Podstawą zdrowego snu są nie tylko odpowiednio dobrane łóżko i materace, ale również przyjemna w dotyku pościel, która potrafi znacząco podnieść komfort wypoczynku, a jednocześnie zapewnia odpowiednią termoregulację. Podczas dobierania pościeli należy zwrócić uwagę na kilka podstawowych czynników, które decydują zarówno o wyglądzie, jak i wartościach użytkowych danych poszw i poszewek. Tkanina wykonana z odpowiedniego materiału może nadać pościeli do łóżka nowych właściwości (np. ochronnych, antyalergicznych czy antybakteryjnych). Zobacz, jaką pościel kupić, by cieszyć się wygodnym i komfortowym snem niezależnie od warunków otoczenia.

Najlepsza pościel do spania – co decyduje o tym, że dana poszewka czy prześcieradło będą odpowiednie?

Przy zakupie pościeli do łóżka należy uwzględnić kilka czynników, a jednym z nich jest materiał wykonania. Decyduje on o tym, jaki efekt ciepła zapewnia poszewka oraz znacząco wpływa na wrażenia dotykowe. O ile każda osoba podchodzi do tych kwestii w indywidualny sposób, kierując się własnymi upodobaniami, to przed zakupem warto wiedzieć, czy dana tkanina będzie dla nas przyjemna w dotyku. Wydawać się to może rzeczą oczywistą, jednak w przypadku kupowania online nie można dokładnie sprawdzić faktury tkaniny czy dokładnie poznać drobnych szczegółów, których nie było widać na zdjęciach.

Wówczas dobrze jest wybierać produkty od sprawdzonych producentów, takich jak Hilding Anders. Warto również zwrócić uwagę na wszelkiego rodzaju certyfikaty i oznaczenia, które informują o tym, czy poszczególne rodzaje pościeli są ekologiczne i wolne od wszelkiego rodzaju barwników czy elementów sztucznych. Osoby zastanawiające się, jaką pościel kupić, by spełniała wcześniej wymienione kryteria, powinny zdecydować się na poszewki i poszwy z certyfikatem Oeko-Tex. Wybierając pościel dla dzieci warto zdecydować się na tę mającą pozytywną opinię Instytutu Matki i Dziecka.

Wiele osób dużą wagę przykłada również do wzoru czy koloru pościeli do łóżka. Pod tym względem producenci są w stanie dostosować się do wszelkich potrzeb użytkowników, oferując im unikalne pościele 3D lub poszwy dwustronne. Ich główną zaletą jest to, że mogą mieć dwa skrajnie różne wzory lub kolory po obu stronach.

Pościel bawełniana czy może satynowa – podziel poszw i poszewek ze względu na materiał

Jedną z istotniejszych rzeczy podczas doboru pościeli do łóżka jest uwzględnienie, z jakiego materiału powinna być zrobiona. Wpływa to nie tylko na wrażenia dotykowe czy przytulność, ale decyduje przede wszystkim o tym, na jaką porę roku nadaje się dana poszewka. Część materiałów słynie ze swoich właściwości termoizolacyjnych, będąc doskonałym rozwiązaniem na zimę; jeszcze inne są chłodne w dotyku i przewiewne jak satyna, z której wytwarza się pościel na lato. Alergicy zastanawiając się, jaka pościel będzie dla nich odpowiednia, również znajdą coś dla siebie.

Pościel bawełniana

Obecnie jeden z popularniejszych materiałów, z których wytwarza się pościel. Główną cechą bawełny jest miękkość i możliwość stosowania przez cały rok – niezależnie od temperatury otoczenia, bawełna wykazuje się doskonałymi właściwościami termoregulującymi, schładzając ciało latem lub zatrzymując ciepło zimą. Pościel bawełniana łatwo się pierze, ale ma jedną wadę: szybko się gniecie, co może być sporym problemem dla osób ceniących schludny wygląd swojego posłania.

