Człowiek przesypia średnio aż ⅓ swojego życia - nic w tym dziwnego, bo sen jest niezwykle ważnym czynnikiem do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Nie każdy o tym wie, ale ma ogromny wpływ na wiele aspektów naszego życia. Tak naprawdę jest to jeden z najważniejszych elementów, które decydują o prawidłowości codziennego funkcjonowania organizmu i ogólnego samopoczucia. Jest to więc nie tylko czas odpoczynku, ale też element zdrowego trybu życia. Dlatego właśnie powodów, dla których powinniśmy o niego zadbać jest naprawdę wiele. Zwróćcie uwagę na te, wymienione przez nas.

Sprawdź także: Rodzaje materacy i ich wypełnienie

Dowiedz się więcej: Jak wybrać dobry materac do łóżka?

Przeczytaj również: Materac idealny dla alergika

Sen to zdrowie

Jak wiadomo, najważniejsze jest to, czego nie widać, czyli właściwa praca naszych organów. Osoby, które śpią regularnie minimum 8 godzin dziennie, mają prawidłowy metabolizm, a co za tym idzie, zmniejszają ryzyko zachorowania na cukrzycę. Jest ona bardzo poważną chorobą. Niekontrolowana prowadzi do wielu powikłań zdrowotnych, takich jak neuropatia, retinopatia i uszkodzenia naczyń krwionośnych. Ludzie prowadzący odpowiednią rutynę snu nie muszą się także obawiać nagłego przyrostu wagi - prawidłowo funkcjonujący organizm spala odpowiednie ilości tłuszczu podczas odpoczynku. Mała ilość snu niestety spowalnia przemiany materii. W takim przypadku zamiast spalać kalorie, organizm będzie je magazynował. Ograniczając czas swojego snu, będziemy w ciągu dnia spożywać więcej posiłków, co wpłynie negatywnie na nasze zdrowie i cykl metaboliczny. Dzieje się tak ze względu na wzrost kortyzolu i greliny. Hormony te podwyższają się w przypadku niedoboru snu organizmu. Obniża się wtedy jednocześnie leptyna inaczej zwana jako hormon sytości. Niedobór snu może też wpłynąć negatywnie na pracę serca - osoby, które przesypiają tylko 4 godziny dziennie, mają szybszą akcję serca, co zwiększa prawdopodobieństwo zawału. Codzienne zmagania ze złą jakością snu zwiększają prawdopodobieństwo wystąpienia tachykardii oraz migotania przedsionków. Ryzyko takich chorób jest niestety aż o 70% większe w przypadku kobiet. Najczęstszym skutkiem braku snu i zarazem jego objawem jest ból głowy - nasilające się migreny mogą utrudnić codzienne funkcjonowanie. W wyniku złej jakości odpoczynku osłabia się także nasz układ hormonalny, w którym powstają zakłócenia. Zaburzone jest między innymi wydzielanie hormonu wzrostu i stresu. Ponadto będąc niewyspanym łatwiej o złapanie wszelkich infekcji - odporność organizmu spada, traci on także zdolności do walki z mikroorganizmami. Dzieje się tak ze względu na spadek produkcji cytokininy. Jest to białko, którego celem jest odpowiedź immunologiczna. Niektóre z nich odpowiedzialne są za walkę ze stanami zapalnymi. Osoby, które śpią zbyt mało, aż trzykrotnie częściej się przeziębiają! Naukowcy odkryli także, że sen ma niebagatelny wpływ na nasz genotyp - jest to istotne w przypadku chorób nowotworowych. Śpiąc odpowiednio długo, zmniejszamy ryzyko ich wystąpienia.

