Wielu z nas zamiast budzić się rano wypoczętym i pełnym energii zmaga się po nocy z jeszcze większym zmęczeniem i bólami głowy. Przyczyn możemy doszukiwać się w wielu aspektach: w aranżacji sypialni, tego na czym śpimy i jakie, w tym czasie, przyjmujemy ułożenie ciała. Nasze standardowe przyzwyczajenia mogą mieć negatywny wpływ na zdrowie, dlatego powinniśmy być świadomi tego, jakich pozycji unikać.

Ból głowy a sen

Na występujące bóle głowy wpływ może mieć wiele kwestii związanych ze snem. Jedną z najważniejszych jest jego długość. Zaleca się spać w nocy od 7 do 9 godzin, w zależności od indywidualnych potrzeb organizmu. Nadmierna ilość wypoczynku może tak samo powodować problemy z naszym samopoczuciem, co jego zbyt mała ilość. Odsypianie w weekendy, czy inne dni wolne często prowadzi do bólów głowy, ze względu na rozszerzenie się lub zwężanie naczyń krwionośnych. Jest to skutek dostarczenia organizmowi zbyt dużej ilości snu. Wpływ na to, czy rano nie wstaniemy zmęczeni ma faza snu, z której zostaniemy wybudzeni, dlatego warto jest skorzystać z popularnych w internecie kalkulatorów czasu spania, które informują nas, o której powinniśmy wstawać jeśli kładziemy się spać o danej godzinie. Istotne jest także ułożenie naszego ciała w łóżku.

Wpływ snu na nasze zdrowie

Jak już zdążyliśmy się przekonać odpowiednia ilość wypoczynku może mieć istotny wpływ na samopoczucie w ciągu całego dnia. W czasie najgłębszego snu następuje odbudowa chemiczna mózgu na poziomie komórkowym, a organizm odpoczywa i mięśnie się regenerują. Dlatego ważne jest także ułożenie ciała w nocy. Do najpopularniejszych pozycji należy sen na plecach, który jest najbardziej polecany przez lekarzy, ponieważ jest to naturalna pozycja człowieka, w której wszystkie procesy w organizmie toczą się optymalnie. Zalecane jest także kładzenie się na lewym boku. Sen w takiej pozycji wspomaga pracę naszego układu pokarmowego, a serce lepiej pompuje krew. Najgorszy wpływ na nasz organizm będzie miała tak zwana pozycja embrionalna, kiedy to leżymy na boku z podkurczonymi do brzucha nogami. Powoduje ona ból głowy, a także pleców, stawów i szyi, ponieważ kręgosłup jest przez wiele godzin wygięty w łuk. Niezalecane jest także spanie na brzuchu, które powoduje nadmierny ucisk żołądka, a także może grozić niedotlenieniem, w efekcie czego możemy obudzić się zmęczeni oraz z uczuciem dużego ciśnienia w okolicach skroniowych.

Jak dobrać odpowiednią poduszkę?

Na ułożenie naszego ciała duży wpływ ma to, na czym śpimy, dlatego istotny jest dobór odpowiedniej poduszki. Gwarancją zapewnienia ulgi kręgom szyjnym będzie Hilding Visco Standard wykonana z pianki termoelastycznej, która dopasuje się do kształtu głowy. Zwolennicy twardszych rozwiązań powinni zdecydować się na produkty wypełnione pianką Viscogreen, którą stworzono na bazie olejku rycynowego, jak w przypadku poduszki anatomicznej Materasso Paris VISCOGREEN Wybierając odpowiedni model powinniśmy kierować się indywidualnymi preferencjami, ale nie wolno zapomnieć także o stanie swojego zdrowia. Część specjalistycznych modeli odciąża górny odcinek kręgosłupa oraz rozluźnia mięśnie.

Jak zdążyliśmy się przekonać na nasz komfort bardzo duży wpływ mają pozycje, w których śpimy. Pomimo, że ciężko jest zmienić nasze codzienne przyzwyczajenia warto jest kłaść się bardziej świadomie oraz korzystać z produktów, które mogą nam pomóc.