To całkowita rewolucja w poprawie jakości Twojego snu na kanapie. Dowiedz się, jak działa materac nawierzchniowy i dlaczego warto mieć go w swoim domu.

Czym jest materac nawierzchniowy?

To rodzaj materaca, dzięki któremu możesz pozbyć się wiecznego bólu pleców po spaniu na sofie. Materac nawierzchniowy rozkładasz na kanapie przed pójściem spać i układasz na nim pościel. Jest on cieńszy od tradycyjnego materaca, bo zazwyczaj ma około 6 cm grubości, podczas gdy klasyczny ok. 20 cm. Dzięki temu można go bardzo łatwo stosować - szybko rozkładać przed snem, a rano zwijać w rulonik i chować w miejscu, gdzie trzymasz pościel. Dzięki małym rozmiarom można go też łatwo przewozić samochodem. Jest więc idealnym rozwiązaniem na weekendowe wypady czy nawet wakacje, jeśli obawiasz się, że hotelowy materac nie spełni Twoich oczekiwań i zafunduje Ci ból pleców. Taki materac jest również dobrym wyjściem dla alergików, bo dużo łatwiej się go czyści niż klasyczny, a dzięki temu, że jest cieńszy, trudniej rozwijają się w nim mikroorganizmy.

Materac nawierzchniowy kontra zwykły materac

Tak jak wspomnieliśmy wcześniej, taki materac jest cieńszy od zwykłego. A to dlatego, że nakładasz go inny na materac, np. ten, który masz w kanapie. Materace nawierzchniowe są przeważnie dostępne w wariantach zbliżonych do klasycznych materacy oraz wykonane z podobnych materiałów. Mają też podobną twardość. To, co różni je jednak od zwykłych materacy, to większa rozpiętość rozmiarów, ponieważ mają służyć jako materace nawierzchniowe zarówno do kanap, wersalek, jak i narożników. Są też często znacznie tańsze od materacy do łóżek. Pamiętaj jednak, że to materac nawierzchniowy i ponieważ jest cieńszy od normalnego, służy wyłącznie do układania już na jakiejś powierzchni. Nie można traktować go jako alternatywy do materaca na łóżko albo układać bezpośrednio na ziemi. Może to doprowadzić do bólu pleców, bo materac nawierzchniowy nie będzie wtedy zapewniał odpowiedniej izolacji, zarówno mechanicznej, jak i termicznej. Oczywiście możesz wykorzystać go w ten sposób dla weekendowych gości, którzy spędzą na nim tylko dwie, trzy noce. Ważne jednak, aby nie spać na nim w ten sposób codziennie przez długi okres.

Materac Hilding Jive

Najważniejszy oczywiście jest materiał.

Jaki materac do spania na kręgosłup będzie najlepszy? Bardzo dobre podparcie dla pleców gwarantują materace nawierzchniowe wykonane z pianki termoplastycznej lub wysokoelastycznej. Ten typ materaca zapewnia dobrą elastyczność i dobrze dopasowuje się do kształtu ciała. Jest to bardzo ważne zwłaszcza, gdy często zmieniasz pozycję w trakcie snu, bo nie będziesz mieć rano problemu z obolałymi plecami czy szyją. Ponieważ taki materac zazwyczaj pozwala utrzymać wysoką ciepłotę ciała, dlatego jest dobry dla osób, które często marzną w nocy albo cierpią na bóle stawów lub mięśni. Inny rodzaj materaca to naturalny, na przykład kokosowy, który jest antybakteryjny, gwarantuje dobre podparcie oraz zapewnia dobrą cyrkulację powietrza, dzięki czemu zmniejsza ryzyko podrażnień skóry i alergii. Naturalne materace nawierzchniowe mogą być odrobinę twardsze od zwykłych, dlatego są dobrym rozwiązaniem dla osób o wyższej masie ciała albo posiadających bardzo miękką kanapę. Kolejny typ materaca nawierzchniowego to lateksowy. Jest bardziej miękki, dlatego jest dobrym rozwiązaniem dla osób, które nie czują się dobrze śpiąc na twardych materacach. Ma też dobre właściwości bakteriobójcze. Już prawdopodobnie wiesz, jaki materac do spania na kręgosłup w Twoim przypadku będzie najlepszy. Warto jeszcze zwrócić uwagę na jedną rzecz. Dobrze, aby materac nawierzchniowy, podobnie jak tradycyjny, miał też zdejmowany pokrowiec. To sprawi, że łatwiej będzie utrzymać w czystości materac nawierzchniowy. Ikea i wiele innych znanych marek ma w swojej ofercie takie pokrowce.

Dodatkowe właściwości

Sprawdź, na co jeszcze warto zwrócić przy wyborze materaca, aby zapewnił Ci komfortowy i spokojny sen:

Warstwa antypoślizgowa - sprawia, że materace nawierzchniowe nie przesuwają się na kanapie w trakcie snu. To może być bardzo przydatne w przypadku niektórych sof wykonanych z bardzo gładkich materiałów.
Trzy lub cztery punkty podparcia - dobrze, aby materace nawierzchniowe miały też specjalne punkty podparcia na głowę, szyję, biodra i stopy, dzięki czemu zagwarantują Ci dobre ułożenie ciała w trakcie nocy i bardzo komfortowy sen. 
Powłoka anionowa - niektóre materace mają też dodatkowe powłoki, które skutecznie zabezpieczają przed rozwojem bakterii, grzybów czy nawet brzydkim zapachem.

Jak czyścić materac nawierzchniowy?

Najłatwiejszą i oczywiście najczęstszą formą czyszczenia jest mycie pokrowca. Dlatego przy wyborze materaca warto zwrócić uwagę na to, aby miał dołączony pokrowiec, który można łatwo zdejmować i prać w pralce. Taki ma np. materac nawierzchniowy Ikea i wielu innych znanych marek. Co jakiś czas warto oczywiście oczyścić też sam materac, bo pokrowiec nie stanowi stuprocentowej izolacji, a pod wpływem wilgoci czy zbyt wysokich temperatur w samym materacu mogą rozwijać się grzyby czy roztocza. To, czy będzie można go łatwo wyczyścić zależy od materiału, z którego wykonany jest materac nawierzchniowy, dlatego upewnij się przed zakupem, jak trzeba dbać o dany model.

Chcesz wiedzieć więcej, zobacz także:

Test materacy do spania – na co zwrócić uwagą dobierając materac? 

Jak dbać o materac? 

Materac-kiedy wymienić go na nowy? 

Artykuł przygotowany przez:

ZdrowyKręgoslup.pl