Niepełnosprawność ruchowa przybiera różne formy. Bardzo ważne jest, aby osoby z różnego rodzaju chorobami spały na odpowiednio dobranym materacu - może on zarówno wspierać proces rekonwalescencji, lecz też często jego podstawowym zadaniem jest zapobiegać powstawaniu odleżyn, które są efektem długotrwałego przebywania w łóżku. Czym w takim razie kierować się przy zakupie idealnego modelu? Dzisiaj więcej o materacach, które uzyskały status wyroby medycznego.

Jaki materac dla osoby z niepełnosprawnością?

Na samym początku koniecznie musimy wyjść od podziału niepełnosprawności, co pozwoli nam zrozumieć, jak szeroki jest to problem. Zasadniczo niepełnosprawność ruchową dzieli się na dwie kategorie, a mianowicie zaburzenia neuromotoryczne (tutaj jako przykład można podać stwardnienie rozsiane, padaczkę czy też mózgowe porażenie dziecięce) i choroby mięśniowo szkieletowe (wady kończy, choroby układy kostnego czy młodzieńcze idiopatyczne zapalenie stawów). Błędem jest przekonanie, że osoba z niepełnosprawnością ruchową koniecznie musi poruszać się na wózku - często na “pierwszy rzut oka” możemy nawet nie podejrzewać, że dany człowiek musi zmierzyć się z tego typu problemami. Dlatego właśnie kwestie związane z doborem idealnego materaca są bardzo indywidualne. Poszukując dobrego wyrobu koniecznie należy pod uwagę brać między innymi właśnie stan zdrowia, rodzaj niepełnosprawności oraz to, jak mocno jest ona rozwinięta. Wybór porządnego modelu należy też skonsultować z lekarzem, który może chociaż podpowiedzieć, czego koniecznie należy unikać, a co może okazać się pomocne w danym przypadku. Jednak to nie wszystko - musimy też pamiętać, że istotną rolę pełni pozycja, w jakiej śpi chory i waga (od tego w dużej mierze zależy stopień twardości materaca) czy też  wiek i ewentualne problemy alergiczne. Pamiętajmy, że bardzo ważny jest rozmiar (powinien być dostosowany do wzrostu, lecz też wymiarów ramy i stelaża), dlatego właśnie materace o statusie wyrobu medycznego dostępne zarówno w takich wariantach, jak chociażby materace 160x200, lecz też większych, jak materace 200x200.

Materace o właściwościach przeciwodleżynowych - dla kogo?

Wiele osób z niepełnosprawnością, ze względu na swój stan zdrowia, musi spędzać dużo czasu w łóżku, co prowadzi do powstawania odleżyn. Konkretniej, są one wywołane długotrwałym uciskiem na tkankę, prowadzącym do jej uszkodzenia. Najbardziej narażone na są tutaj pośladki i okolice kości ogonowej, ramiona, tył głowy czy zewnętrzna strona kolan - wszystko zależy od pozycji, w jakiej leży chory. Wyróżnia się cztery stopnie odleżyn:

  • I stopień: pojawia się niewielkie zaczerwienienie/rumień, zazwyczaj w parze ze stwardnieniem skóry, boleściami i zmianami temperatury skóry;
  • II stopień: pojawia się rana przypominająca owrzodzenie lub pęcherz;
  • III stopień dochodzi tutaj do uszkodzenia tkanki podskórnej, pojawia się tak zwana martwica, która objawiać może się żółtymi przebarwieniami i strupami;
  • IV stopień: obszerna martwica, która może sięgać aż do kości.

Dlatego właśnie kluczową rolę odgrywa w tym przypadku odpowiednio dobrany materac! Powinien on możliwie zminimalizować ucisk, a także zapewniać pracę tkanek, dzięki czemu nie będą konieczne częste zmiany pozycji, co odciąża chociażby opiekunów osób z niepełnosprawnością. Tego typu wyroby powinny również wspomagać krążenie krwi, a także rozluźniać mięśnie i stawy, które mogą być spięte przez długotrwałe leżenie. Bardzo istotne jest też, aby pomagały one zachować stałą temperaturę chorego, przez co będzie się on czuł komfortowo, a także w łóżku nie pojawią się grzyby i bakterie, którym sprzyja chociażby wysoka wilgotność spowodowana potliwością. Więcej o działaniu materacy przeciwodleżynowych przeczytasz tutaj!