Pościel lniana

Podobnie jak pościel bawełniana, ta wykonana z lnu również stanowi uniwersalne rozwiązanie i może być stosowane przez cały rok. Ze względu na swoją grubą strukturę, materiał doskonale izoluje przed napływem zimnego powietrza z otoczenia w zimie. Jednocześnie zapobiega nadmiernemu przegrzewaniu się ciała, odprowadzając nadmiar wilgoci. Antystatyczny i antyalergiczny len będzie stanowił doskonały materiał na najlepszą pościel do spania dla osób o wrażliwej skórze.

Pościel wełniana

Materiał ten jest używany nie tylko w zimie – pościel wełniana doskonale sprawdza się przez cały rok. Dzięki możliwości cyrkulacji powietrza z włókien odprowadzana jest wilgoć, a ciało ludzkie chłodzone jest nawet w wyjątkowo upalną noc. Warto również zaznaczyć, że włókna wełniane nie przyciągają kurzu, dzięki czemu nie nasilają reakcji alergicznych osób uczulonych na roztocza. To również dobre rozwiązanie dla użytkowników zastanawiających się, jaką pościel kupić, by pozbyć się problemów reumatologicznych.

Pościel jedwabna

Osoby chcące wiedzieć jaka pościel nada się w upalne, letnie noce powinni sprawdzić poszewki i poszwy wykonane z jedwabiu. Ten śliski materiał jest chłodny w dotyku, a do tego wyjątkowo przewiewny, dzięki czemu łóżko wolne jest od wszelkiego rodzaju szkodliwych drobnoustrojów czy nieprzyjemnych zapachów. Sam materiał jest wyjątkowo lekki i nie przyciąga kurzu, co sprawia, że ten rodzaj pościeli jest idealny dla alergików.

Pościel z mikrofibry

Jedyny z wymienionych materiałów, który jest syntetyczny, jednak nie oznacza to, że jest pod jakimś względem gorszy. Przeciwnie, pościel z mikrofibry cechuje się doskonałymi właściwościami antyalergicznymi i nie podrażnia skóry. Miękki i przyjemny w dotyku materiał pozwala oddychać skórze, zapobiegając poceniu się danej osoby w letnie, upalne noce. Dodatkową zaletą jest również to, że mikrofibra nie wymaga prasowania, dzięki czemu pościel do łóżka zawsze prezentuje się doskonale.

Rodzaje pościeli – jak dzieli się poszwy i poszewki ze względu na tkaniny?

Równie istotną kwestią, co materiał, z jakiego została wykonana pościel do łóżka, jest wykorzystana tkanina. Wpływa ona na efektywność cieplną, ale decyduje również o dodatkowych właściwościach danej poszewki, czyniąc ją np. przystępniejszą dla osób uczulonych na roztocza czy pyłki kurzu. Rodzaj użytej tkaniny poprawia również wartości użytkowe, czyniąc ją odporniejszą na uszkodzenia mechaniczne czy wydłużając jej żywotność. Większość poniżej omówionych tkanin jest bawełnianych, ale część z nich powstaje z połączenia kilku różnych materiałów, sprawiając, że pościel do łóżka może pełnić również funkcje dekoracyjne.

Pościel z kory

Znana przede wszystkim ze specyficznej, lekko chropowatej faktury powodującej przyjemne swędzenie, zapewniając ciekawe wrażenia podczas snu. Sam materiał jest obecnie jednym z popularniejszych – głównie ze względu na niską cenę, szeroką dostępność, a także to, że nie gniecie się, dzięki czemu dłużej zachowuje swój bazowy wygląd. Bawełniana tkanina zapewnia doskonałą termoregulację, będąc tym samym dobrym włóknem na najlepszą pościel dla szerokiego grona użytkowników.

