt małe ilości snu, wkrótce zacznie się buntować. Z drugiej jednak strony, jeśli zadbamy o tę sferę naszego życia, będziemy wypoczęci, optymistycznie nastawieni i pełni energii do działania. Każda część naszego ciała będzie o tym mówić - promienna skóra w naturalnym kolorze, zdrowe i lśniące włosy, a także prawidłowo funkcjonujące organy. Zdrowy sen to zatem nasza inwestycja w zdrowie.