Materace ortopedyczne: poznaj je bliżej!

Dla osób z niepełnosprawnością ruchową dobrze nadać mogą się materace ortopedyczne. Są to wyroby, które lepiej niż inne podpierają ciało, a zwłaszcza kręgosłup, wspomagają regenerację mięśni i rozluźniają stawy. Tworzone są one na ogół z nowoczesnych, wysokiej jakości materiałów, takie jak pianki termoelastyczne. Reagują na temperaturę ciała, dostosowując się do jego anatomicznych krzywizn. Poprawiają  krążenie krwi, utrzymując ciało w prawidłowej pozycji, jednocześnie będąc bardzo wygodnymi i komfortowymi. Co ważne, nie odkształcają się i po skończonym użytkowaniu wracają do swojego pierwotnego kształtu. Warto wziąć też pod uwagę modele ze sprężyną typu multipocket. W tym przypadku każdą malutką sprężynę umieszcza się  osobnej kieszeni -całość gwarantuje wysoką elastyczność punktową. Materace medyczne to bardzo szeroka kategoria, która oferuje prawdziwą jakość wypoczynku. Dzięki temu, że dostępnych jest tak wiele różnych produktów to każdy, niezależnie od stanu zdrowia, znajdzie idealny dla siebie!

 Wybierz z nami materac dla osoby niepełnosprawnej

Jaki materac dla osoby niepełnosprawnej wybrać? Tutaj opcji jest wiele - naszym zdaniem jednak bez wątpienia warto jest zwrócić uwagę na SleepMed Hybrid Premium. Jego podstawę stanowi sprężyna multipocket, która została wyprofilowana w aż siedem stref twardości. Dzięki temu każda partia ciała otrzymuje odpowiednie podparcie. Dodatkowo powierzchnia ugina się jedynie w miejscach, gdzie nacisk rzeczywiście jest wywierany. O stabilność konstrukcji dba również pianka wysokoelastyczna VPPHR. Całość wyposażono w ruchomą warstwę pianki termoelastycznej, dzięki czemu wybierać można spośród czterech różnych twardości. Boki wzmocnione pianką FlexiFoam, gwarantującą świetną wentylację, dzięki technologii Airforce. Materac o statusie wyrobu medycznego to też Hilding Rumba. Przyjemnie otula ciało za sprawą pianki termoelastycznej i skutecznie je podpiera, a do tego minimalizuje ryzyko wystąpienia dolegliwości bólowych, które często pojawiają się wskutek długotrwałego leżenia. W parze z pianką Visco idzie pianka VelvetTouch, która zapewnia odpowiednią twardość. Całość wykazuje też właściwości antyalergiczne. 

Wysokiej jakości materace przeciwodleżynowe

Nie możemy zapomnieć też o produktach o właściwościach przeciwodleżynowych, które dedykowane są osobom spędzającym wiele czasu w łóżku. Pierwszy tego typu modelem będzie Hilding Salsa. Stanowi on połączenie innowacyjnej pianki poliuretanowej FlexiFoam, która jest bardzo elastyczna i plastyczna, z pianką termoelastyczną Visco, która reaguje na temperaturę ciała. Ważnym jest fakt, że wypełnienie wyprofilowano w siedem stref twardości, przez co świetnie wspiera kręgosłup i dostosowuje się w odpowiedni sposób do sylwetki. Idealnie nada się również SleepMed Comfort - ten wysokiej jakości materac piankowy wyposażony został między innymi w piankę wysokoelastyczną VPPHR o dwóch różnych twardościach czy też termoelastyczną VitaRest®. Całość gwarantuje ergonomiczne podparcie dla całego ciała, a to za sprawą wyprofilowania wypełnienia w 7 stref twardości.

Materac dla osoby niepełnosprawnej powinien być wybierany z troską o najmniejsze szczegóły. Pamiętajmy, że może mieć on istotny wpływ na stan zdrowia jego użytkownika, dlatego bez wątpienia trzeba postawić na wyroby najwyższej jakości.