Pościel flanelowa

To doskonałe rozwiązanie na chłodne noce okresu jesienno-zimowego. Flanela jest wyjątkowo gładka i przyjemna w dotyku, a jej gruby, wytrzymały splot zapewnia dobrą termoizolację. Na powierzchni tej tkaniny występuje charakterystyczny meszek, który po kilkunastu praniach zaczyna się mechacić, co zmniejsza komfort wypoczynku.

Pościel satynowa

Ta tkanina, podobnie jak jedwab, to doskonałe rozwiązanie na pościel do wykorzystania w okresie letnim. Ze względu na to, że satyna jest śliska w dotyku i delikatnie okrywa ciało, idealnie sprawdzi się w sypialni osób z wrażliwą skórą. Pościel satynowa może być wykonywana również z bawełny – wtedy zyskuje dodatkowe właściwości termoizolacyjne.

Pościel z adamaszku

Podobnie jak satyna, adamaszek wykonywany jest z bawełny lub jedwabiu. Tkanina jest wyjątkowo cienka i przewiewna, będąc doskonałym rozwiązaniem na lato. To najlepsza pościel dla osób szukających kompletu zastępczego na wypadek dłuższej wizyty gości lub innych niespodziewanych ewentualności. Warto również pamiętać o kwestiach wizualnych adamaszku – dzięki bogatemu wykończeniu i zdobieniom pościel do łóżka z tej tkaniny doskonale nadaje się do stylowych sypialni.

Pościel z zefiru

Wyjątkowo cienka, gładka tkanina wykonana z bawełny doskonale nadaje się na pościel wykorzystywaną w okresie wiosenno-letnim. Ze względu na swoje właściwości i przewiewność zefir idealnie współgra z ciałem użytkownika, a jego połyskliwe wzornictwo idealnie uzupełnia wystrój wnętrza.

Pościel batystowa

Wyjątkowo delikatna i subtelna tkanina, która podobnie jak pościel satynowa czy zefirowa, sprawdzi się w okresie letnim. Ze względu na swoje naturalne pochodzenie (len lub bawełna) i brak sztucznych dodatków, poszwa batystowa to najlepsza pościel do spania dla osób o wrażliwej skórze. Tkanina ta ma jednak pewną wadę – ma krótką żywotność i łatwo się zużywa.

Pościel z dżerseju

Ta trwała, wełniana lub bawełniana tkanina wykorzystywana jest głównie do produkcji prześcieradeł elastycznych, które można łatwo dopasować do wymiarów łóżka. Wyjątkowo gęsty splot wydłuża żywotność pościeli z dżerseju, a sam materiał ma doskonałe właściwości termoregulacyjne, będąc tym samym rozwiązaniem uniwersalnym.

Pościel z perkalu

Omawiana tkanina wykonywana jest z wytrzymałego splotu płóciennego, który nie niszczy się w wyniku długotrwałego użytkowania czy prania w wysokiej temperaturze. Pościel do łóżka z perkalu jest miękka w dotyku, jednak by zachować jej wygląd, należy ją regularnie prasować.

Jaką pościel kupić, uwzględniając rozmiar poszwy czy prześcieradła?

W przypadku doboru pościeli niezwykle ważnym aspektem jest również rozmiar. Zbyt mała poszwa czy poszewka spowodują, że fragmenty kołdry czy poduszki będą wystawać poza obrys. Z kolei za duża poszewka nie będzie dobrze przylegać do powierzchni, co spowoduje dyskomfort podczas snu. Ze względu na różne typy łóżek przygotowano zestawy dla singli lub singielek o wymiarach od 90x200 cm do 140x200 cm. Pościel do łóżek podwójnych może mieć nawet szerokość 200 cm, co zapewnia komfortowy sen obu osobom. Zastanawiając się, jaką pościel kupić, nie od razu uda się znaleźć właściwy rozmiar, dlatego wielu producentów pozwala zamówić poszwy, poszewki i prześcieradła szyte na zamówienie.