Recepta na sprawny umysł

Zdrowy sen to także zdrowy umysł! Dlaczego egzaminy maturalne nie zaczynają się o godzinie 7? Dlatego, że umysł jest jeszcze zbyt zaspany. Aby nasz mózg prawidłowo funkcjonował, musi otrzymać odpowiednią dawkę odpoczynku - nie tylko pozwoli mu to na regenerację, lecz także pozytywnie wpłynie na koncentrację i wykonywanie codziennych zadań. Podczas snu niezwykle istotna jest faza REM, czyli czwarta faza snu. Rozpoczyna się ona w ciągu 90 minut od zaśnięcia i jest kluczowa dla odpowiedniego przyswajania informacji. Odpowiada za przetwarzanie nowych faktów i właściwą ich organizację w umyśle. Odprężony umysł będzie także pracował szybciej i wydajniej. Będzie także w stanie proponować bardziej kreatywne rozwiązania, ze względu na umiejętność człowieka do tworzenia nowych połączeń między istniejącymi pomysłami a wspomnieniami podczas snu. Właściwy odpoczynek jest także kluczowy dla bezpośredniego zdrowia i funkcjonowania mózgu. W tym czasie oczyszcza się on z wszelkich toksyn, które zgromadziły się w nim w ciągu dnia. Dzięki temu zmniejszone jest ryzyko wystąpienia chorób neurodegeneracyjnych. Osoba, która dba o swój sen, jest zrelaksowana i optymistycznie podchodzi do życia - łatwiej jest jej rozwiązywać problemy i przetwarzać emocje. Odpowiedni odpoczynek pozwala zredukować stres związany z codziennością. Umożliwia łatwiejsze radzenie sobie z wszelkimi trudnościami, które spotykają nas za dnia. Jeśli ktoś śpi zbyt mało, wykazuje się mniejszą efektywnością w działaniu, łatwiej też wyprowadzić go z równowagi. Skrajne zaniedbywanie snu może doprowadzić do nerwicy, stanów lękowych, a nawet depresji - wszystko dlatego, że utrudnione jest wytwarzanie hormonów. W razie podejrzenia takich chorób warto skonsultować się z lekarzem specjalistą.

Wyspani = piękniejsi

Podczas snu wytwarza się hormon wzrostu - jest on odpowiedzialny między innymi za regenerację komórek. Podczas snu odnawia się ich około 20 milionów, co stanowi wymianę średnio 1,5 kg masy ciała człowieka podczas jednej nocy. Odpowiednia ilość snu zapewni nam zatem młody i zdrowy wygląd. Hormon ten jest też bardzo ważny dla dzieci, które nadal są w fazie wzrostu. Sen będzie więc kluczowy dla ich prawidłowego rozwoju. Śpiąc minimum 8 godzin dziennie unikniemy ciemnych worków pod oczami, a nasza skóra będzie wyglądać na świeżą i wypoczętą. Poprawi się jej ogólny stan i elastyczność. Powodem jest odpowiedzialność za produkcję kolagenu i elastyny podczas snu, czyli białek strukturalnych nadających skórze jędrności i zdrowego wyglądu. Równie ważną kwestią w tym przypadku jest rola snu w kontroli gospodarki wodnej organizmu. Jego odpowiednia ilość poprawia stan nawilżenia cery, przez co również jest ona bardziej elastyczna.   Zdradzą to także nasze włosy i paznokcie - będą mocne i lśniące, a problem ich wypadania czy kruszenia nie będzie nas dotyczył. Właściwa ilość snu umożliwia wsparcie produkcji keratyny, czyli ich białka budulcowego. Ze względu na istotną rolę regeneracji, za którą odpowiedzialny jest sen, będzie on też istotny dla utrzymania zdrowego uzębienia oraz mocnych kości. Brak snu spowoduje natomiast szybsze wystąpienie zmarszczek, a nawet pojawienie się opuchlizny. Ze względu na zaburzenie równowagi hormonalnej może także przyczynić się do trądziku oraz innych potencjalnych problemów skórnych.  Wszystkie te zmiany mogą negatywnie wpłynąć na samopoczucie i ogólny nastrój emocjonalny, a co za tym idzie spowodować bardzo poważne zaburzenia psychiczne.

Powszechną wiedzą jest, że organizm, któremu dostarczane są zbyt małe ilości snu, wkrótce zacznie się buntować. Fakt ten został udowodniony naukowo wiele razy. Możliwe jest, że pojawi się u nas spadek motywacji, trudności z koncentracją oraz problemy zdrowotne. Z drugiej jednak strony, jeśli zadbamy o tę sferę naszego życia, będziemy wypoczęci, optymistycznie nastawieni i pełni energii do działania i przede wszystkim zdrowi. Poprawi się nasze codzienne funkcjonowanie i wiele innych aspektów życia. Każda część naszego ciała będzie o tym mówić - promienna skóra w naturalnym kolorze, zdrowe i lśniące włosy, a także prawidłowo funkcjonujące organy. Wszystkie te kwestie pokazują, że zdrowy sen to niezwykle ważna inwestycja w zdrowie i klucz do długiego, pełnego życia.